Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Darom » 22 czerwca 2017, 0:22

MartaMoxxx pisze:Ostatecznie zrobiłam próbę z tymi podkładami jednorazowymi. Rzeczywiście przy moich dwóch świnkach trzeba wymieniać codziennie

MartaMoxxx pisze:poza tym niezbyt przyjemnie pachnie

Nie polecam nikomu tego typu rozwiązania stosowania tych podkładów bo nie dość, że trzeba codziennie wymieniać w klatce bo po całym dniu użytkowania takiego w pokoju smród jest jak w stajni, to jeszcze traci się pieniądze na częste kupowanie tego. Bo jak codziennie się wymienia to szybko z całej paczki ubywa.
Także tak :)


Awatar użytkownika

Czesław
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 12 czerwca 2017, 10:28
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Czesław » 28 czerwca 2017, 9:23

Witam

Dotychczas stosowałem odpylone wiórki olchowe i lipowe, lecz czyszczenie klatki nie było łatwym zajęciem, nie wspominając o roznoszonych wszędzie na łapkach wiórkach.
Przeszedłem na podkład z granulatu słomianego /pelet słomiany 15zł za 12L/ a na wierzch VetBed Nonslip / Drybed. Dodatkowo z jednej strony klatki stoi kuweta 15x30cm wypełniona peletem słomianym i wiórkami lipowymi i tam trafia większość sików i bobków. Klatkę wystarczy raz dziennie "ogarnąć" z pogubionych bobków i innych zanieczyszczeń - robię do zwykłym pędzlem do malowania zgarniając na łopatkę, czasami odkurzaczem samochodowym na baterie kupionym za 20zł w markecie /odkurzanie jest lepsze/.
Generalne sprzątanie raz na tydzień, z tym że pelet słomiany wymieniam tam, gdzie jest nasikane i pelet zamienia się w kaszkę, zakładam też wyprany w bezzapachowym płynie z lanoliną drugi VetBed /mam dwa na zmianę/. Sprawdza się to świetnie ze względu na łatwość sprzątania a 2 świniaki które mam też mniej brudzą - wcześniej bobki były nawet w domku, teraz większość w kuwecie lub obok niej. Klatka ma tylko 80x40cm, lecz jest wyposażona w piętrowy domek, a moje świniaki mają otwartą klatkę i wybieg 1,5x1,5m. Na wybiegu jest czyściutko - załatwiają się i śpią w klatce.


Awatar użytkownika
Aklime
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 11 lipca 2017, 12:40
Świnki morskie: Benek i Ziomuś
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Aklime » 11 lipca 2017, 20:40

Czyli najlepszą opcją są trociny, a na nich sianko, tak? :distrustful: :)

Guinea pigs are quite difficult to draw, I think, because they're so furry.

MartaMoxxx
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 maja 2017, 16:08
Świnki morskie: Marcel i Tosio
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: MartaMoxxx » 17 lipca 2017, 19:33

Wg mojego doświadczenia - żwirek drewniany a na nim mata łazienkowa :)
Świnkom jest miło - nic nie przykleja im się do łapek, ani nie wchodzi w sierść. Mata łatwa do wytrzepania.
Żwirek dobrze chłonie wilgoć i przy okazji całkiem ładnie pachnie.

Poza tą opcją próbowałam drybedu - zdecydowanie trudniejszy w czyszczeniu niż mata, wymaga większej pielęgnacji, wyczesywania itp.

Sam żwirek natomiast bardzo hałasuje i jak świnki biegają to rozsypuje się wkoło.

Sianko świnki jedzą, więc nie powinno stanowić równocześnie podkładu na który sikają. Bez sensu by jadły potem swoje siki ;)

Trocin nie próbowałam...

----
Marta

Sandratn
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 12 czerwca 2016, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: ♥ Fafik ♥
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Sandratn » 18 lipca 2017, 13:17

Polecam wszystkim kombinacje drybed + ręcznik.
Wcześniej używałam maty łazienkowej a pod nią pellet drewniany ale po paru dniach zapach robił się okropny. :/
8 dni temu zakupiłam drybeda i jestem pod OGROMNYM wrażeniem. Pod spód kładę zwykły bawełniany ręcznik.
Po całym tygodniu w ogóle nie czuć zapachu moczu ponieważ wszystko zostaje pod drybedem.
Jedyne co robię przy nim to codzienne zmiatanie odchodów, ale zajmuje to max. 5 minut. Wiadomo, że nie trzeba tego robić lecz myślę, że nie chcielibyście aby wasze świnki leżały we własnych odchodach + dochodzi brzydki zapach czego wolimy unikać :D

Równie dobrym rozwiązaniem będzie drybed + pellet.
Nie zdecydowałam się na tą opcję ze względu na to, iż miesięcznie trzeba wydawać sporo pieniędzy.


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Darom » 18 lipca 2017, 20:14

Sandratn pisze:8 dni temu zakupiłam drybeda

:hmmm: Drybed ? czyli te drewniane bobki co się sypie świnkom pod np. trocinki żeby wchłaniały mocz.
:hmmm: Czy Tobie chodziło o VedBed ? Czyli coś takiego ---> http://sklep.swinkamorska.com.pl/produk ... ej-1x-075m Bo różnie o tym gadacie tutaj i potem piernik wie o co chodzi. :wacko: :/ :unsure:


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Caviova » 18 lipca 2017, 21:46

Nie, nie, nie myl pojęć Darom. DryBed i VetBed można powiedzieć że to "to samo" (nie wiem czy jest jakaś różnica, ponieważ nigdy tego 'dywanika' nie miałam, toteż nie interesuję się odmiennością tych dwóch rzeczy. Więc niech mnie oświeci ktoś bardziej obeznany w temacie. :lol: ).
A te "drewniane bobki", jak ty to nazywasz, to nic innego jak żwirek, lub w wypadku kupowania w sklepie budowlanym - pellet.


cavions
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 13 lipca 2016, 16:43
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: cavions » 10 sierpnia 2017, 12:51

Dona pisze:
cavions pisze:Tak tanie są, 1,5 pln sztuka, a można z tego budować co się chce w klatce. Żałuję, że nie wiedziałem o tych kratkach wcześniej, bo bym zaoszczędził trochę kasy i czasu przy budowie klatki.

One są tak dobre, że nawet zamiast oryginalnych kratek C&C można używać, które i tak są niedostępne u nas i bezskutecznie próbowałem jest zdobyć, nawet u chińczyków. (nie wiem czy to są na jakiejś licencje czy coś, bo nigdzie nie mają, a wszystko inne produkują)

A te kratki lęgowe nie mają takich bolców z jednej strony? Oglądałam je kiedys na allegro, bo zastanawiałam się jakim tańszym materiałem zastąpić c&c, ale wszystkie na jakie trafiałam, takie właśnie miały. Bałam się że klatka zrobiona z tych kratek będzie wyglądała jak jeż z kolcami.


Tak mają, ale można je łatwo uciąć.


Awatar użytkownika
OlaD94
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 25 września 2017, 15:41
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: OlaD94 » 15 listopada 2017, 10:35

Czyli żwirek taki, jak ten http://allezoo.com.pl/zwirek-drewniany/ ... 72011.html z powodzeniem mogę używać w klatce? Właśnie zastanawiam się nad jego zakupem, bo w sumie nie wiem do końca na co się zdecydować, a nie chcę świnkom zaszkodzić.


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Ptyś i ... » 15 listopada 2017, 18:33

1. Drewniaki mogą skaleczyć łapkę. Przejdź do 2..
2. Można nałożyć przecież matę łazienkową lub przytulny dry bed. Jak korzystam z drugiej opcji + żwirki dwa. Jeden taki pellet drugi szare cosie. Dobrze się uzupełniają. :)

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas