Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY, jaka płeć?

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Ciąża, czy rozdzielać cavie, NARODZINY, jaka płeć?

Postautor: bejrut » 9 kwietnia 2020, 22:38

Witam
Nabyłem od człowieka małą świnkę. Okazało się już w domu, że świnka ma tylko 180g, miała to być samiczka. Pojechaliśmy po 2 dniach tym razem już do weterynarza prowadzącego schronisko i cały zwierzyniec i dobraliśmy dla naszego malucha samiczkę. Oczywiście mała odżyła gdy pojawiła się towarzyszka. Po kilku dniach obserwacji wydaje mi się ze nowa świnka jest w ciąży.
Krągłości brzucha, dużo się wyleguje. Po 9 dniach ważenia przybrała z 620g na 750g a pierwsza ma teraz 255g. Pytanie gdy dojdzie do porodu to czy usunąć na jakiś czas pierwszą małą świnkę. Dodam, że mniejsza świnka jest ruchliwa a wieczorem lata i skacze po klatce. Więc boję się czy nie uszkodziłaby małych. Dodam że nie lubi jak rozdzielam ją od większej bo definitywnie tęskni. Czy po porodzie wstawić domek jako skrytkę dla świnek?
Dodatkowo mam nadzieję, że pierwsza mała świnka jest na prawdę samiczką. Wrzucam zdjęcie jakby ktoś pomógł mi upewnić się co do płci.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 maja 2020, 17:07 przez bejrut, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: MajaiRosie » 9 kwietnia 2020, 23:34

Na moje oko to samica.

W jakim wieku jest to maleństwo? 225g. powinno nadal być przy matce i ssać mleko. Czy byłaś/łeś z ciążą u weterynarza, jest ona potwierdzona? Nie sądzę, by tak małe zwierzę może zapładniać...

Niemniej jednak, jeśli ciąża okaże się prawdziwa, to zostaw domek, niech mają gdzie się schować. Samca zawsze oddzielamy jeszcze przed porodem- może on od razu zapłodnić samicę, co prowadzi do jej śmierci.


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: bejrut » 10 kwietnia 2020, 10:15

Nie wiem w jakim wieku jest maleństwo bo pseudo handlarz mi nie powiedział, a przez przypadek naszło mnie, żeby zważyć maleństwo. U nas jest niecałe 3 tygodnie. Całe szczęście z innego źródła doszła druga świnka więc ma apetyt, je i przybiera na masie. Oczywiście w skórze znaleźliśmy pasożyty ale jest już po 3 aplikacji lekarstwa wie mam nadzieje, że będzie dobrze.

Pytam o rozdzielanie bo gdzieś wyczytałem, żeby rozdzielić samice przed porodem i żeby była sama aż maluchy ukończą 4 tygodnie. Nie ukrywam że będzie to skomplikowane bo nie mam drugiej klatki a po za tym mała świnka przywiązała się do większej.

Domek na razie mam wyjęty. Więc po prostu jak dojdzie do porodu to wstawię domek z powrotem. Czy wskazane jest dołożyć ewentualnie po porodzie więcej siana żeby mogły się tam zakopać?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: MajaiRosie » 10 kwietnia 2020, 10:36

Jaką karmę podajesz? Maluch powinien dostawać wysoko kaloryczną, możesz również sypać płatki górskie owsiane, żeby szybciej nabrał wagi.

Znów spytam o ciążę- jest ona potwierdzona? Polecałabym umówić się do weta nawet na dzisiaj, żeby potwierdzić płeć obu i wykluczyć ciążę. Maluch wygląda na samicę, druga mogłaby być zaciążona jeszcze przed kupnem. Jeśli to 2 samice, to nie rozdzielaj. Siano i tak powinny mieć non-stop w klatce. Świnki nie budują gniazd, a poród jest bez krwi. Możliwe, że nawet go nie zauważysz, po prostu pojawią się młode. Od razu rodzą się z pełnym futrem i otwartymi oczami. Biegają, jedzą to co matka ;)


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: bejrut » 10 kwietnia 2020, 12:07

Byłem raz z małą świnką u weta i stwierdził, że raczej jest to samiczka. Szukał jakiegoś zgrubienia nad narządami rodnymi i stwierdził że wydaje się mu, że to samiczka , ale że jest mała i jąderka mogły jeszcze nie zejść więc nie jest pewny na 100%. Może dla pewności wybiorę się jeszcze do innego żeby ocenił płeć i ewentualnie ciążę.
Co do drugiej jak wydaje mi się zaciąż-onej to brałem ją od weterynarz. Było tam schronisko i samych świnek ze 30 więc chyba cud jakby nie była pokryta. Ale wtedy o tym nie pomyślałem raczej zaufałem lekarzowi.

