Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zaparcia?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Zupa
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 listopada 2018, 21:49
Kontaktowanie:

Zaparcia?

Postautor: Zupa » 19 listopada 2018, 22:11

Witam
Od kilku dni mój świniak-Kajko dziwnie się zachowuje. Bardzo mało, można nawet powiedzieć, że wcale nie je.
Daje mu jego ulubione przysmaki jakimi są ogórek, marchewka, sałata. Jak zawsze wcinał wszystko do końca i był zadowolony to teraz ledwo "podziubie" swoje ulubione przysmaki. Byłem u weta to dał mu 2 zastrzyki i powiedział, żeby go obserwować. Zacząłem dawać mu witaminę C, ponieważ ostatnio zaprzestałem. Dostaje dużo siana. Ma problemy z wypróżnianiem. Jego bobki są małe. Dzisiaj po południu masowałem mu brzuch to wydalił jednego wielkiego bobka (jakby 10 połączonych w jedność, były w nim włosy) Kajko po wydaleniu tego bobka dobrze się poczuł ale teraz znowu jest to samo.(źle się czuje, nic nie je, nie może się wydalić.
Bardzo proszę o porady w diecie Kajka, co powinienem do niej dodać
Kajko ma 5 lat, i wątpię, że to od starości, ponieważ jeszcze kilka dni temu latał jak nowonarodzony


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Zaparcia?

Postautor: ahimsa » 20 listopada 2018, 18:15

Hej, u mojej świnki na zaparcie dobrze działa świeży koperek, możesz się poratować Espumisanem, ale to i tak dawkę dobiera się według wagi - z weterynarzem. Na pewno nic co ma cukier - owoce itd. Jednak ja bym radziła pójść do weterynarza specjalisty od świnek. Jak zatrzyma się praca układu pokarmowego to często to się kończy bardzo źle, moją świnkę trzeba było długo ratować, na początek też dostawała zastrzyki. Jak nie je musiałbyś zacząć ją dokarmiać karmą ratunkową, weterynarz jak nie jest specjalistą może mieć inne podejście i tego nie zalecić, mój pierwszy weterynarz wręcz zabronił mi ;) :) ale specjalista powiedział, żeby dokarmiać i udało się odratować Bursztyna.
Tu pomocne linki:
http://www.swinkimorskie.eu/SPSM/index. ... Itemid=129
http://www.ogonek.waw.pl/weterynaria-w- ... usowe.html
Mam nadzieję, że się polepszy u Twojej świnki...


Zupa
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 listopada 2018, 21:49
Kontaktowanie:

Re: Zaparcia?

Postautor: Zupa » 20 listopada 2018, 18:46

Od wczoraj zacząłem dawać mu gerbeki tak mi zalecił weterynarz. Podam mu koperek może coś się zmeni :)


Zupa
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 listopada 2018, 21:49
Kontaktowanie:

Re: Zaparcia?

Postautor: Zupa » 20 listopada 2018, 22:29

Już wiem o co chodzi. Byłem u weterynarza i ma dużą ilość gazów w organizmie. Musi dużo pić aby te gazy "wypchnąć"


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Zaparcia?

Postautor: ahimsa » 21 listopada 2018, 9:32

Oj to dobrze, że coś się rozwikłało. Czyli jaką drogę weterynarz określił (?) - dopoić, czy czekać, czy coś podawać dodatkowo? A jak świniak?


Zupa
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 listopada 2018, 21:49
Kontaktowanie:

Re: Zaparcia?

Postautor: Zupa » 21 listopada 2018, 9:59

Kajko już ma lepszy humor. Weterynarz podkreślił, żebym dawał mu dużo wody i karmił go strzykawka bo gdyby miał jeść sam to mogło by to źle skończyć, ponieważ sam je tyle co nic.


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Zaparcia?

Postautor: ahimsa » 21 listopada 2018, 19:14

To zdrówka dla Kajka, mam tylko nadzieję, że intuicje Twojego weterynarza są trafne, że uda się w tak naturalny sposób pokonać problem. Obserwuj świnkę i jakby - nie daj Boże - pogorszyło się, czy nie było poprawy to zastanów się nad poszerzeniem diagnozy, czy oddziaływań. :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas