Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Świnkomaniaczka » 4 grudnia 2017, 15:04

Mam problem. Natomiast rozważam zakup vetbeda. Moje świniaki uwielbiają miękkie podłoża, jednak lubią się nimi bawić (np. Leoś wchodził kiedyś pod matę łazienkową, ostatnio jak w transporterze był podkład higieniczny, też kombinowali..) oraz dużo bobkują, a ja nie wyrobiłabym z odkurzaniem i wybieraniem świńskich kupek. Oczywiście, chodzi również o cenę. Według mnie, siedemdziesiąt złotych to dużo za kawałek dywaniku przepuszczającego mocz na żwirek. Czy macie jakieś odpowiedniki i zamienniki vetbeda? Aby prosiakom było miło - próbowałam już matę łazienkową, jednak, wyżej wymieniłam jak chłopcy zwiedzają komnaty pod matą. Trociny mi odpowiadają, ale co chwile gdzieś się wysypią - klatka stoi na długim biurku, więc moje miejsce do nauki jest zawalone trocinami, mimo to, że staram się je sprzątać.
Proszę o rozsądne odpowiedzi, nie typu jeżeli ciągle narzekasz to po co masz świnki?. Dziękuję.

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Kluzka » 4 grudnia 2017, 17:13

Hej, może spodoba Ci się ten pomysł:
http://www.calicavycollective.com/2014/ ... guide.html
Osobiście mam za dużo klatek, oraz za czesto lubię zmieniać ich wystrój, żeby pozwolić sobie na drybedy. Pomysł z polarowymi kocykami mi bardzo odpowiada, wysypuję pod nie warstwę trocin, na to kładę stare ręczniki, jeden "na płasko", a drugi, złożony np w pół w miejsca, gdzie prosiaki siusiają najczęściej. Na to wszystko kładę kolorowy kocyk. Trzeba pamiętać, żeby był w 100% z poliesteru bez domieszek. Nie przycinam kocyków na wymiar, tylko te "nadprogramowe" kawałki wywieszam za kuwetę i wtedy zakładam górę klatki, dzięki czemu prosiaki nie mają jak włazić pod koc :)

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Świnkomaniaczka » 4 grudnia 2017, 18:42

Dziękuję! Jak już dostanę nową klatkę, to spróbujemy tego rozwiązania z moimi chłopakami :)

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Darom » 4 grudnia 2017, 19:08

Ja vedbeda odradzam. Kupiłem w sklepie u Kasi i jak tylko świnki sikają na vedbed to tak śmierdzi później to, że nie miło jest w pokoju. Przekonasz się po kilku dniach. Prócz tego jest to dodatkowa robota bo trzeba mieć zgrzebło. Po co ? - A no właśnie, po to żeby rozczesywać vedbed po każdym praniu. A do tego trzeba też użyć trochę siły , wysiłku. To nie jest takie proste, hop-siup. Przy vedbedzie też trudno jest wyczesywać sianko z niego. Przekonasz się sama. I tak jak Ci piszę, będzie śmierdziało. Nawet jak wypierzesz vedbed po 4 czy 5 dniach używania to znów świnka nasika i znowu będzie śmierdzieć. Możesz sobie też kupić do klatki od razu taki odświeżacz z firmy Beaphar Cage Fresh i sypać tym proszkiem pod vedbed i na to położyć drewniane pellet i na to dopiero kłaść vedbed.
Co prawda efekt pomocny będzie i śmierdzieć będzie mniej wtedy w pokoju. Także zastanów się 5 razy zanim podejmiesz pochopną decyzję. Ja dałem za swój coś ponad 200 złotych i średnio jestem z niego zadowolony.
Co prawda świnki mają miękko, ale co z tego jak śmierdzi. Sama się przekonasz. Przemyśl sprawę na spokojnie zanim kupisz.
Świnkomaniaczka Jaką dużą kupujesz klatkę ?
Kocyków polarowych też nie polecam. Przy moich 3 świnkach się one nie sprawdziły. Pisałaś, że Twoje świnki robią dużo kupek więc tym bardziej odradzam kocyki polarowe. Piszę to z własnego doświadczenia.


Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Świnkomaniaczka » 5 grudnia 2017, 7:28

Aktualnie mam siedemdziesiątkę, ale po nowym roku postaram przerzucić się na setkę/sto dwudziestkę, bo zdaję sobie sprawę z tego, że aktualnie jest to za mało.

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Dona » 5 grudnia 2017, 21:40

A ja bardzo polecam vetbed. Nic nie śmierdzi chociaż kupiłam najtaszy na allegro. Może dlatego że jeden cykl prania robię z samym octem (około 1/2 butelki na pralkę), a dopiero drugi cykl z plynem do prania i do płukania. Siano mam w paśniku nad kuwetą prostokątną, więc nie roznosi się po klatce. Jesli chodzi o sprzątanie to i tak codziennie odkurzam dom, wiec również od razu i klatkę (4 minuty roboty więcej). Drybed piorę raz w tygodniu. Przed praniem porządnie wytrzepuję, a po upraniu i wysuszeniu rozczesuję. Ale nie trwa to jakoś bardzo długo. Sprzatanie z myciem klatki, czesaniem vetbeda, myciem wszystkich misek, kuwet i poidełka, zajmuje mi około 40 minut, a mam klatkę 140 z pięterkiem, więc trochę tych powierzchni do czyszczenia jest. Dodatkowo w klatce mam dwie kuwety narożne ze zwirkiem, a na to docięte do formatu kuwety, maty łazienkowe. Dzięki temu żwirek nie wysypuje się z kuwet. Żwirek wymieniam 2 razy w tygodniu.


GoKuDo69xd
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 24 listopada 2017, 11:22
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: GoKuDo69xd » 7 grudnia 2017, 16:29

Ja stosuje „tani” sposób. Wykładam dno klatki niepotrzebnymi kartkami i sypie trocinami. Tanie, proste i skuteczne. Poooolecam. Ja jestem osoba która kocha zakupy w zoologiku i wole kupić np l. Nowy przysmak Irkowi niż płacić 1
70 zł za drybed.

Był chomik, papuga, rybki i kot ... Ale świnki to naprawdę spoczi zwierzątka :P

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Dona » 7 grudnia 2017, 18:02

A ile wydajesz na trociny i na jak długo ci starcza? Ja mam vetbet trzeci rok i jest ok. Ja nie lubię robić zakupów w zoologu. Przeraża mnie widok przestraszonych zwierząt w mikroskopijnych klatkach, z badziewną karmą i obsikanym i zdeptanym siankiem. Nie daję im zarobić. Zamawiam raz w miesiącu w Hipciu dużą pakę różnych ziółek, siana, żwirku, suszonych warzyw i moje świneczki mają wszystkiego pod dostatkiem. Karmę zamawiam hurtem raz na pół roku w zooplusie, bo tam najtaniej wychodzi kupno kilku paczek jednocześnie. Do tego moje świneczki dzięki vetbetowi mają czyściutko i mięciutko w pupki.
Ale każy ma swój sposób, więc nikogo nie krytykuję. Trzeba znaleźć sposób taki jak najbardziej pasuje i bedzie on najlepszym.


Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: Świnkomaniaczka » 7 grudnia 2017, 19:09

Na trociny wydaję 3 złote za paczkę, a paczka starcza na jeden raz, więc jeżeli wymieniam raz w tygodniu wychodzi ok. 12 zł na miesiąc.

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Najlepsze podłoże dla prosiaków - vetbed?

Postautor: ahimsa » 7 grudnia 2017, 19:25

Oj u mnie też tak było, ale z wiekiem świnki zaczęły coraz bardziej sikać :) i teraz wymieniam trociny mokre raz dziennie, a czasem nawet dwa, jak mam lenia to co drugi dzień i wychodzi ze trzy paczki tygodniowo, ale ja mam słabość do trocin, bo np. świnki mogą sobie coś wygrzebać ;), ale też materiał miękki to jest wielka przyjemność, świnki zdaje się lubią kocyki itd. przynajmniej moje jak im czasem daję to bardzo chętnie polegują. :) Vet bed może w nowym roczku wypróbuję.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas