Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Sprzatanie u nieoswojonej swinki

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
dudu
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 października 2013, 19:07
Świnki morskie: Duduś 10.2013-9.01.2014 [*]
Kontaktowanie:

Sprzatanie u nieoswojonej swinki

Postautor: dudu » 27 października 2013, 19:18

Mój pierwszy temat i proszę mi wybaczyć jeśli umieścilam go w złej kategori.

Niedawno kupiłam pierwszą świnkę. Jak wiadomo po pewnym czasie trzeba posprzątać jej w klatce. Nie wiem jak przełożyć ją do transporterka, bo jeszcze nie biorę jej na ręce i jest nie bardzo oswojona. Moje pytanie jest takie: włożyć ten transporterek do klatki i włożyć do niego jakieś przysmaki i czekać aż sama wejdzie, czy wziąść ją "na chama" w ręce i przełożyć do transporterka? Nie wiem które rozwiązanie byłoby lepsze...


Awatar użytkownika

Kocixu

Re: Sprzatanie u nieoswojonej swinki

Postautor: Kocixu » 29 października 2013, 9:14

Sprząta się po jakimś tygodniu i wydaje mi się, że już gdzieś ok. tyle będziesz ją u siebie mieć. Cóż musi się przyzwyczaić do wyciągania, przecież za każdym razem nie będziesz wkładać jej transportera do klatki.
Spróbuj to zrobić delikatnie, trzymając pod paszkami i pod pupą wyciągnij ją z klatki i włóż do niego.


mania007
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 31 października 2013, 11:06
Świnki morskie: Sobótka
Kontaktowanie:

Re: Sprzatanie u nieoswojonej swinki

Postautor: mania007 » 31 października 2013, 11:36

A ja proponuję jeszcze inaczej: wyjmij spokojnie, ostrożnie i delikatnie, ale jednym, pewnym ruchem świnkę i połóż ją sobie na brzuchu, a klatkę niech za pierwszym razem posprząta ktoś inny. W tym czasie musisz głaskać świnkę, żeby przyzwyczaiła się do ciebie i twojego zapachu. Przy kolejnym sprzątaniu spokojnie możesz świnkę wypuścić na podłogę, żeby w czasie sprzątania sobie pobiegała. Jednak przed wypuszczeniem: zamknij drzwi od pokoju, w którym będziesz sprzątać, usuń wszystkie kable lub zastaw do nich dojście np. pudłami czy książkami, zabierz z podłogi wszystkie przedmioty, które mogłyby zrobić śwince krzywdę(rośliny doniczkowe, kawałki sznurków, papieru, małe przedmioty, np.kostka do gry itp.) , sprawdź, czy wszystkie zakamarki są bezpieczne i czy świnka będzie z nich wyjść. Nie zapomnij o smakołykach! Pozdrawiam serdecznie nową świnkę i jej właścicielkę :)


monika0212
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 5 stycznia 2014, 13:37
Świnki morskie: Lusia
Kontaktowanie:

Re: Sprzatanie u nieoswojonej swinki

Postautor: monika0212 » 5 stycznia 2014, 14:51

Kocixu pisze:Sprząta się po jakimś tygodniu i wydaje mi się, że już gdzieś ok. tyle będziesz ją u siebie mieć. Cóż musi się przyzwyczaić do wyciągania, przecież za każdym razem nie będziesz wkładać jej transportera do klatki.
Spróbuj to zrobić delikatnie, trzymając pod paszkami i pod pupą wyciągnij ją z klatki i włóż do niego.


sprzątasz raz na tydzień??? :sleepy: raz na tydzień to się powinno robić takie generalne sprzątanie, ale codziennie wymieniać trociny/wałki czy co tam masz w miejscu gdzie świnka się załatwia najczęściej, bo inaczej to będzie śmierdzieć jak nie wiem, a po za tym nie wiem czy Ty byś chciała siedzieć wśród gówienek tydzień... :sad:


Muppetka
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 20 grudnia 2013, 13:40
Świnki morskie: Zuzia <3 Figa <3 Lola <3
Kontaktowanie:

Re: Sprzatanie u nieoswojonej swinki

Postautor: Muppetka » 5 stycznia 2014, 15:20

Delikatnie wyciągnij świnke, w końcu będzie musiała się przyzwyczaić. Przygotuj jej wcześniej wybieg. Ewentualnie zrób to co radzi Ci mania007 ;)

"Nie ma na świecie potworów, ale są ludzie."


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

  • Dołącz do nas