Świnki jedzą: dostęp do siana takiego od znajomego rolnika, do tego siano z vitapolu oraz sianko z mieta lili farm. Mam mix ziołowy vita herbal, kwiat malwy vita herbal, herbal pets: chipsy pasternak, owoce pol i lasów, chrupiąca łączka, marchewka suszona, pietruszka natka suszona. Granulat beaphar CARE+.
Dodatkowo ziele pietruszki i koperku, świeży mniszek oraz trawę. Papryka, ogórek, marchewka, oczywiście płatki owsiane górskie które świnki uwielbiają. Czasem jabłko, cały czas świeża woda.

Siano kiedyś miałem tak, że mogły się w nim zakopać ale teraz jako, że mam vetbed to sianko jest tylko w 2 paśnikach.
Czy powinno być go więcej??

P.S. jak byłem dzieckiem miałem świnki i raz takiego zonka, że zaglądam rano do świnki a tam już 2 :)))


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: MajaiRosie » 10 kwietnia 2020, 16:22

To na początek- zmień weta na specjalistę od zwierząt egzotycznych. Dobry wet zawsze potrafi rozpoznać płeć, nawet tuż po urodzeniu. Nie potrzeba do tego mieć jąder ;)
Weterynarz ma schronisko i trzeba świnki bez podziału na płeć? :o To powinno się zgłosić do TOZu! Powinien podać na niego namiary, albo samemu zgłosić.

Co do żywienia- brzmi naprawdę super :) Nie potrzebują żadnych suszonych warzyw, ani owoców- lepiej podawać świeże, pełne witamin. Na wszelkie trawy jest o wiele za wcześnie- są one pełne azotanów, które tak małą świnkę mogą po prostu zabić. Najwcześniej w połowie maja możesz zbierać.

Jeśli siano jest non stop, to wszystko okej :) Czy jak bierzesz na ręce tą, która ma być ciężarna, to wyczuwasz ruchy w brzuchu? Ciąża trwa dosyć krótko i pod koniec można wyczuć pod palcami ruchy maluchów, bardziej wprawieni wyczują też ilość (oby jak najmniej przy tak młodej samicy!)


bejrut
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 27 marca 2020, 10:43
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: bejrut » 10 kwietnia 2020, 21:45

Mniszka staram się zrywać tylko takiego który już zakwitł lub ma dmuchawce, wtedy taki powinien mieć mniejszą zawartość azotanów. Trawę w takim razie na razie ograniczę. Teraz trochę ciężko bo sytuacja z wirusem covid19 utrudnia wycieczki do weterynarza gdzieś dalej. U mnie w mieście raczej niema żadnego ze specjalizacja egzotyczną. Ale zasięgnę może opinie innego. Na razie dla mnie najważniejsze jest aby mała świnka też była samiczką. Jutro zrobię zdjęcia ciężarnej i wrzucę. Ma takie ładnie zaokrąglone boczki. Kilka razy próbowałem już ale na razie ruchu płodu nie wyczułem.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: MajaiRosie » 10 kwietnia 2020, 23:59

Zaokrąglone boki mogą wskazywać również na wiele chorób, zaczynając od cyst jajnikowych. które są bardzo popularne- odpukać! :)



Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Możliwa ciąża, czy rozdzielać cavie, jaka płeć

Postautor: MajaiRosie » 14 kwietnia 2020, 10:47

No cóż, nie mamy rentgoena w oczach i nikt nie powie Ci co to jest. Wizyta u weterynarza jest bardzo zalecana


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości

  • Dołącz do nas