Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
natts.w
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 14:12
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: natts.w » 12 czerwca 2015, 22:59

I jak wygląda sprawa z drybedem? Przymierzam się do kupna (dotychczas miałam maty), więc chciałabym wiedzieć czy warto wydać na niego pieniądze ;)


Awatar użytkownika

Sernik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 9 lutego 2015, 12:48
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: Sernik » 13 czerwca 2015, 10:31

Wybaczcie, że odpisuję dopiero teraz, ale miałam problemy z internetem.

Jak pisałam wcześniej- DryBed został zamówiony i zgodnie z planem zastąpił ściółkę w postaci trocin. Co mogę o nim powiedzieć? Z pewnością jest lepszy od trocin pod tym względem, że nic nie wysypuje się z klatki i nie śmierdzi. Świnka przestała kichać, a nowy 'dywanik' jak najbardziej jej się spodobał. Wyglądał estetycznie, prosiek nie miał żadnych odcisków na łapkach, uwielbiał się na nim wylegiwać, w chłodne dni zapewniał jej ciepło.

Wszystko wydawało się idealnie, ale oczywiście minusy też się pojawiły. W związku z tym, że kupki zostawały 'na wierzchu' (w przypadku trocin mieszały się z nimi, więc problemu nie było) świnka często w nie wdeptywała, przez co całe łapki miała we własnych odchodach, które w skutek zgniecenia przyklejały się do włosków DryBeda. Nawet przy sprzątaniu klocków co godzinę- problem nie znikał. Tak więc minusem są z pewnością brązowe buciki świnki :tooth:
Kolejna sprawa- częste sprzątanie. Zasikany żwirek pod matą należy wymieniać co 1-3 dni, żeby w klatce nie śmierdziało. Wymaga to oczywiście 'rozebrania' klatki, wyjęcia prośka i tak dalej. Kupki trzeba sprzątać codziennie, najlepiej kilka razy (co nie usuwa problemu z przyklejaniem się odchodów do świnki), a w związku z puchatą powierzchnią dywanika, nie możemy użyć zwykłej szufelki i zmiotki. To znaczy, możemy, ale zbieranie kupek w ten sposób jest bardziej pracochłonne. Innym wyjściem jest odkurzacz, lub wyciąganie ręczne. Wszystko to oznacza mnóstwo roboty ze sprzątaniem (przy trocinach było tego znacznie mniej).
Tak samo jak kupki, w DryBed wczepia się też siano, które ciężko jest wyłuskać.
No i ostatnia sprawa (o ile o niczym nie zapomniałam) to kwestia pór roku. Zimą i jesienią, gdy jest chłodno/ zimno, śwince DryBed jak najbardziej odpowiada. Ale gdy przyszło lato (według mnie) ten rodzaj ściółki się nie nadaje. Chyba nikt z nas nie chciałby siedzieć w kurtce na grubej, puchowej kołdrze, prawda? Sądzę, że świnka też tego nie chce.

Tak więc, podsumowując- DryBed ma swoje plusy- świnka nie siedzi we własnym moczu, mata nie powoduje odcisków na łapkach, nie uczula, zapewnia ciepło i jest wygodna. Jednak jest z nim więcej roboty niż przy innych ściółkach, codzienne sprzątanie (nawet kilka razy dzienne) jest dosyć uciążliwe dla właściciela, a czasami i dla świnki (mój prosiek nie przepada za codziennym wyciąganiem go z klatki na kilkanascie minut, albo za wkładaniem moich rąk do klatki i wybieraniem klocków). W matę wczepiają się kupki, siano, karma, sierść... Wszystko. No i prosiek chodzi po własnych odchodach.

Dla niektórych DryBed jest idealnym rozwiązaniem i niech tak zostanie. Każdy ma swój ulubiony rodzaj ściółki, a akurat mi nie przypadł do gustu ten. Jak wspominałam, w związku z wysokimi temperaturami, zastąpiłam DryBed matą łazienkową i sprawuje się ona znacznie lepiej od poprzednika- mocz świnki znacznie łatwiej i szybciej przepływa do żwirku, matę można bardzo łatwo pozamiatać z kupek, resztek karmy czy sianka, świnka się w niej nie gotuje. Przynajmniej na lato zastąpi ona DryBed, zimą być może do niego powrócę.

Tak więc w moim przypadku lepiej sprawdza się tańszy odpowiednik DryBeda czyli mata łazienkowa. Oczywiście zawarłam tutaj tylko i wyłącznie własne spostrzeżenia i obserwacje- dla kogoś innego DryBed może być perfekcyjnym wyjściem. Warto spróbować różnych ściółek, aby móc wybrać najlepszą :)

Dziękuję za pomoc wszystkim, którzy udzielali się w tym temacie :D Jeśli chcecie opisać własne doświadczenia z DryBedem, macie jakieś wątpliwości, to piszcie- teraz mogę odpowiedzieć na pytania :D


teli
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 października 2013, 21:03
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: teli » 3 października 2015, 21:07

moje świnki trzymam na macie łazienkowej. Niestety jedna z nich ma problemy z nawracającymi wrzodami na łapce, raz jest lepiej, raz gorzej. Byłam już u wielu weterynarzy, ale gdy znalazłam specjalistę, zasugerował mi zmianę podłoża na drybed, bo póki co tylko tyle można zrobić, świnka musi mieć idealnie sucho i miękko. Mata łazienkowa niestety była przez dłuższy czas wilgotna po zasiusianiu przez prosiaki. I tu nasuwa mi się pytanie: czy drybed naprawdę tak dobrze przepuszcza mocz? Jest stale suchy? Bo jeśli nie, to zostanę przy macie i wykładaniu ręczników papierowych, które co chwile zmieniam, gdy świnki je zmoczą (co jest okrutne, bo robią to ciągle). Chyba, że istnieją jeszcze jakieś inne alternatywy oprócz drybed...


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: GalaxySparkle » 4 października 2015, 14:11

Ponoć polarek szybko schnie, ale tu bym miała wątpliwości, skoro Twoje towarzystwo dużo sika. Ja na razie mam tylko norkę polarkową z ociepleniem w środku i już Pepper udało się nasikać tyle, że do prania zabierałam ją mokrą. Sam kocyk ze żwirkiem może lepiej zadziałać, bo to tylko polarek, pod którym już jest chłonny żwirek, jednak ja osobiście jeszcze nie stosowałam, więc nie powiem, że na 100 to musi idealne rozwiązanie dla Was. No i Pepper tak dużo nie sika, a najczęściej robi to w kuwecie, więc tak trochę bez porównania.


Nadia1616
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 23 listopada 2015, 15:26
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: Nadia1616 » 23 listopada 2015, 16:06

Cześć, widzę na ty wątku kilka opinii na temat DryBed. Sama świnkę dostanę na święta lecz już kupuję rzeczy do klatki. :D ;) :tooth: Oczywiście podstawą dobrej klatki jest podłoże. Najbardziej sensowy wydaje mi się DryBed. Ale nie wiem za wiele o nim więc mam parę pytań. Czy jest coś lepszego niż DryBed? Co nasypać pod? Jak to się pierze? Jak często trzeba prać? Gdy świnka nasika to DryBed zaśmierdnie? Potrzebuję wiedzieć takie podstawowe informacje.

Czekam na szybką Odpowiedź . :)


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: GalaxySparkle » 23 listopada 2015, 18:59

Vetbed i drybed to dwie nazwy tego samego materiału. Pod spód sypiesz żwirek, on pochłania mocz i nic nie śmierdzi. Sam drybed przepuszcza mocz, dlatego nie zaśmierdnie. Prać w niskich temperaturach z częstotliwością różną dla różnych świnek. Jedna sika do kuwety, je na podkładce i drybed długo pozostaje czysty, a inna sika wszędzie i wtedy należy często prać. Czy jest coś lepszego, to trudno powiedzieć. Wadą drybedu jest to, że okropnie się wczepiają w niego bobki, siano i różne takie, pod tym względem lepsza jest mata łazienkowa. Ale z drugiej str, mata nie jest tak milusia i mięciutka jak drybed.


arthek
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 grudnia 2015, 14:03
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: arthek » 10 grudnia 2015, 14:15

Vet bed to rewelacja, kolega sobie kupił jakiś czas temu i mnie również namówił na zakup.
Zakupiłem więc vetbeda do swojej klatki 80x45 cm ale nie zdążyłem go w sumie wypróbować bo w miedzy czasie wymieniłem klatkę na większą 100x 54 no i ...nowy , nieużywany vetbed leży , bo jest teraz za mały ;-(
Jak go komuś sprzedam to kupię wtedy ten większy.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Zmiana ściółki na DryBed. Jakie polecacie?

Postautor: madzia0902 » 11 grudnia 2015, 20:32

[quote="Mira"]Zamówiłam dwa drybedy:
DryBed Profleece i VetBed z Petlife oba na zielonym spodzie

Witam, mogłabyś napisać gdzie kupiłaś DryBed Profleece bo nie mogę nigdzie znaleźć na necie :/ Mam nadzieję że tu jeszcze zaglądasz :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości

  • Dołącz do nas