Strona 1 z 1

Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 10 marca 2025, 15:13
autor: ekstranoni
Witam, jak sądzicie co najlepiej sprawdzi się na włożenie kuwety w klatce świnki morskiej ? Szukam czegoś taniego a za razem coś co będzie dobrze wsiąkało mocz aby nie śmierdziało. Jeżeli byłaby taka możliwość to prosiłbym o link do produktu.

Re: Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 10 marca 2025, 15:45
autor: MajaiRosie
Chodzi o kuwetę jako kącik do załatwiania się, czy kuweta jako spód klatki?
Z mojego doświadczenia bardzo trudne jest nauczenie świnek do robienia tylko w 1 kąt (nawet bym powiedziała że co do bobków, to nie możliwe). Na dół klatki wedlug mnie najlepiej sprawdzają się:

- trociny - ładny zapach, można wymieniać co kilka dni spokojnie, ale wymaga odkurzania pokoju codziennie.
- pelet + mata łazienkowa - estetycznie, nie trzeba odkurzać tak często, ale mata szybko śmierdzi, więc trzeba ją prać co najmniej raz w tygodniu i obsikany pelet wyrzucać co kilka dni
- pelet + drybed - jak wyżej, ale kolejnym minusem jest to, że sierść, bobki i siano się mocno w niego wczepiają i trudno go doczyścić
- koc polarowy - estetycznie, miękko w łapki, ale jeśli świnki dużo na niego będą sikać to śmierdzi, a na praniu kocyków cierpi nasza pralka
- podkłady jednorazowe - wychodzi bardzo drogo i trzeba zmieniać na bieżąco, ale jest wysoka higiena - przydatne przy chorobach skóry.

Oczywiście częstotliwosc zmiany zalezy od ilosci swinek ;)

Jeśli natomiast chodzi o kuwetę jako taką, u mnie sprawdziła się jedynie opcja:
koc polarowy na większość klatki (tanio, miękko i ładnie), a na 1/4 klatki (którą nazywałam paśnikiem) mniejsza kuweta prostokątna z pelletem i na to mata łazienkowa. W tym miejscu dawałam siano, tam były poidła i miski. Świnki zwykle robią tam gdzie jedzą ;)

Re: Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 10 marca 2025, 19:39
autor: ekstranoni
Dzięki za odpowiedź. Aktualnie próbuje stosować matę kokosową (którą piorę w wannie) a na niej mata łazienkowa. Pytałem się dlatego że jeszcze dziś mam zamiar złożyć zamówienie bo się kończą świnkowe zapasy i chciałem spróbować czegoś innego :D.

Re: Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 10 marca 2025, 19:42
autor: ekstranoni
Jak ostatnio byłem w mieście to kupiłem taką ściółkę w MaxiZoo: https://www.maxizoo.pl/p/fitfun-cika-dl ... B3%C5%82ka (oczywiście małe opakowanie dla testu) Mam zamiar ją wypróbować. Co to tym sądzisz ?

Re: Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 10 marca 2025, 19:44
autor: ekstranoni
I jeszcze wiesz może jaką zabawką by chciały się bawić razem obydwie świnki ? ,,kulasmakula" Będzie dobrym pomysłem ?

Re: Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 11 marca 2025, 9:05
autor: MajaiRosie
ekstranoni pisze:Jak ostatnio byłem w mieście to kupiłem taką ściółkę w MaxiZoo: https://www.maxizoo.pl/p/fitfun-cika-dl ... B3%C5%82ka (oczywiście małe opakowanie dla testu) Mam zamiar ją wypróbować. Co to tym sądzisz ?


To są zwykłe trociny, tylko bardzo mocno zmielone - troty jak troty, tylko uważaj czy nie ma za dużo pyłu, żeby nie dostał się do dróg oddechowych. Lepiej trociny kupować odpylone.

Re: Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 11 marca 2025, 9:06
autor: MajaiRosie
ekstranoni pisze:I jeszcze wiesz może jaką zabawką by chciały się bawić razem obydwie świnki ? ,,kulasmakula" Będzie dobrym pomysłem ?


Świnki morskie rzadko się bawią szczerze mówiąc. Na Ponad 9 świnek które miałam, jedna tylko lubiła (lub jako jedyna rozumiała) koncept kuli-smakuli. Lepiej kupować np. kolby z JR Farm do obgryzania jako rozrywka

Re: Co najlepsze do kuwety dla świnki morskiej

: 11 marca 2025, 13:22
autor: ekstranoni
Dzięki :) Spróbuje zakupić kolbę dla spróbowania :)