Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Korekta zebow - ponowne problemy

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
ms_gibbon
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 lipca 2017, 12:40
Kontaktowanie:

Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: ms_gibbon » 30 lipca 2017, 13:03

Witam serdecznie,

chcialam podzielic sie z wami moim problemem i zaczerpnac rady. Mam dwie swinki. Jedna z nich (Batman) ok 2 miesiace temu zaczela miec problemy z jedzeniem. Miala apetyt ale widac bylo wyraznie, ze cos jej przeszkadza przy jedzeniu. Weterynarz spilowal jej zeby i powiedzial, ze teraz powinno byc ok.

Okolo tydzien po tej wizycie zauwazylam, ze Batman znowu ma podobny problem i bardzo sie meczy przy jedzeniu, chociaz ma apetyt. Kolejna wizyta u weterynarza. Poniewaz Batman to nietypowa swinka, bardzo sie broni i wierci, lekarz musial ja uspic, zeby przeprowadzic zabieg korekty zebow. Batman potrzebowala (tak to babeczka) 1 dzien zeby wrocic do siebie, po zabiegu wszystko bylo ok. Weterynarz powiedzial, ze niektore swinki maja wadliwy zgryz i zeby rosna tak, ze przeszkadza im to przy jedzeniu. Po zabiegu bylam szczesliwa, gdzyz wszystko wygladala ok i Batman jadla jak kiedys, byla aktywna i wygladala zdrowo.

Zabieg byl pod koniec czerwca, natomiast wczoraj znowu zauwazylismy, ze Batman je wolniej i widac, ze cos jej przeszkadza w pyszczku. Na szczescie nadal ma apetyt i je ale wolniej, ale niepokoi mnie to, ze tak szybko ten problem powrocil.

Czy mieliscie taka sytuacje i co radzicie? Czy moze trafilam do niekompetentnego weterynarza czy moze zeby u swinek tak szybko rosna, ze problem moze znowu pojawic sie w tak krotkim czasie?

Bardzo dziekuje za wasza pomoc i rady.


Awatar użytkownika

Mańka912
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 17 grudnia 2016, 20:50
Świnki morskie: Maniek i Wiewiór
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: Mańka912 » 31 lipca 2017, 10:44

Nie robiłam nigdy korekty zębów, ale jak mojemu świniakowi wypadły zęby no to tak właśnie koło 2 miesięcy może mniej już odrosły więc wydaje mi się że to już wróciły do długości sprzed zabiegu. Nie jestem też zbyt doświadczona więc poczekaj co powiedzą inni


Awatar użytkownika
ms_gibbon
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 lipca 2017, 12:40
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: ms_gibbon » 31 lipca 2017, 11:11

Mańka912 pisze:Nie robiłam nigdy korekty zębów, ale jak mojemu świniakowi wypadły zęby no to tak właśnie koło 2 miesięcy może mniej już odrosły więc wydaje mi się że to już wróciły do długości sprzed zabiegu. Nie jestem też zbyt doświadczona więc poczekaj co powiedzą inni


Dziekuje za odpowiedz. W takim razie poczekam na rady innych, ktorzy mieli podobna sytuacje badz wiedza jak to jest z tym odrastaniem zabkow.
Jezeli natomiast to prawda, ze odrastaja az tak szybko to nie wiem jak to bedzie w moja swinka, nie mozemy pozwolic sobie na zabieg raz na 2 miesiace, bo to wykonczy Batmana psychicznie a nas finansowo (placilismy za zabieg ok. 100£).


Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: Kluzka » 31 lipca 2017, 23:11

Czy przed zabiegiem świnka miała robione prześwietlenie? Weterynarz wykluczył przerost korzeni zębów?
Nie chcę podważać jego opinii, ale niestety sama wada zgryzu być może jest tylko powierzchownym problemem, a "głębiej" mogą dziać się inne złe rzeczy, przez które świniak wciąż nie może w pełni normalnie jeść.
Z drugiej strony - jeśli to kwestia bardzo złego zgryzu, jeśli weterynarz pomimo innych badań i zdjęcia RTG nie dopatrzył się niczego więcej, to i nawet niewielki przyrost siekaczy na długość może być bardzo uciążliwy dla świnki. Zęby świnek rosną bardzo szybko, być może Batman po prostu będzie musiała mieć piłowane ząbki co jakiś czas.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Feliks
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 lipca 2017, 23:18
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: Feliks » 31 lipca 2017, 23:37

Witam
Jestem tu nowa i nie bardzo wiem jak się zakłada nowy temat więc podepne się tu bo problem podobny
Moja świnka marnie je od jakiegoś czasu
ogólnie stwierdzono u niej problem z ostatnim czwartym zębem, który niestety trzeba wyrwać gdyż jest zepsuty aż do kości
Z informacji od dentysty wiem że trzeba usunąć ten ząb od strony policzka, trzeba będzie zmieniac opatrunki, po zebie będzie dziura przez co nie będa się zęby stykały z górnymi co będzie prowadziło do przerostu zęba górnego i co jakeś 3 tygodnie będe musiała jeżdzć z prosiakiem na przycinanie tego zęba który będzie przerastał. Do tego dokarmianie z czym już mam spore problemy... Feliks jak się uprze że nie to w żaden magiczny sposób nie moge mu tej strzykawki wsadzić do pyszczka. Wszystko to widze w czarnych barwach, ciągłe narkozy, teraz jest osowiały , nie może jeść :-(
szukam osób które mialy podobny problem, właścicieli świnek z usuniętym zębem, czy ta moja walka ma sens?
Jutro jedziemy jeszcze na pobieranie krwi, a w czwartek ma się odbyć ten zabieg


Awatar użytkownika
ms_gibbon
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 lipca 2017, 12:40
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: ms_gibbon » 2 sierpnia 2017, 12:16

Kluzka pisze:Czy przed zabiegiem świnka miała robione prześwietlenie? Weterynarz wykluczył przerost korzeni zębów?

Hi, nie Batman nie miala robionego zdjecia. Takze przerost korzeni nie jesz wykluczony.

Kluzka pisze:Zęby świnek rosną bardzo szybko, być może Batman po prostu będzie musiała mieć piłowane ząbki co jakiś czas.


Poniewaz Batman od zawsze bardzo wyrywa sie, jak cos jej sie nie podoba, lekarz musial skrocic jej zabki ostatnim razem pod narkoza. Nie wyobrazam sobie, ze za kazdym razem Batman musi byc pod narkoza, bo biedaczka tego nie wytrzyma. Ile razy slyszalo sie o tym, ze swinki nie dochodzili do siebie po zabiegach :(. Dodatkowow niezle nas to ostatkim razem kosztowalo.

W kazdym razie 3 dni bacznie ja obserwowalam i jadla ale wolniutko ale dzisiaj niestety jest juz o wiele korzej, nie chce nic jest a jak staram sie jej cos wmusic to odwraca sie do mnie tylkiem i ucieka od jedzenia. Musialam uzyc strzykawki zeby podac jej troche witamin z woda, ale to tez bylo ciezkie zadanie. Dzisiaj po poludniu jedziemy do weterynarza i zobaczymy co nam powie.

Feliks pisze:Feliks jak się uprze że nie to w żaden magiczny sposób nie moge mu tej strzykawki wsadzić do pyszczka.

Niestety znam to. Jak juz wspomnialam Batman potrafi byc bardzo uparta. Dlatego jezeli bede musiala dluzszy czas karmic ja ze strzykawki to bedzie koszmar. U niej juz samym problemem jest wziecie jej z klatki, robi przy tym cyrk i ucieka jakby ktos mial jej cos zrobic.

Powodzania a ja sama dam wam znac po wizycie z info, co weterynarz powiedzial.


Awatar użytkownika
ms_gibbon
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 lipca 2017, 12:40
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: ms_gibbon » 2 sierpnia 2017, 15:56

Hi ponownie,

jestesmy po wizycie u weterynarza. Weterzynarz stwierdzil, ze zeby znowu urosly do tego stopnia, ze przeszkadzaja Batmanowi, ale poki co nie ma jeszcze zadnego krwawienia w pryszczku. Batman bedzie miec jutro ponownie zabieg przycinania zebow a dzisiaj musimy dawac jej witaminki z woda przez strzykawke, zeby nabrala sily na jutro. Dodatkowo dostala zastrzyk przeciwbolowy i na zoladek, zeby jej dobrze pracowal.

Spytalam sie, czy zrobienie rentgenu w czyms pomoze. Pani wet powiedziala, ze pomoze na pewno w diagnozie, ale nie w samym leczeniu. Poki co skupiamy sie na tym, zeby zlikwidowac najwazniejszy problem i zeby Batman ponownie jadla. Jezeli po jutrzejszym zabiegu problem ponownie sie pojawi wtedy wybierzemy sie raczej do miejsca gdzie robia zdjecia rentgenowskie i od razu przytna zeby.


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: Caviova » 2 sierpnia 2017, 19:41

A podstawowe pytanie: czy świnka ma na czym ścierać zęby? Podejrzewam, że dbasz o to, ale lepiej spytać.
Druga sprawa - dobrze, że dajecie witaminki, ale dokarmiać papkami warzywno-owocowymi oraz/lub rozdrobnioną karmą z wodą też musicie. To podstawa do prawidłowego funkcjonowania żołądka oraz jego flory. Inaczej na samych 'witaminkach' nie nabierze tyle sił do operacji oraz po.


Awatar użytkownika
ms_gibbon
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 lipca 2017, 12:40
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: ms_gibbon » 2 sierpnia 2017, 22:49

Caviova pisze:A podstawowe pytanie: czy świnka ma na czym ścierać zęby? Podejrzewam, że dbasz o to, ale lepiej spytać.
Druga sprawa - dobrze, że dajecie witaminki, ale dokarmiać papkami warzywno-owocowymi oraz/lub rozdrobnioną karmą z wodą też musicie. To podstawa do prawidłowego funkcjonowania żołądka oraz jego flory. Inaczej na samych 'witaminkach' nie nabierze tyle sił do operacji oraz po.


Hey Caviova. Dziekuje za twoj post. Tak temat scierania zebow mamy przerobiony. Zawsze dawalam swinkom duze czesci warzyw np. marchew, zeby same chrupaly, ponadto maja sucha karme z twardymi kawalkami i dobrej jakosci sianko, co tez powinno pomoc. Probowalam takze z tymi wiszacymi kolbami ale tego akurat nie lubia.

Jezeli chodzi o witaminki i jedzenie przed zabiegiem to tak, dostalismy takze papke, ktora podajemy jej praktycznie do godzine. Ojej, dobrze, ze ulozylismy gazety na stole, bo papka jest wszedzie ale na szczescie Batman tez troche zjadla.


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Korekta zebow - ponowne problemy

Postautor: Caviova » 3 sierpnia 2017, 14:34

ms_gibbon pisze: Tak temat scierania zebow mamy przerobiony. Zawsze dawalam swinkom duze czesci warzyw np. marchew, zeby same chrupaly, ponadto maja sucha karme z twardymi kawalkami i dobrej jakosci sianko, co tez powinno pomoc. Probowalam takze z tymi wiszacymi kolbami ale tego akurat nie lubia.


To dobrze, polecam również do ścierania zębów różnorakie gałązki (drzew owocowych - tylko uwaga, nie wszystkich - brzozy, wierzby itd.).
No, ale na razie trzymamy kciuki za dzielnego pacjenta. Daj znać co po operacji! :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: MajaiRosie i 12 gości

  • Dołącz do nas