Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: GalaxySparkle » 9 sierpnia 2014, 21:41

Nie ma potrzeby żeby poziom był jednakowy. Kuwetka i tak ma od przodu taki niski brzeg, który świnka musi przekroczyć wchodząc do niej, ale nie jest to dla niej żadnym problemem.


Awatar użytkownika

Ikulina8
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 maja 2015, 18:25
Świnki morskie: Ikuś
Kontaktowanie:

Jak nauczyć świnke korzystania z kuwety?

Postautor: Ikulina8 » 1 maja 2015, 18:35

Witam!
To mój pierwszy post i nie wiem, czy w tym miejscu powinnam go dodać...
Moja świnka ma prawie 2 lata. Chciałabym nauczyć ją korzystania z kuwety. Mam kilka pytań: Czy świnkę w takim wieku da się tego nauczyć? A jeśli tak, to jak to zrobić?

Czytałam, że można wsadzać bobki do kuwety, ale chciałabym poznać Waszą opinię...


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: Arya90 » 6 maja 2015, 9:38

Tak można w ten sposób. Ja natomiast zaobserwowałam, że moje świnki załatwiają się najczęściej w jednym rogu i tam wstawiłam kuwetę. Działa, ale i tak zdarza się, że gdzieś tam w innym miejscu sikają. Wiadomo, że bobki będą i tak po całej klatce.


stwór
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 23 października 2015, 12:40
Kontaktowanie:

Czy i w jaki sposób można "nauczyć" świnki "załatwiania się" w kuwecie?

Postautor: stwór » 28 października 2015, 12:48

Cześć! Moje Świnki od początku ignorowały kuwety. Małe, duże, czerwone, zielone. Siusiają i bobkują tam, gdzie jedzą albo gdzie śpią. Zauważyłem też, że "potrafią" nawet robić bobki w czasie snu. Jak są dopieszczane i zrobi się im miło i ciepło, to siusiu obowiązkowo pod siebie i bobki też. No wiem, że taka świnkowa uroda. A że mają zawsze swobodę wyjścia z klatki, no to przy sprzątaniu odkurzaczem tylko chrobotanie wciąganych kupek! No i niech tam. Ale czytałem tutaj, że wiele świnek sygnalizuje potrzebę załatwienia się i że regularnie robią to w jednym miejscu, czy w kuwecie nawet. Czy jest jakiś sposób, żeby dorosłą świnkę tego "nauczyć"? I jak to u Was wygląda?


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: GalaxySparkle » 28 października 2015, 16:25

Przeniosłam do już istniejącego wątku, możesz tu szukać porad. Ogólnie podkładanie kuwetki w miejsca, w które najczęściej świnki siusiają, oraz zostawianie tam czegoś nasiąkniętego ich moczem wraz z kilkoma bobkami.


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: befana30 » 28 października 2015, 21:01

podpinam sie pod powyzsza porade co do podkladania kuwety w miejsce gdzie zazwyczaj "narobia"- z tym, ze jesli takowa kuwete chcialbys przestawic w inne miejsce to za nia "nie pojda", bo nadal beda bobkowaly/ siusialy w ulubiony kat :tooth:

faktycznie jesli swiniaki trzymam na rekach to sygnalizuja skrobaniem zabkami po rece- jesli je przytrzymam dluzej to zaczynaja mocniej podgryzac sygnalizujac, ze "juz, juz...!" :) po czym odlozone do klatki warkna krotko jakby z obraza i nastawiaja tylek :lol: to akurat sie tyczy siusiania, starsze nie bobkuja, ale mloda jeszcze oglady nie podlapala i czasami jakas bomba jej poleci :)

Wypuszczone na pokoj maja swoj jeden zakatek, w ktorym namietnie toaletowe potrzeby zalatwiaja jesli klatka jest zamknieta- zazwyczaj wracaja spowrotem, zalatwia sie i wyjda ponownie, oprocz Gacka ktory tylkiem trze po kazdej powierzchni (dzisiaj na bezczelnego nawet na kolana mi wskoczyl, siknal szybko i poszedl z kwikiem dalej, bo wyczul zapach po dziewczynach, wiec mi noge "odhaczyl" jako swoja), jak juz wspomniales taka ich uroda.

Niestety oduczyc nie ma jak- swinka albo z charakteru bedzie czystsza, albo nie; Gacek w klatce ma swoja kuwete gdzie sie zalatwi, pozostawiajac reszte klatki czysta, a dziewczyny swoja obsikaja i zaminuja nawet tam gdzie spia- choc dodam, ze Pusia wczesniej tez nalezala do tych czyscioszkow, po czym pod wplywem towarzystwa mlodszej Kluski zaczela swintuszyc gdzie popadnie jak i tamta.

Popatrz gdzie dokladnie najczesciej sie zalatwia bedac na wolnosci i podstaw czy ta kuwete z jego zapachem, czy jakas szmatke.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

stwór
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 23 października 2015, 12:40
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: stwór » 29 października 2015, 9:33

Dziękuję - ktoś się natrudził, żeby mi doradzić. To już niech kupkają gdzie chcą, żeby tylko były zdrowe!! Dzięki.


Awatar użytkownika
Shaggy
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2015, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Shaggy
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: Shaggy » 15 grudnia 2015, 21:42

Na rękach nie, ale jak była młodziutka to zdażało jej się co innego. Siedziała sobie na kolanach i nagle wypinała pupkę na zewnątrz sikając prosto... na podłodę! :D
Obecnie nauczyła sie korzystać z kuwety z peletem - ale tylko na siku, bobczy gdzie popadnie (za wyjątkiem kolan) .
Natomiast gdy siedzi na pieszczotach to zaczyna się wiercić i wyskakuje mi na ramiona. Wtedy zanoszę ją do klatki, do kuwety.
Z tym uczeniem to było tak: Ona ma podłoże drybed + podkład (taki pieluchowo-szpitalny).
1. poczekałam sobie, aż podkład mocno nasiąknie.
2. Wycięłamnożyczkami spory jego najbardziej przesikany kawałek.
3. wyłożyłam nim dno kuwety.
4. Na to nałożyłam nieco peletu - nie za dużo, tak żeby tylko przykrył i naciągnął zapaszku.

Ona sama zrozumiała, śmierdzi jej siku, to tam trzeba sikać. I tak jest do dzisiaj. :)


kociak199
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 13 grudnia 2015, 22:36
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: kociak199 » 15 grudnia 2015, 22:04

haha...dobre, trzeba spróbować, miałam tyle świnek i wszystkie robiły po rogach klatki :) A teraz jest Siwy to może spróbować z nim


Kocojek
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 marca 2019, 20:15
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: Kocojek » 3 kwietnia 2019, 18:55

Hej
Ogólnie to mam dwie świnki morskie (około 2 miesięcy) i mam problem z nauką czystości u jednej. Benia pięknie chodzi do kuwety na siku i bobki, za to Tofi... Sika i bobkuje gdzie popadnie. Kuwetę mają dużą, narożną. Mają tam kulę z sianem. Gdy widzę że tofi zaczyna cofać się i "rozpłaszczać" na podłożu lekko przesuwam ją palcem. No i przestaje, zmienia miejsce łazi itd. ale gdy już wejdzie do kuwety to nic. W kuwecie mam pelet drewniany i przekładam tam wszystkie bobki. Może ktoś pomóc?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

  • Dołącz do nas