Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Okropny zapach

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
Figa
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 16:00
Świnki morskie: Figa, Frezja
Kontaktowanie:

Okropny zapach

Postautor: Figa » 18 lipca 2016, 12:11

Cześć :)
Tym razem piszę nie w sprawie swojej, a prosiaka kuzynki. Otóż jest on dużym świnkiem, nie jest kastrowany (może ta informacja jest konieczna). Problem polega na tym, że od prosiaka bardzo śmierdzi. To znaczy - nie od samego świnka (wąchałam, pachnie normalnym prosiakiem ;) ), a z jego klatki. Początkowo, kiedy kuzynka mi o tym powiedziała, uznałam, że może za rzadko sprząta mu klatkę i stąd ten zapach. Kuzynka jednak powiedziała, że smród jest nie do wytrzymania po jednym dniu i że klatkę musi sprzątać codziennie. Odwiedziłam ją i rzeczywiście. Czuć okropny zapach już po wejściu do pokoju, nie wspominając o zbliżeniu się do klatki. Dodam, że świnek ma klatkę w dużym pokoju, przewiewnym, wietrzonym, ale bez przeciągów. Kuzynka używa jako ściółki trocin, pod spód żwirek drewniany. Świnek jest jedynakiem, teraz, w obliczu tego zapachu, nawet nie ma mowy wśród domowników, żeby pojawił się jakiś towarzysz. Kuzynka w desperacji chciała zakupić silikonowy żwirek pochłaniający zapachy, ale odradziłam jej, coby prosiek się tego nie najadł. Ogólnie jest on zdrowy, grzeczny, ładnie je, bawi się, skacze. Tylko ten zapach nie do wytrzymania. Czytałam, że u samców może pojawić się nieprzyjemny zapach związany z siusianiem i znakowaniem, natomiast nie przypuszczałam, że aż tak silny. Moje dwie dziewczyny co prawda bobkują jak całe stado świń z chlewika, ale nigdy przykrego zapachu nie czuć, pachną siankiem i jedzeniem. A u kuzynki faktycznie jak w stajni... Jest na to jakaś rada?


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Okropny zapach

Postautor: befana30 » 18 lipca 2016, 12:33

No wlasnie, pierwsza sprawa to sciolka- ostatnio sama kombinowalam na wszelkie sposoby, poniewaz im lato cieplejsze tym bardziej zaczyna "woniac" z klatek, a zazwyczaj uzywam trocin.
Znalazlam zwirek do kuwety dla kotow, ktory mokry zaczyna wydzielac cytrusowy zapach- wyprobowalam, zwirek+ mata i bylam mile zaskoczona widzac, ze swiniakom klatki moglam wymienic po tygodniu a nie po 3, 4 dniach, takze zasugeruj wymiane na inna sciolke- jak nie pellet pod mate to zwirek, a nawet "pieluchowe materacyki" oczywiscie tez pod mate by prosiek ich nie skubal.
Druga sprawa- trawa, u mnie podczas wypasu na trawie swinki maja silniejszy, ostrzejszy zapach moczu i tez czuc.
Trzecia rzecz- zatrzymanie cekotrofow, tzn zablokowany odbyt swiniaka, zdarza sie tylko samcom.
Czasami nazbiera sie roznego brudu przy tylku, sianko, trociny, zaschniete "nasienie" czy tez mieksza czesc bobkow i blokuja ujscie, a "jajeczka" dodatkowo przeszkadzaja podczas pielegnacji oraz wydalania, wiec trzeba okresowo sprawdzac swiniakowi zadek i czyscic, najlepiej wczesniej odmoczyc mu kuper w cieplej wodzie, przygotowac sobie wacik do ewentualnego przemywania oraz patyczek do uszow i oliwke czy nawet oliwe z oliwek, rozsunac delikatnie "jajeczka" i pomagajac sobie nawilzonym w oliwie patyczkiem sprawdzic czy w odbycie nie nagromadzil sie brud- czesto wlasnie oprocz wspomnianych zdzbel sianka czy trocin nagromadzi sie zolto-biala kleista wydzielina o bardzo brzydkim zapachu, a swinek oznaczajac teren szoruje tylkiem po kazdej powierzchni pozostawiajac nieprzyjemny, silny zapach.
Podaje linka do szerszych wyjasnien, sama nieraz sprawdzam Gacka i juz z dwa, trzy razy go czyscilam, czesto mozna sie zorientowac nie tylko po silnym zapachu, ale rowniez nieco nieksztaltnych bobkach czy problemie z zalatwianiem sie:
http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... Itemid=131

EDIT
Zapomnialam, wiec dopisuje- czwarta opcja infekcja ukl.moczowo-plciowego, wiec jesli wczesniejsze sugestie nie pomaga i uporczywy zapach nie zniknie to przeszlabym sie do weterynarza na badania.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Figa
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 16:00
Świnki morskie: Figa, Frezja
Kontaktowanie:

Re: Okropny zapach

Postautor: Figa » 18 lipca 2016, 14:13

Dziękuję bardzo!
Przekażę wszystkie wskazówki kuzynce, na pewno się do nich zastosuje ;) Oglądałam prośka i kuperek miał czysty, ale uczulę faktycznie, żeby było to często kontrolowane i oglądane. Na szczęście jest to świnka gładkowłosa, więc trochę prościej tam zaglądać, bo widzę u znajomych, że w lato samce długowłose mają naprawdę problem (a raczej ich właściciele :) ).


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Okropny zapach

Postautor: befana30 » 18 lipca 2016, 14:53

Nie chodzi o sam kuper z wierzchu, tylko wewnatrz stad sugestia "rozsuniecia" co nieco nawilzonym patyczkiem do uszow, bo trzeba sprawdzic koncowy odcinek odbytu, nieraz z zewnatrz wydaje sie czyste, a po lekkim rozszerzeniu okaze sie, ze prosiek jest jednak brudny, czasami z jakims zdzblem czy trocina znajdzie sie pare wloskow.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Figa
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 16:00
Świnki morskie: Figa, Frezja
Kontaktowanie:

Re: Okropny zapach

Postautor: Figa » 18 lipca 2016, 19:17

Dziękuję! Zastosujemy się do wskazówek ;)



Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 6 gości

  • Dołącz do nas