Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Drybed - co i jak?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
Nynak
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 26 stycznia 2016, 14:03
Świnki morskie: Watson i Adolf :)
Kontaktowanie:

Re: Drybed - co i jak?

Postautor: Nynak » 6 marca 2016, 21:40

Asisianka tak jak to już zostało napisane wcześniej. Piorę raz na tydzień, pod spodem mam drewniane granulki.
Przerabiałam na początku żwirek silikonowy dla kotów ale.. fakt jest z nim może mniej zachodu, ale długo trwa zanim żwirek wchłonie siuśki i zanim to nastąpi, drybed jest wilgotny w tym miejscu, zwłaszcza pod koniec tygodnia. Czasami już 4/5 dnia drybed był mocno wilgotny. Drewniane granulaty pięknie wchłaniają wilgoć.
No niestety świnki kupkają wszędzie i trzeba się z tym pogodzić, dlatego sprzątanie kupek dwa razy dziennie jest chyba optymalne.
Co do maty łazienkowej... nie używałam. Wydaje mi się że wymaga mniej pracy ale właśnie coś za coś. Drybed jest mięciutki, puchaty i cieplutki. Czysta przyjemność jest oglądać prośka jak się rozkłada na drybedzie. Świnkom przyjemniej, ale my mamy więcej zachodu. ;) Mimo że trzeba zbierać bobki, czyścić, wytrzepywać, wyczesywać (przy wyczesywaniu Watson wysłuchuje tyrady ile mnie od roboty kosztuje), prać ale wszystko wynagradza rozciągnięta świnka z wyciągniętymi nóżkami i piętkami na wierzchu. :)


Awatar użytkownika

natalia96
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 lutego 2016, 17:57
Lokalizacja: Konin
Świnki morskie: Felek ^^
Kontaktowanie:

Re: Drybed - co i jak?

Postautor: natalia96 » 1 kwietnia 2016, 10:11

Nynak pisze:
natalia96 pisze:Witam. Mam pewien problem z dry bed'em.
Mianowicie posiadam rozetkę i niestety troszkę linieje , a tych włosków nie mogę powybierać i troche sie obawiam włożyć z nimi do pralki żeby jej nie pozapychać. Może ma ktoś jakiś sposób na pozbycie sie tych włosów lub inne praktyczne podłoże ?

A próbowałaś wyczesywać drybed? Są takie szczotki metalowe np... http://i.imged.pl/trixie-szczotka-miekk ... 452944.jpg .
Trzeba się namachać ale sierść i dużo syfu wyłazi. Ja wyczesuję drybed przed wsadzeniem do pralki i po. Po dlatego że jak jest taki gładki po wyczesaniu, łatwiej jest go utrzymać w czystości kiedy jest w klatce. Powierzchnia jest równa a nie jak barani kożuch, wszystko widać gdzie świnka zabrudzi. Docenia się to jeśli dwa razy dziennie trzeba sprzątać syfek i bobki. ;)


Używam podobnej szczotki, ale to nadal nic nie daje :(
Ostatnio wzięłam się na sposób i powycinalam mniejsze kawałki drybedu a w reszcie klatki jest sam podkład higieniczny a pod nim kocyk żeby nie było twardo. Jak drybed jest trochę mniejszy to łatwiej go wyprać ręcznie :)


natalia96
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 lutego 2016, 17:57
Lokalizacja: Konin
Świnki morskie: Felek ^^
Kontaktowanie:

Re: Drybed - co i jak?

Postautor: natalia96 » 1 kwietnia 2016, 10:18

Asisianka pisze:A co jaki czas pierzesz drybed? I czy pod nim masz granulki drewniane? Ja na razie używam maty łazienkowej ale martwie się czy prosiakom nie jest na niej zimno i nieprzyjemnie wiec myślę nad drybed....
Szkoda że one nie kupkają w jednym miejscu, kichają niestety na wszystko , nawet we własne łóżeczko jak im poukładam szmatki :(


Moim zdaniem drybed jest bardzo dobrym rozwiązaniem jak masz gladkowlosa świnka bo one tak nie linieja (nawet nie wiem czy przypadkiem wcale nie linieja)
Ja pod drybed stosuje podkład higieniczny dostępny w każdej aptece :)
Co do maty to też stosowałam ale bardzo szybko nie ładnie pachniała.
A świnka jest niestety stworzeniem które bobkuje wszędzie (chociaż niektóre załatwiają się w jednym miejscu). Ja też mam problem z bokami wszędzie, ale raz dziennie wszystko wytrzepuje i jest ok :)


kwiczka
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 listopada 2015, 0:14
Kontaktowanie:

Stosowane drybed'u

Postautor: kwiczka » 6 kwietnia 2016, 12:36

Witam :)

Przed świętami wielkanocnymi umieściłam pierwszy raz w klatce prosiaków matę. Z początku wydawało się, że wszystko jest dobrze. Zauważyłam, iż świnki postanowiły skosztować odrobiny maty.
W zeszłym tygodniu jedna ze świnek miała podejrzanie duży brzuch. Pani weterynarz doradziła abym usunęła matę z ich klatki, ponieważ to ona może być przyczyną dużego brzuszka. Matę wyjęłam.
Chciałabym zakupić drybed, jednak nie wiem czy to dobry pomysł po porażce z matą. :(
Jeśli prosiaki postanowiłyby podgryźć nieco drybed'u, może im to zaszkodzić?


Lou&Will
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:59
Kontaktowanie:

Drybed-duuużo pytań.

Postautor: Lou&Will » 11 sierpnia 2016, 12:52

Jak w temacie - mam pytania co do Drybed'u.
1. Polecacie?
2. Czy pod Drybed można dać wióry?
3. Wytłumaczy ktoś na czym to dokładnie polega? Wiem tylko, że siuśki... przelatują przez materiał.
4. Ekonomicznie?
5. Gdzie mogę kupić w dobrej cenie?
6. Lepszy Drybed czy mata łazienkowa?
7. Co ile prać?
8. Jaki zamiennik podczas suszenie oprócz drugiego Drybed'u i maty?
9. Emm... Można ciąć?
10. (Ostatnie pytanie nie dotyczące tematu) Poleca ktoś? ---> http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/koj ... owe/299667

Nie wiem czy był już temat z tymi pytaniami, ale jestem leniuchem i nie chce mi się grzebać w forum :tooth:

Tak, był już taki temat i nie masz czym się chwalić, bo równie dobrze komuś może nie chcieć się odpisywać.
GalaxySparkle


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Drybed-duuużo pytań.

Postautor: Dona » 11 sierpnia 2016, 20:14

Ja drybed mam i polecam wszystkim, choć wiem że są różne opinie. Tylko siano nie wisi bezpośrednio nad nim tylko nad kuwetą w której jest żwirek i mata łazienkowa. Kuweta jest duża, prostokątna 30x40 i sianko nie roznosi mi się po klatce. Ale po kolei:
1) tak, ja polecam
2) ja dawała żwirek, potem podkłady higieniczne, a na końcu kocyki i pozostałym przy ostatniej opcji ze względów finansowych.
Obawiam się że troty mogą się przyczepiać, ale nie sprawdzałam.
3) jak to dokładnie działa to nie wiem, ale rzeczywiście działa. Drybed jest zawsze suchy nawet jak koce pod nim już mokre.
4) uważam że tak, bo wydaję tylko na płyn no i prąd- w mojej opcji z kocami.
5) na allegro
6) nie miałam maty na całości więc nie wiem, ale mam w kuwecie i widzę że moje świnki nigdy się w niej nie położyły choć jest pod siankiem. A na drybecie rozkładają łapki na wszystkie strony. Tak więc im jest lepiej na drybecie a mi o to chodzi.
7) dwa razy w tygodniu.
8) ja mam dwa komplety
9) można, ja nawet zszywalam i też jest ok :)
10) mam ten plotek, ale przerobiłam to na ścianki klatki :). Trochę niski i jeśli świnka lubi skakać to może sobie z nim poradzić.
Mam nadzieję że pomogłam. Ale jak czytam forum to zdecydowanie większość poleca jednak maty łazienkowe.


caholina_m
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 października 2016, 22:43
Kontaktowanie:

Re: Drybed - co i jak?

Postautor: caholina_m » 10 października 2016, 22:48

Witajcie:)
jestem nowa i od 2 tygodni posiadam świnkę skinny, niedługo planuje zakupić mu towarzysza no i tu sie rodzi pytanie do drybeda. Mam już 2, ale w mniejszej klatce. Kupiłam teraz klatke 120x60 dla dwójki i nie mam pojęcia jaki rozmiar zamówić, czy 100x75 czy 100x150? Może macie doświadczenie i jesteście w stanie mi poradzić:)


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Drybed - co i jak?

Postautor: Dona » 11 października 2016, 7:09

Możesz kupić ten mniejszy, a w brakującym miejscu położyć matę łazienkową - byłaby to część kuchenna z miseczkami i siankiem które dużo łatwiej się sprząta z maty, niż z drybeda.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Drybed - co i jak?

Postautor: madzia0902 » 11 października 2016, 9:55

caholina_m pisze:Witajcie:)
jestem nowa i od 2 tygodni posiadam świnkę skinny, niedługo planuje zakupić mu towarzysza no i tu sie rodzi pytanie do drybeda. Mam już 2, ale w mniejszej klatce. Kupiłam teraz klatke 120x60 dla dwójki i nie mam pojęcia jaki rozmiar zamówić, czy 100x75 czy 100x150? Może macie doświadczenie i jesteście w stanie mi poradzić:)


Ja też mam niewymiarową klatkę bo 140 x 70 cm więc zamówiłam sobie na wymiar, tu masz stronę do grupy na fb gdzie sprzedają oryginalne dry bedy sprowadzane z Anglii https://www.facebook.com/groups/774511725893832/ . Musisz się do tej grupy zapisać bo to grupa zamknięta i wtedy piszesz wiadomość do Katarzyny Jabłkowskiej czy posiada taki rozmiar jaki chcesz i jaka by była cena i ona Ci udzieli informacji :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas