Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Funtana
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 20 października 2017, 0:07
Kontaktowanie:

Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Funtana » 20 października 2017, 0:23

Witam!
Prosze o pomoc. 2 tyg temu kupilam 2 mlode swinki morskie rozetki. Juz pierwszego dnie oczka obydwu zaropialy i nie mogly ich prawie otworzyc. Pomyslalam ze to przez stres. Zapuscilam krople do oczu i problem minal. Niestety teraz zauwazylam ze u jednej swinki w okolicy jedego oka skora wyglada niezdrowo. Nie ma tam siersci. Skora wydaje sie sucha i widoczne 2 malutkie grudki. Nie zauwazylam jednak zeby swinka sie drapala. Przerazilam sie ze to swierzb, a swinki sa glaskane przeze mnie i male dzieci. Do weta moge udac sie najwczesniej w poniedzialek. To grzybica czy swierzb? Pomozcie prosze bo nie moge spac z nerwow. Pozdrawiam
Załączniki
20171020_004459-2016x1512.jpg
20171020_004513-2016x1512.jpg
20171020_002717-2016x1512.jpg


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Moreni » 20 października 2017, 17:49

Biorąc pod uwagę,ze świnka się nie drapie i okolicę zmiany, stawiałabym raczej na grzyba. Ale przez internet to sobie można gdybać, bez pobrania zeskrobiny to i wetowi trudno będzie stwierdzić.
PS. Połóż świniakom coś na pellet (mata łazienkowa, trociny), bo mogą sobie poranić łapki.


Funtana
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 20 października 2017, 0:07
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Funtana » 21 października 2017, 11:07

Dzieki za odpowiedz! Udalo mi sie juz wczoraj dostac do weta. Potwierdzil, ze to grzybica. Dostalismy lek przeciwgrzybiczy do podawania strzykawka do pyszczka. Leczenie ma trwac mesiac z tygodniowymi przerwami :shock: Dodatkowo dowiedzialam sie, ze moje swinki waza 260g, wiec maja pewnie mniej niz miesiac.. sprzedawca w zoologicznym zapewnial ze 3 miesiace :evil: Nie wiem teraz czy oddzielac braciszka ktory wydaje sie byc zdrowy? I martwie sie czy dzieci nie zalapaly juz tej grzybicy bo tulily mocno swiniaczka. Czy ktos wie czy latwo o takie zarazenie od swinek? I po jakim czasie ewentualnie pojawilyby sie zmiany u nas?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Moreni » 21 października 2017, 11:49

To standard w sklepach zoologicznych niestety. Tak samo, jak mylenie płci.
Sama bym świniaków nie oddzielała. Jeśli miał się zarazić, to już i tak się zaraził, a grzybica jest chorobą, której stres - na przykład związany z rozdzieleniem, bardzo sprzyja.
Zarazić się wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo - znacząca większość opiekunów jednak się nie zaraża, mimo codziennego kontaktu ze świnkami. Nie wiem, jak długo choroba się wykluwa u człowieka, ale jak się już wykluje (przybierając postać, okrągłego, swędzącego rumienia), to jest niestety dość upierdliwa w leczeniu.


Funtana
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 20 października 2017, 0:07
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Funtana » 24 października 2017, 20:01

Hey!
Moja swinka od 5 dni dostaje leki na grzybice podawane do pyszczka. Niestety nie widac zadnwj poprawy. Co gorsza ciezko ja zmusic zeby polknela lekrstwo. Dzis gdy wzielam ja na rece zauwazylam ze bardzo schudla :sad: Zupelnie tylko futerko i kosci.A zawsze maja wybor warzyw i owocow w miseczce, nie tylko sucha karme i sianko. Mam wrazenie ze obie swinki staly sie bardzo osowiale. Siedza ciagle schowane. A na poczatku byly ciekawskie i ruchliwe. Martwie sie czy to normalne. Moze to tylko wplyw lekow? Pozdrawiam


Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Kluzka » 24 października 2017, 21:36

Takie "nieśmiałe" zachowanie może być spowodowane ogólną sytuacją. Moja mała zachowywała się podobnie, przynajmniej przez pierwszy tydzień. Była bardzo przestraszona i jakby "zahukana" tym codziennym smarowaniem i podawaniem leków przez strzykawkę. Później się polepszyło, a wraz z zakończeniem leczenia wszystko wróciło do normy, dokazywała niemiłosiernie ;)
Utrata wagi u świnek jest bardzo złym sygnałem, prawie zawsze objawem choroby, którą niekoniecznie widać. Radziłabym udać się jak najszybciej do weterynarza, specjalisty od egzotyków (szczególnie jeśli wcześniej byłyście u "zwykłego, psio-kociego"). Kontrola jest konieczna, tym bardziej, że równie dobrze może być to przerost zębów, choroba układu pokarmowego lub po prostu wpływ leków. Utrata wagi przez świnki jest stanem bezpośrednio zagrażającym ich życiu i należy jak najszybciej odwiedzić lekarza.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
MagiaPL
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 31 sierpnia 2017, 21:45
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: MagiaPL » 24 października 2017, 21:45

Witam. Grzybica jest częstym schorzeniem u świnek morskich a tym bardziej kupionych w zoologicznych.. No niestety. Nie jest groźna (no chyba że nie leczona). Myślę że nikt z twojej rodziny na pewno się nie zaraził ;) Więc o to nie ma co się martwić. Świnek raczej nie oddzielaj bo samo to że są nowe oraz że mają podawane leki to dla nich wielki stres.
Nie ma co się przejmować świnki na pewno przez ten okres czasu trochę mniej jedzą ale to powinno im przejść. Jeżeli będzie się to utrzymywać przez dłuższą chwilkę no najlepiej iść się skonsultować z dobrym weterynarzem.


Funtana
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 20 października 2017, 0:07
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Funtana » 9 listopada 2017, 17:57

Hey!
My juz po 2 tygodniach leczenia grzybicy. Sytuacja opanowana. Futerko wyglada zdrowo, przy oczku tez wszystko zagojone. Dzieci tez w porzadku. Lekarstwo mamy podawac jszcze tydzien dla pewnosci. Swinki wreszcie rosna jak na drozdzach! Ale sie ciesze :)
Czy po takim leczeniu wszystko jest w porzadku, czy istnieje szansa, ze grzybica powroci?


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Ptyś i ... » 9 listopada 2017, 18:28

Przez ile czasy grzybicy nie ma? Życzę by więcej to się nie zdarzyło.
PS: Zarejestrowałaś się o 0:07 w nocy? Się spać idzie. No dobra można posiedzieć i jakiś film na Polsacie obejrzeć, ale przed kompem?

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Funtana
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 20 października 2017, 0:07
Kontaktowanie:

Re: Pomocy! To grzybica czy swierzb?

Postautor: Funtana » 9 listopada 2017, 19:40

Ptys- Calkowicie poprawilo sie pare dni temu.
Hi hi.. No w nocy, o polnocy sie rejestrowalam. Jakbys mial chore swinki w domu, i nie wiedzial co robic, tez bys po nocach spac nie mogl.. Cale szczescie, ze juz ok z nimi, bo bylby wrak czlowieka ze mnie ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas