Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka gryząca matę

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
adaczarna
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 23 marca 2011, 17:22
Świnki morskie: Rafka, Czarnuszek
Kontaktowanie:

Re: Moja świnka zjada każde podłoże :(

Postautor: adaczarna » 17 lutego 2012, 19:50

neutralizatory to sama chemia a zarazem trucizna dla świnek


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
kasica236
Hodowca
Posty: 72
Rejestracja: 26 czerwca 2012, 22:50
Lokalizacja: Łódź
Świnki morskie: Gładka pasztetowa :P i jej córa ruda murzynka :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: kasica236 » 20 lipca 2012, 14:42

Tak z ciekawostek apropo jedzenia maty/dry bedu..mieliśmy kiedyś Skinna któremu bardzo smakował dry bed,zjadł też sznurki od hamaka :confused: ale po jakimś czasie mu przeszło....zapchałam go sianem,potrafił zjeść pół paczki siana w jeden dzień :naughty: Oczywiście nic mu nie było,ma się dobrze :D

Zapraszam na stronkę www.morswinka.pl.tl

Marcian
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 31 grudnia 2013, 17:26
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: Marcian » 5 lutego 2014, 16:43

Cześć,
Gdy stosowałem trociny biegając mój świnek się bardzo ślizgał. Zainwestowałem więc w matę. Mata jest wyłożona na "większej połowie" klatki(tak z 25cm odstępu zostawiłem po długości) Po 2 dniach stosowania obok miseczki z jedzeniem zobaczyłem że mata jest podskubana. Przyglądając się dziś prośkowi zauważyłem, że czasami lekko skubie. Co mam zrobić(posmarować cytryną)? Czy to mu nie zaszkodzi? Sam już nie wiem. Staram się pilnować żeby nie gryzł ale jak mnie nie ma w domu... Wydawało mi się że jest zadowolony bo jak wchodził 1 raz na mate to tak fajnie pochrumkiwał :p jednak gdyby mu to przeszkadzało siedział by w wiórkach(tam co nie ma maty) Co mam zrobić doradźcie. :sad:


Awatar użytkownika
Fisz85
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 10 grudnia 2013, 22:24
Świnki morskie: Diego, Lusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: Fisz85 » 13 marca 2014, 21:41

Mój prosiek tez namiętnie gryzie matę... cytryna niewiele dala zaczął szamać w innym miejscu i nawet częste smarowanie go niewiele pomaga. Dziś wytoczyłam ciężkie działo - ocet. Jak to nie pomoże zostanie odkurzanie codziennie trocin i żwirku. Do tego dochodzi jeszcze higiena posięcia. Jest strasznie kudłaty i przebywanie w żwirku i trocinach kończy się pozlepianym moczem futremA tak pięknie się zapowiadało...


Awatar użytkownika
jelonek
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 marca 2014, 13:16
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Puszek
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: jelonek » 15 marca 2014, 16:50

Może spróbuj go zainteresować czymś innym? Czy ma sianka pod dostatkiem?


Awatar użytkownika
Fisz85
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 10 grudnia 2013, 22:24
Świnki morskie: Diego, Lusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: Fisz85 » 17 marca 2014, 13:06

po kilku dniach jego zainteresowanie matą spadło. Już jej nie podgryza... W sobotę byliśmy u weterynarza i przezornie zapytałam o tą matę, ale na szczęście lekarz mnie uspokoił. Oczywiście nie powinien jej jeść, ale gdyby mu zaszkodziła mielibyśmy problem już w kilka godzin po schrupaniu jej przez Diega, a tak żadnych problemów zdrowotnych nie ma, więc nie ma co też panikować :)
Jelonek, sianka ma pod dostatkiem suchej karmy i świeżyzny również. Raczej sądzę, że bardziej z nudów ją podgryzał i z ciekawości "co to nowego jest" :)


Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: chupakabra » 26 października 2014, 14:32

Mata to świetne rozwiązanie szczególnie dla tych świniaków długowłosych jak mój. W moim przypadku, początek stosowania maty był rewelacyjny, super schludnie, jedzonko nie oblepione żwirkiem, świniak czysty. Ale niestety mały zaczął podgryzać matę, więc tam gdzie wygryzł zastawiłam miską i posłaniem. Zaczął podgryzać inne miejsca, wymieniłam na nową matę, no i tę nową matę też wygryzł. Teraz maty nie mam, świniak się ma dobrze na samym żwirku. Jeśli wasz świniak je matę radzę wypróbować coś innego, np drybed. No i mój świniak raczej lubi cytrynę... :)


Awatar użytkownika
bella_
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 24 października 2013, 14:53
Lokalizacja: Gdynia
Świnki morskie: Nutka i Lusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: bella_ » 26 października 2014, 18:42

chupakabra pisze:Zaczął podgryzać inne miejsca, wymieniłam na nową matę, no i tę nową matę też wygryzł. Teraz maty nie mam, świniak się ma dobrze na samym żwirku.


Pamiętaj, że świnki mają bardzo delikatną skórę na łapkach. Poszukaj w necie zdjęć do czego może doprowadzić chodzenie świnki po samym żwirku. Można się przestraszyć, jakie trudno gojące i bolesne rany powstają na łapkach. Moje też spróbowały maty parę razy. Na szczęście im przeszło.

Czytałam, że pomaga odwrócenie maty na tę białą stronę. Świnki podobno jej nie skubią.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: chupakabra » 26 października 2014, 20:49

bella_ pisze:Czytałam, że pomaga odwrócenie maty na tę białą stronę. Świnki podobno jej nie skubią.


Tak też zrobiłam, odwróciłam na białą stronę, no i niestety białą stroną też się zainteresował, dlatego całkiem z maty zrezygnowałam. ;) Wiem, że świniaczki mają delikatne łapki, mam w planach wypróbować drybed, oby tego mi nie jadł, to będzie dobrze.


Awatar użytkownika
Shaggy
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2015, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Shaggy
Kontaktowanie:

Re: Świnka gryząca matę

Postautor: Shaggy » 15 grudnia 2015, 21:51

Moja te lubi wsuwać seni... A i matę czasem skubnie tu i uwdzie, ale staram się seni tak p[rzycinać, by z pod maty, lub drybeda nie wystawał... a miejsca skubania traktuję sokiem z cytryny... i jakoś dajemy radę ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości

  • Dołącz do nas