Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
caille
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 5 marca 2016, 21:27
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: caille » 29 marca 2016, 20:48

Ja to jestem bardzo szczęśliwa, że moje prośki nie gryzą maty :D jakoś nie wyobrażam sobie czyścić drybeda, z matą jest o wiele łatwiej.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
mrowpa
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2016, 18:29
Lokalizacja: Koszalin
Świnki morskie: Tofik i Szynka
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: mrowpa » 28 kwietnia 2016, 20:10

Witam. W zoologu dostałem informację żeby trociny i te sprasowane walce "drewniane" wypiekać przez wyłożeniem w piekarniku ok. 10 min w 90 stopniach. Czy to jest prawda, czy można prosto z paczki sypać?


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: befana30 » 28 kwietnia 2016, 20:39

Prazone trociny drewniane i pellet..? :O
wiesz co- po prostu nie sugeruj sie tym co ci tam nagadali, bo co i rusz jakas nowosc wyskakuje, juz cie w blad wczesniej wprowadzili takze "zresetuj" ich informacje i najlepiej na spokojnie przejrzyj sobie forum, bo mase porad na rozne problemy znajdziesz :)
To nieprawda, pierwsze slysze, a nawet chcialabym to kiedys zobaczyc jak to sie na blache wyklada i prazy jak tosty z obu stron, a potem "serwuje" na zlotym talerzu proskom do klatki :D
Syp spokojnie prosto z paczki cokolwiek to bedzie tylko zabezpiecz odpowiednio dodatkowym podlozem.
Zacznij od trocin- taka baza wyjsciowa, zobacz jak szybko sie brudza, czy prosiek nie smierdzi i czy tobie sie podobaja, chyba ze masz juz pellet to dokup jak najszybciej mate lazienkowa lub drybed i wyloz na ten pellet, bo swince jest niewygodnie lezac na takich twardych "klocach" poza faktem ze te lapki pokaleczy- poprobuj jednym slowem wszystkiego po trochu i wybierz ktore najlepiej sie sprawdza :)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Ulfhildr
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: 17 lutego 2016, 15:54
Lokalizacja: mazowieckie
Świnki morskie: Bonifacy, Lord Biszkopt (XAVIER Bella Cavia), Blue Jean (Sue Wolf&Gang Cavies)
Ruda [*], Chojrak [*], Pepsi [*], Aurora [*], Kokosanka z domu Gadzina [*]
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Ulfhildr » 28 kwietnia 2016, 20:47

Pierwsze słyszę. Trociny muszą być duże, świeże i odpylone, z dobrego źródła (jedna z moich świnek dostała uczulenia na piękne pachnące trociny, które dostałam od zaprzyjaźnionego panna stolarza, osobiście przesiewałam je przez sito żeby zminimalizować ryzyko. Niestety najwyraźniej zawiniły środki ochrony roślin, co było niezależne od niego). Od tego czasu stosuję pod matę łazienkową te właśnie "walce", czyli żwirek drewniany. Kupuję workami w sklepie zoologicznym i sypię za pomocą łopatki na dno kuwety prosto z opakowania. Jedynym rytuałem, jaki wtedy wykonuję, jest odsiewanie pyłu, najczęściej jest on na dnie wora, dlatego dobrze jest się zaopatrzyć w taką "kocią" łopatkę do kuwet, z wyciętymi rowkami. Działa jak sitko. A co wypiekania, to czytałam, że zaleca się to przy sianie, bo w nim mogą być różne pasożyty i inne stwory.

Pozdrawiam,
Ulfhildr ;)
Nasza historia: http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?p=160587#p160587

Awatar użytkownika
mrowpa
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2016, 18:29
Lokalizacja: Koszalin
Świnki morskie: Tofik i Szynka
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: mrowpa » 28 kwietnia 2016, 20:54

właśnie też się dziwiłem dla tego wolałem się poradzić na forum zauważyłem, że prosiak przekopuje te prasowane "klocki" w miejscu gdzie się kładzie lub je rozdrabnia w miał ;p nie wiem czy akurat to rozdrabnianie jest dobre dla niego ;p ale wydaje się być zadowolony ;p


Awatar użytkownika
Ulfhildr
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: 17 lutego 2016, 15:54
Lokalizacja: mazowieckie
Świnki morskie: Bonifacy, Lord Biszkopt (XAVIER Bella Cavia), Blue Jean (Sue Wolf&Gang Cavies)
Ruda [*], Chojrak [*], Pepsi [*], Aurora [*], Kokosanka z domu Gadzina [*]
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Ulfhildr » 28 kwietnia 2016, 20:57

Rozdrabnia je na pył? Zapylenie może być groźne, dla układu oddechowego i dla oczek. Koniecznie coś na to połóž.

Pozdrawiam,
Ulfhildr ;)
Nasza historia: http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?p=160587#p160587

Awatar użytkownika
mrowpa
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2016, 18:29
Lokalizacja: Koszalin
Świnki morskie: Tofik i Szynka
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: mrowpa » 28 kwietnia 2016, 21:06

Dokładnie na pył, ok dzięki za podpowiedzi zaraz coś z tym zrobię, lub jutro kupię matę :)


Awatar użytkownika
Ulfhildr
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: 17 lutego 2016, 15:54
Lokalizacja: mazowieckie
Świnki morskie: Bonifacy, Lord Biszkopt (XAVIER Bella Cavia), Blue Jean (Sue Wolf&Gang Cavies)
Ruda [*], Chojrak [*], Pepsi [*], Aurora [*], Kokosanka z domu Gadzina [*]
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Ulfhildr » 28 kwietnia 2016, 21:16

Może być jakiś zwykły duży ręcznik zanim nie skołujesz maty. Będzie przytulniej :D

Pozdrawiam,
Ulfhildr ;)
Nasza historia: http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?p=160587#p160587

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: madzia0902 » 29 kwietnia 2016, 11:30

a co sądzicie o trzymaniu świnek na ceracie? Moje od 2 tygodni w klatce mają położoną matę łazienkową żeby było miękko i na to cerata, rewelacyjnie szybko się sprząta :)


Awatar użytkownika
Pikoskinnypig
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, 23:02
Lokalizacja: Gdańsk
Świnki morskie: Piko
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Pikoskinnypig » 29 kwietnia 2016, 16:27

madzia0902 pisze:a co sądzicie o trzymaniu świnek na ceracie? Moje od 2 tygodni w klatce mają położoną matę łazienkową żeby było miękko i na to cerata, rewelacyjnie szybko się sprząta :)


A jak swinki nasiusiaja to nie jest mokro ??

´Nasi idealni towarzysze mają zawsze 4 łapy´<3 - Colette

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

  • Dołącz do nas