Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Niespodzianka

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Pepa
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 23:50
Kontaktowanie:

Niespodzianka

Postautor: Pepa » 16 stycznia 2018, 0:02

Witam
Świnki posiadam od czerwca zeszłego roku. Nie chcę ich rozmnażać więc mam same samiczki. Pepa to prezent, Zuza kupiona w sklepie do towarzystwa, a w listopadzie przyniosłam Bunie od pani likwidującej hodowlę. No i tu się zaczyna. W zeszły czwartek sprzątałam klatkę i były trzy a dziś już mam pięć :;)))
Nie umiem określić czy mają dzień dwa czy trzy. Wszystkie dorosłe to na 100% samice więc Bunia była w ciąży kiedy ją przyniosłam. Bo gdyby któraś była jednak panem świnką to od czerwca miałabym już kilka miotów. Prawda??
Moje pytanie czy muszę oddzielić matkę z młodymi od pozostałych samic?? Póki co nie zaobserwowałam agresji w stosunku do małych.
Kiedy muszę oddzielić samce od samic ( póki co jeszcze nie będę w stanie określić płci) po 2, 3 czy 4 tyg???

I proszę mi nie pisać że jestem nieodpowiedzialna i że po co rozmnazam? Nie rozmnazam. W tym celu właśnie mam tylko samice. Poprostu kupiłam niespodziankę.

Dziękuję za odpowiedź.


Awatar użytkownika

Kruszynka
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 stycznia 2018, 15:37
Kontaktowanie:

Re: Niespodzianka

Postautor: Kruszynka » 19 stycznia 2018, 7:59

Nie ma już chyba sensu oddzielać świnek od siebie tzn. Matki i jej gromadki od koleżanek jak nie sa agresywne a panów swinków oddzielamy od pań po 3 tygodniach


Kruszynka
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 stycznia 2018, 15:37
Kontaktowanie:

Re: Niespodzianka

Postautor: Kruszynka » 19 stycznia 2018, 7:59

Tyle wiem


Malwini
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 września 2018, 19:27
Kontaktowanie:

Re: Niespodzianka

Postautor: Malwini » 21 września 2018, 19:39

Cześć,
Mam podobny przypadek. Zabrałam od Pani, która wydawała dwie świnki morskie, samiczki (siostry), wlaśnie po to żeby się nie mnożyły. Dziś okazało się, że jadna świnka morska jest w ciąży. Pani, która wydawała świnki powiedziała, że świnki miały też brata...także można się reszty tylko domyslić.. Mam natomiast pytanie, weterynarz powiedziała, że rozwiązanie nastapi już niedługo. Czy w zwiazku z tym mam rozdzielić siostry, tzn. każda świnka do osobnej klatki?? Czy może świnki są jak szczury i króliki i wychowują potomstwo w stadzie? Jeżeli mam je rozdzielić, to po jakim czasie siostry mogą znów zamieszkać razem? Zaobserwowałam, że świnka nieciężarna wyrzuciła świnkę w ciąży z domku (może się już tam razem nie mieszczą w końcu brzuch świnka ma całkiem pokaźny...).

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki!!! Z góry bardzo dziekuję!!!


yalishande
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 września 2018, 21:09
Kontaktowanie:

Re: Niespodzianka

Postautor: yalishande » 21 września 2018, 21:15

Byłam w podobnej sytuacji jeszcze w zeszłym tygodniu ;) Gdy upewniłam się na USG, że świnka jest w ciąży, a Pani weterynarz stwierdziła, iż świnka jest blisko rozwiązania, to zaleciła właśnie rozdzielenie samic. Dwa dni później, w nocy, Kiara urodziła :) Co do ponownego łączenia, to sama mam z tym problem, jednak planowałam po tygodniu - trzech, bo i tak się nieźle do siebie rwą. Czas pokaże też, jaka jest płeć maleństwa, ponieważ samczyka lepiej będzie wykastrować lub trzymać oddzielnie, aniżeli po prostu razem z samicami
EDIT:
Jednak spróbuję je ponownie połączyć, gdy chociaż młody przestanie pić mleko od matki. Dziewczyny stały się dość agresywne wobec siebie.


Awatar użytkownika
Brericia
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 listopada 2018, 14:30
Lokalizacja: Dąbki
Świnki morskie: Zela i Hilda
Kontaktowanie:

Re: Niespodzianka

Postautor: Brericia » 5 listopada 2018, 14:45

Ja też miałam niespodziankę i nie rozdzielałam, bo świniki przyjaźnie przyjęły nowych lokatorów w klatce. Więc to wszystko zależy od tego jak reagują pozostali mieszkańcy. Jak u ciebie nie ma spin to zostaw je razem też :D


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas