Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Sterylizacja świnki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
ania125
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 czerwca 2017, 15:42
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Zosia [*] , Łatka
Kontaktowanie:

Sterylizacja świnki

Postautor: ania125 » 22 sierpnia 2017, 11:12

Cześć mam takie pytanie : czy wy sterylizujecie swoje świnki ?
Pytam ponieważ byłam z Łatką u pani weterynarz i powiedziała mi , że powinnam wysterylizować Łatkę bo może mieć kiedyś cysty ponieważ 50% świnek morskich je ma , a sterylizacja ją uchroni od tego i będzie długo żyła . Chcę się po prostu dowiedzieć czy ktoś już miał podobną sytuacje i sterylizował z tego powodu świnkę ?
Boję się że się nie obudzi :sad: i wolałabym uniknąć tego zabiegu , ale też nie chcę żeby zachorowała i się męczyła . Co wy byście zrobili ? Dodam że moja poprzednia świnka miała cyste ale o tym nie wiedziałam i odeszła :(


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Sterylizacja świnki

Postautor: Kluzka » 22 sierpnia 2017, 12:38

Po wakacjach szykuję się do sterylizacji trzech z pięciu moich dziewczyn. Zdecydowanie jestem za wykonaniem tego zabiegu, jeśli świnka jest zdrowa i młoda.
To nieduży wydatek, a chroni świnkę przed naprawdę okropnymi problemami z jajnikami.
Dodatkowo po zabiegu jest więcej możliwości utworzenia stada, można łączyć wysterylizowane samiczki z samcami bez obawy o ciążę.
Obiło mi się o uszy, że do tego zabiegu jest polecana narkoza wziewna, ale chyba poczekam, aż ktoś inny się na ten temat wypowie.
No i najważniejsze - sterylkę przeprowadzić u dobrego weterynarza, specjalisty od zwierząt egzotycznych, który najpierw zrobi prosiakowi wszystkie potrzebne badania, a dopiero później podejmie się operacji.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Sterylizacja świnki

Postautor: Renika » 22 sierpnia 2017, 23:09

Ja z kolei uważam że raczej nie powinno się wykonywać tak skomplikowanych operacji profilaktycznie. Można jeździć co jakiś czas na kontrolę do weterynarza i w razie potrzeby, jak cysty będą jeszcze małe to usunąć. Nie jest powiedziane że w ogóle się pojawią a narkoza i leki podawane podczas zabiegu są dużym obciążeniem dla organizmu. Nigdy nie jest też stosowana sama narkoza wziewna ponieważ nie znosi ona bólu i może podrażniać płuca. Często jest tak że świnka przeżyje zabieg ale po tygodniu pojawiają się komplikacje. Dla mnie operacja to ostateczność i zdrowej świnki nie dałabym pod nóż.


LatAki
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 września 2017, 21:40
Lokalizacja: Olsztyn/Wyszków
Świnki morskie: Latifa, Akisi
Kontaktowanie:

Re: Sterylizacja świnki

Postautor: LatAki » 17 września 2017, 22:49

Moja koleżanka, oddała świnkę na zabieg sterylizacji i świnka jej nie przeżyła. Co prawda zabieg był wykonywany, gdyż były już cysty. Nie jestem żadnym ekspertem, ale podzielałabym zdanie osób uznających ten zabieg za ostateczność



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas