Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Sprzątanie w klatce nowej świnki

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
monikak
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 września 2020, 13:31
Kontaktowanie:

Sprzątanie w klatce nowej świnki

Postautor: monikak » 4 września 2020, 18:47

Cześć :)
Z góry przepraszam, jeżeli ten temat był już gdzieś poruszony, ale jestem tu nowa i nie bardzo jeszcze ogarniam :D
Chciałabym poprosić Was o poradę w sprawie sprzątania klatki świnki, która dopiero co z nami zamieszkała. Od dwóch dni jestem szczęśliwą właścicielką dwóch cudnych prosiaczków. Świnki oczywiście są przerażone, co trochę mnie martwi, ale cały czas staram się uspokajać czytając w różnych miejscach, że świnka potrzebuje czasami nawet kilku tygodni na oswojenie się. Problem w tym, że moje zwierzaczki jak tylko mnie widzą chowają się w domku, a ja nie chce na siłę ich z niego wyciągać czy niepokoić grzebiąc im w klatce. Jednak zauważyłam, że zdążyły już narobić trochę bałaganu- a szczególnie dużo kupek i to w domku lub jego okolicy :D. Chciałabym zatem dowiedzieć się jak posprzątać świnkom, żeby czuły się komfortowo a jednocześnie nie stresować ich machaniem łapą w klatce bądź wyciąganiem i przekładaniem w inne miejsce. Czy może powinnam odczekać jeszcze kilka dni ze sprzątaniem i dać świnkom trochę czasu, żeby przywykły do nowego otoczenia?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Sprzątanie w klatce nowej świnki

Postautor: MajaiRosie » 5 września 2020, 10:23

*Świnki potrzebują zazwyczaj kilku miesięcy na oswojenie- żebyś się nie zraziła ;)
Najlepiej niech siedzą w polarowych norkach, wyjmujesz norkę do bezpiecznego miejsca (transporter, wybieg), sprzątasz i wkładasz z powrotem. Stres będzie, ale bez bezpośredniego kontaktu, więc nie zrazi się do Ciebie samej.


ThaliaLive01
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 sierpnia 2021, 20:15
Świnki morskie: Molly
Kontaktowanie:

Re: Sprzątanie w klatce nowej świnki

Postautor: ThaliaLive01 » 3 sierpnia 2021, 14:21

Świnki oswajają się bardzo długo, jak napisane wyżej kilka miesięcy, czasem nawet potrzeba do półtora roku żeby świnka całkowicie się oswoiła i przybiegała na twój widok. Pierwsze dwa tygodnie powinno się zostawić świnki w spokoju, nie zaczepiać ich i nie wyjmować, ostatecznie razem z polarkiem /czapką tylko do posprzątania klatki. To nie znaczy jednak, że masz świnki zostawić same - możesz siedzieć przy klatce i mówić coś - do nich, albo po prostu z kimś rozmawiać, żeby przyzwyczaiły się do twojego głosu. Świnki poznają opiekuna po głosie i zapachu.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas