Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY, jaka płeć?

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Kleopatra
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwietnia 2020, 18:32
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: Kleopatra » 14 kwietnia 2020, 18:48

Jedź na USG, jeśli mniejsza świnka jest samiczką, a tak mi się wydaję, to grubsza świnka była w ciąży przed poznaniem się z mniejszą świnką. Domku na razie nie wkładaj, bo jak w nim urodzi, to może zdeptać maluchy, ze względu na małą ilość miejsca, włóż go dopiero po porodzie. Brzuch powiększa się dopiero w 2 miesiącu ciąży, czyli około tydzień przed porodem. Świnki, którą nabyłeś jako pierwszą, nie oddzielaj, bo matka osesków i tak nie pozwoli jej skrzywdzić młodych, chociaż mniejsza świnka raczej nie powinna mieć takich zamiarów. Koleżanka (chyba) przyszłej matki może je trochę podgryzać za uszy, bo też miałam taką sytuację, ale z własnego doświadczenia wiem, że później i tak będą spać w jednym domku. Życzę zdrowych osesków :)
I taka rada - oseski mogą Cię trochę podjarać, ale pomimo tego, nie rozmnażaj świnek tylko dlatego, że ty lubisz oseski :)


Awatar użytkownika

bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: bejrut » 10 maja 2020, 10:32

Zmiana statusu. Powiększyła się nam rodzina. Urodziło się aż 6 prosiaczków. Niestety drugą małą samiczkę musiałem na razie wyciągnąć bo trochę szaleje tzn. biega i wpada na te maluchy. Boję się czy nie zrobi im krzywdy. Mam nadzieję, że później znowu się zaakceptują. Trochę będzie chyba musiała posiedzieć w innej klatce aż maluchy trochę podrosną. Najlepsze jest to że te małe bączki potrafiły uciec z klatki między prętami. Czy wstawić im domek skrytkę? Jak długo samiczki powinny być rozdzielone i czy mała zazdrosna samiczka może zrobić im krzywdę?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: MajaiRosie » 10 maja 2020, 17:25

6? :o To ogromna liczba, były ważone? Pamiętaj, by codziennie sprawdzać ich wagę, przy tak wielkim porodzie część może nie przeżyć. Jakiej wielkości jet klatka?
Jeśli rozłączyłeś świnki, to pamiętaj że znów musisz przeprowadzić całe łączenie od nowa- tak jakby się nigdy nie znały. Zakładam, że zasady poprawnego łączenia są znane.
Dobrze jest wstawić domek ;)
Maluchy oddzielamy od matki gdy osiągną 350gram, lub 3 tygodnie.
U zwierząt nie występuje emocja zazdrości.


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: bejrut » 10 maja 2020, 18:51

Rozdzielone świnki były tylko na jedna noc. Po włożeni mniejszej z powrotem duża dwa razy już ją zaatakowała i pogoniła dlatego wyciągnąłem ją z powrotem. Nie wiem czy je łączyć czy nie, bo klatka jest 80tka i trochę zrobiło się tłoczno. Pożyczyłem właśnie drugą klatkę i chyba tam umieszczę tą mniejszą. Niestety zważyłem najmniejszego i waży tylko 43g, dwie największe są 2 razy większe więc pewnie mają największe szanse przeżycia. Jak mam wyciągać vetbed wyłapywać je do pojemnika i przekładać na czas sprzątania razem z matką? Czy może na razie odpuścić sobie wymianę żwirku i sprzątanie? Mała świnka którą przyniosłem ważyła 26 marca 180g a dzisiaj już 425g czy jest możliwy taki szybki przyrost masy? Bo już boję się kolejnej ciąży. Samce trzeba oddzielić po 3 tygodniach ale jak one są małe i nie osiągnął masy 350g to co wtedy? Nie chce już kolejnych ciąży i niespodzianek. Muszę i tak już szukać domu dla tej 6tki jak przeżyją wszystkie oczywiście. Jednym słowem Maaaassakra


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: MajaiRosie » 10 maja 2020, 22:25

Nic dziwnego, że tłoczno- minimum dla 2 samic to 100cm, więc razem z maluchami to naprawdę ciasnota. Poczekaj może na razie do odchowania młodych, żeby się nie pozabijały w takiej kliteczce.
Przy takiej ilości maluchów obserwuj, czy wszystkie piją mleko, być może najsłabsze trzeba będzie dokarmiać karmą ratunkową- raczej nie kupuj mleka kociego, może zaszkodzić. Polecam posprzątać dopiero po tygodniu od porodu, żeby zminimalizować stres ;) Ale pewnie, i tak łapiesz do ważenia to można za jednym zamachem zważyć i odłożyć na czas sprzątania. Jeśli chodzi o ten przyrost masy- pewnie, to już prawie 2 miesiące- to dobre tempo :) Ważne tylko, żeby tyła też mięsniowo, nie tylko tłuszczowo- więc oczywiście karma wysokiej jakości.
Jeśli samce nie osiągną 350, a będą miały 3 tygodnie to rozdziel- będą już płodne i mogą znów zapłodnić mamę... to byłaby katastrofa. Super że tak odpowiedzialnie podchodzisz, bardzo mi się podoba podejście :) W razie problemów również z oddaniem do adopcji to dawaj znać, mogę pomóc je rozlokować w dobrych domkach


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: bejrut » 15 maja 2020, 12:39

Dzięki za wsparcie. Świnki rozdzielone na 2 klatki. Niestety Młodsza samiczka gryzie klatkę i strasznie chciałaby się dostać do swojej towarzyszki. Prosiaczki ważymy codziennie i dokarmiamy mlekiem dla świnek Beaphar kilka razy dziennie. Dodatkowo chrupią sianko, siano z tymotką, cieniutko krojona marchewkę, pietruszkę, jabłko, świeżą cieniutką trawkę, zielona pietruszkę i koperek itd. Niestety dzisiaj rano gdy zabraliśmy się do karmienia okazało się , że jeden z noworodków odszedł. Nie wiem czy został przyduszony przez matkę czy wcześniej padł, bo leżał pod nią. Zaczął nabierać masy ale generalnie odstawał od innych świnek tj. był niemrawy, dużo spał i słabo zabierał się za inne pokarmy. Dodatkowo wyglądał jakby był rasy skinny gdzie reszta świnek ma normalnie sierść. Generalnie miot jest mieszany tj. 4 świnki czarno-białe bardzo podobne do siebie i wyglądające jak matka, jedna jest szara z czerwonymi oczami oraz Ruduś "skinny" który miał ledwo co zauważalną gdzie nie gdzie biało-rudą sierść.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: MajaiRosie » 15 maja 2020, 16:41

Ojej :( Zdarza się, niestety selekcja naturalna jest silna u świnek. Możliwe że miał nośnik genu skinny, który jest recesywny- zazwyczaj osobniki z genami recesywnymi są słabsze.
Po opisie reszta brzmi uroczo, może uda się wstawić jakieś zdjęcia maluszków? Szare świnki z rubinowymi oczami to moja słabość :)


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: bejrut » 20 maja 2020, 22:48

Witam. Świnki rosną, a przede mną następne dylematy. Zastanawiam się kiedy mogę z powrotem połączyć samiczki? Już teraz druga samiczka chciałaby wrócić bo popiskuje i gryzie czasem klatkę.
No i najważniejszy dylemat to czy samce oddzielić jak będą miały 3 tygodnie czy określoną masę? Czy przedzielić klatkę żeby widziały się z matka?
Nie mam już niestety miejsca ani trzeciej klatki. Boję się, czy jak je rozdzielę to czy poradzą już sobie same bez matki. A co z karmieniem? Czy wtedy dopuszczać je tylko na karmienie do matki?
Na chwilę obecna waga prośków waha się od 100g najmniejszego do prawie 170 największego. Cały czas wszystkie są dodatkowo dokarmianie mlekiem.
Jak to wszystko teraz ogarnąć. Za niedługo wrzucę fotki świnek i poproszę Was o pomoc w ocenie płci. A teraz przedstawiam moją małą trzódkę


Obrazek
Rubiś

Obrazek
Śnieżka z małymi
Obrazek

Obrazek
Druga samiczka Łatka


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: MajaiRosie » 21 maja 2020, 9:28

Ojeju jakie cudne! Liliowa/y jest przepiękna/y :)
Co do pytania kiedy połączyć samiczki- najlepiej, jak zrobi się mniej tłoczno w klatce- skoro to tylko 80-tka, czyli teoretycznie za mała nawet dla minimum jakim są 2 świnki, to ja bym najpierw załatwiła większą klatkę, a potem myślała jak pogodzić dziewczyny. Oczywiście przypominam o obowiązku przeprowadzenia odpowiedniego łączenia, tak, jakby się nigdy wcześniej nie znały. Czy masz zamiar zostawić sobie jakieś samiczki-maluchy?
Jeśli chodzi o samców- rozdzielamy co przyjdzie pierwsze- albo waga albo wiek. Świnki są karmione stosunkowo krótko, więc po 3 tygodniach raczej matka będzie sama odganiać od cyca, nie przystawiaj na siłę. Świnki mają już 2 tygodnie, prawda? Myślę że sztuczne mleko też wypadałoby już odstawić, żeby nie przewapniować maluchów. Nie stawiaj klatki samców blisko samic, najlepiej jakby były w innym pokoju. Hormony mogą je tak pobudzać na zapach samic, że rozniosą Ci klatkę, albo zaczną się poważne walki między nimi. Z drugiej strony będą zestresowane samice i wrzask ;)


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY

Postautor: bejrut » 22 maja 2020, 17:03

Świnki w sobotę będą miały 2 tygodnie. Dwie największe już zaczynają gruchać i chodzić na sztywnych nogach oraz czasem wskakują na inne. Jeden grucha nawet jak pije mleko. Ale nie sądzę żeby niespełna 2 tygodniowe maluchy już mogły zapładniać. Więc generalnie został mi tydzień na połączenie dwóch samic i oddzielenie samców. Już czuję powoli stres i presję czasu. Jeżeli jest możliwość to proszę o pomoc w znalezieniu domu dla maluchów. Zastanawiam się nad zostawieniem jednej, nic nie jest przesądzone. Raczej samiczki bo z samcem to musiałbym go kastrować żeby mógł żyć we wspólnej klatce.
Wrzucam zdjęcia i prosiłbym o pomoc w indentyfikacji płci, jeżeli zdjęcia słabe bo robione telefonem to mogę zrobić nowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas