Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Hamaki

Instrukcje i pytania jak własnoręcznie wykonać akcesoria dla świnek morskich.
admin
Administrator
Posty: 2106
Rejestracja: 20 stycznia 2006, 13:37
Kontaktowanie:

Re: Jak zrobić w TAKIEJ klatce hamak?

Postautor: admin » 15 stycznia 2011, 23:36

Jak wytrzymała i sztywna jest ścianka klatki przy ścianie? Metalowe haczyki, a raczej coś w postaci nakładek (w kształcie odwróconej litery U) powinno być dobrym rozwiązaniem. Po dwie z każdej strony.

Widzę też gwoździe wbite w górę przedniej ścianki. Gdyby tylna była troszkę grubsza (a może jest wystarczająca, ciężko wywnioskować ze zdjęcia) można by wbić dwa z drugiej strony lub wkręcić wkręty. Do nich mogłabyś przywiązać sznurki hamaka.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
miłoszek_h
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 26 grudnia 2010, 20:11
Świnki morskie: Samiec-Miłoszek-rasa:cynamonowa aguti
Kontaktowanie:

Re: Jak zrobić w TAKIEJ klatce hamak?

Postautor: miłoszek_h » 18 stycznia 2011, 19:51

i jak zrobiłaś już ten hamak ??? :D

Mój skarbek:
Miłoszek - I love U :**

zzzzzz

Re: jak zrobić hamak ?

Postautor: zzzzzz » 31 stycznia 2011, 19:42

JA MAM ŚWINKĘ I ZROBIŁAM JEJ HAMAK :).A więc jak to zrobiłam:::-Wzięłam kawałek materiału(stary ręcznik,bez dziur i plam...bo uprałam) i złożyłam go na trzy części(ręcznik był średniej wielkości.Wyszedł mi wtedy "trójwarstwowy prostokąt",te 3 warstwy są dobre bo świnka ma miękko i to nie przemaka sikami).Potem wszystkie 3 warstwy starannie zszyłam by się nie rozlatywały.Następnie cały trójwarstwowy prostokąt przekłułam we wszystkich czterech rogach taką dużą i grubą wykałaczką,przez te cztery dziury przewlokłam kawałki GRUBEGO sznureczka.Cały i gotowy hamak poprzyczepiałam za pręty w klatce ;) A z resztą wpisz sobie w Google Grafika:"Hamak dla świnki morskiej" ;) i Ci wszystko wyjdzie 8-)Powodzenia :!:_Moja świnka całe 3 godziny dziennie potrafi przeleżeć na tym moim hamaku:)A i jeszcze jedno:Twoja świnka może obgryzać sznureczki :o -Moja tak robiła,i na początku świnka może bać się hamaka. :| ale potem się przekona.


Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Re: jak zrobić hamak ?

Postautor: Sandi » 31 stycznia 2011, 20:49

Ja mam prosty, łatwy sposób na "domowy" hamak. Będzie nam potrzebne:
-Materiał. Najlepiej miękki polar,
-Tasiemka lub sznurek,
-Nożyczki.
Sposób przygotowania hamaka:
Bierzemy materiał i wycinamy spory kwadrat.Spory, to znaczy taki, na którym zmieści się świnka.W każdym boku kwadratu robimy niedużą dziurkę, aby przewlec tasiemkę lub sznurek. Na koniec powiesić w klatce :)
Gotowe!

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: jak zrobić hamak ?

Postautor: vagina_denata » 31 stycznia 2011, 21:49

Ja mam patent na hamak dla świnek, które mają zwyczaj sikać tam gdzie siedzą.

Potrzebujemy:
- maty łazienkowej, w wymiarze dopasowanym do świnki. Powiedzmy, że ok 30x30 cm;
- ok. 2m taśmy z poliestru, do kupienia w pasmanterii lub sklepie z materiałami;
o taką mi chodzi:
http://www.grazka.pl/pl/Products/201549 ... unel/Show/
- maszyny do szycia, albo mocnej igły i cierpliwości.

Wykonanie:
1) Mierzymy świnkę i wycinamy z maty taki prostokąt, aby zwierzątko zmieściło się i miało trochę miejsca po bokach.
2) Odmierzamy i ucinamy taśmę. Taśma będzie przebiegać po przekątnych hamaka i powinna z obu stron wystawać na 30-40 cm, aby hamak można było wygodnie przywiązać do klatki. Rysunek poglądowy:
Obrazek
3) Taśma poliestrowa ma tendencja do prucia od miejsca w którym została ucięta. Aby temu zapobiec należy przypalić oba jej końce nad ogniem (np. zapalniczką). Uważajcie, żeby jej nie podpalić, ani nie poparzyć się. Taśm z innych materiałów, np. z bawełny oczywiście nie da się przypalać, bo spłoną całe.
4) Przypinamy szpilkami taśmę do maty i przyszywamy. Uwaga: mata jest gąbczasta, gruba i szorstka i w związku z tym nie chce przesuwać się w maszynie tak jak powinna. Należy ustawić długość ściegu na jak najwyższą. Ja przyszyłam taśmę po środku ściegiem prostym, a brzegi zygzakiem.
5) Przywiązujemy hamak do klatki. Wygodnie jest rozciąć kilka cm taśmy wzdłuż (i przypalić oczywiście), to bardzo ułatwia wiązanie. Myślę, że można też kombinować z zatrzaskami, karabińczykami, guzikami... mi się nie chciało :p

ostatecznie hamak prezentuje się tak:
Obrazek

Jego dużą zaleta jest to, że czegokolwiek świnka by nie zrobiła łatwo go uprać i szybko wysuszyć. I bardzo prosto się go wykonuje.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Jak zrobić hamak ?

Postautor: NiCiA » 31 stycznia 2011, 21:55

Bardzo ładnie się prezentuje.Ciekawy pomysł! Jednakże mata jest "gorsza" od materiału i nie będzie w co wsiąkała więc taki hamaczek częściej trzeba by było prać ;)

Ja mam kupiony hamaczek,szyty był na maszynie.Ma karabińczyki co ułatwia zawieszenie go :
Obrazek


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Jak zrobić hamak ?

Postautor: vagina_denata » 1 lutego 2011, 13:26

Wręcz przeciwnie. Każdy materiał jest bardzo chłonny i jeżeli świnka nasika to cały jej mocz wsiąknie w hamak. A co za tym idzie będzie siedziała na mokrym, a hamak się zaplami i zaśmiardnie. Natomiast mata ma na dole dziurki i przelatuje przez nią jak przez sitko i mimo, że jest gąbczasta nie chłonie wody tak jak materiał. Taśma poliestrowa nie chłonie prawie w ogóle. Co za tym idzie materiałowy hamak wypadałoby prać po każdym zamoczeniu, mata "wytrzyma" dużo dłużej.

W moim przypadku mata w roli hamaka sprawdza się w 100%, bo pomijając częstotliwość prania, mam uczulenie na mocz świnek i gdybym miała prać w ręku mokry, zasiusiany hamaczek zadrapałabym się na śmierć. A tak mogę go umyć szczotką do rąk i w ogóle zabrudzonych miejsc nie dotykać. ;)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Jak zrobić hamak ?

Postautor: NiCiA » 1 lutego 2011, 14:39

To zależy od świnki wg mnie.
Ja mam z grubego materiału hamak (co widać na fotce) i ani razu nie został posiusiany.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Jak zrobić hamak ?

Postautor: vagina_denata » 1 lutego 2011, 17:16

Napisałam na początku, że to rozwiązanie dla świnek, które mają zwyczaj sikać tam gdzie siedzą :p

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Asiokryt
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sierpnia 2010, 13:29
Lokalizacja: POZnan*
Świnki morskie: Cynamon i Baton
Kontaktowanie:

Re: Jak zrobić hamak ?

Postautor: Asiokryt » 21 marca 2011, 18:57

Z cyklu "Zrób to sam" :D

Co Ci jest potrzebne:

- materiał
- nić i igła (można oczywiście użyć maszyny do szycia)
- paski z materiału (dość szerokie i wytrzymałe)
- nożyczki
- czas :)

Uszycie hamaka kosztowało mnie dokładnie 5 zł z groszami za koc z ikea (w ewentualne koszta należy wliczyć te 'haczyki' - ja akurat je gdzieś wyszperałam w domu)

Krok po kroku:

Krok I

Przygotuj materiał

Obrazek

Wybierz kolor nici i igłę

Obrazek

Materiałowe paski

Obrazek

Haczyki

Obrazek

Krok II

Materiał podobny do tego na zdjęciu złóż na pół, a później raz jeszcze na pół :) Wytnij taką powierzchnię jaka jest Ci potrzebna

Obrazek

Krok III

Przeszyj boki ściegiem (jeśli masz maszynę to na niej - szybciej i łatwiej) według własnej inwencji twórczej - u mnie akurat artystyczny nieład :D czyli 'zygzag'

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A po czasie ...

Obrazek

Gdy już wszystkie boki są obszyte można się zabrać za podszycie materiałowych pasków czyli ...

Krok IV

Skrzyżuj na dolnej części hamaka paski i przyszyj w rogach i na środku

Obrazek
Obrazek


Następnie ułóż haczyki na końcówce każdego z pasków, przełóż przez otwór i mocno zszyj

Obrazek

Krok V

Ciesz się efektem końcowym :)

Obrazek
Obrazek

Krok VI

Zawieś hamak w klatce i upewnij się, że jest bezpieczny etc. Jeśli wszystko jest OK niech świniaki radują się do woli :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 marca 2011, 13:32 przez Asiokryt, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

  • Dołącz do nas