Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

świnka urodziła!

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Awatar użytkownika
malheureux
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 27 stycznia 2012, 22:16
Lokalizacja: okolice Konina
Świnki morskie: Binusia i Petit :)
Kontaktowanie:

świnka urodziła!

Postautor: malheureux » 19 maja 2012, 9:44

dzisiaj chyba w nocy urodziła świnka. to były ponoć dwa samce ale niestety w sklepie się pomylili. moje pytanie brzmi co teraz? proszę o jakiekolwiek porady bo nie wiem nic zbytnio. jeśli takie tematy były poruszane to z góry przepraszam bo pisze z telefonu i nie moge zbytnio przeglądać forum bo limit mam

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: kin28 » 19 maja 2012, 10:34

A więc pierwsze co to oddziel samca od samiczki, jeśli tego nie zrobiłaś to licz się z tym, że samiczka może być już w drugiej ciąży, bo ma ruję poporodową. Ale na jakie pytanie oczekujesz odpowiedzi? :) Maluszki niech mieszkają z mamusią, a (nie wiem dokładnie ile) po jakimś czasie oddziel według płci.

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

Awatar użytkownika
Aperea
Hodowca
Posty: 545
Rejestracja: 27 marca 2012, 23:58
Lokalizacja: SZCZECIN
Świnki morskie: Hodowla Rasowych Świnek Morskich - APEREA
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: Aperea » 19 maja 2012, 10:54

No dokładnie, zaraz po porodzie występuje ruja poporodowa. Naprawdę nie zorientowałaś się, że świnka jest w ciąży? Tycie, ruchy te sprawy? No nic... Nie ograniczaj matce jedzonka, dawaj jej zieleninkę (koperek, pietruszkę [natkę], uważaj z koniczyną, mleczem, bo może powodować wzdęcia, a już na pewno nie zrywaj jej nigdzie blisko ulicy), ale nie przesadzaj, bo w klatce powstanie "gnój". Dawaj tyle ile jest w stanie zjeść za jednym razem, nie rób zapasów. Oczywiście czysta woda to podstawa. Karma najlepiej z dużą ilościa witaminy C (Cavia Pro, Cavia Complete) lub podawaj strzykawką (bierzesz świnkę delikatnie za główkę i naciskasz pyszczek tuż za zębami żeby go otworzyła. Wsuń strzykawkę (oczywiście bez igły) tak żeby w pyszczku był cały ten dzyndzelek kończący strzykawkę i jednym ruchem wciśnij witaminę (wystarczy co 2-3dni 5 kropelek, czyli mniej więcej nawet nie pół mililitra). Moje świnki raz na tydzień dostają słabą herbatę z róży (owoc do zalewania dostępny w aptece), która również jest bardzo bogata w witaminę C.
Ważne by po ukończeniu 3 tygodnia życia oddzielić samczyków ponieważ mogą szybko powiększyć Twoje domowe stadko.


Awatar użytkownika
malheureux
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 27 stycznia 2012, 22:16
Lokalizacja: okolice Konina
Świnki morskie: Binusia i Petit :)
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: malheureux » 20 maja 2012, 22:31

Urodziła się tylko jedna świnka (na szczęście), nie wiem jakiej jest płci, ale na razie ma się dobrze, jest z mamą w klatce, a samiec jest oddzielnie, ale nie wiem, może zdążył i samiczka jest w ponownej ciąży, okaże się za jakiś czas. Po jakim czasie samica przestaje karmić mlekiem młode? Po trzech tygodniach jak pisała Aperea, czy jeszcze wcześniej?

Niestety nie zorientowałam się, że świnka jest w ciąży, była cały czas taka sama, nie przytyła na tyle, abym to zauważyła. Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie i nie chciałam, aby tak się stało, kupiłam świnki jako dwa samce... najwidoczniej w sklepie nie można ufać sprzedawcom, w sumie sama nie mam doświadczenia, pierwszy raz mam do czynienia ze świnkami. Ale stało się i trzeba temu jakoś zaradzić. Skoro mały jest już na świecie, to trzeba zrobić wszystko, aby przeżyło i miało się jak najlepiej.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Talia
Hodowca
Posty: 1152
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 8:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Grappa, Anastazja, Princeska, Duchessa, Falbala
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: Talia » 20 maja 2012, 23:41

Jeśli to będzie samczyk po 3tyg oddziel go, możesz z powodzeniem dołączyć go do tatusia.
Jeśli będzie samiczka może być z mamą ile chce :) Czasami piją mleko nawet do 5tyg, zależy od samicy ile ma pokarmu.


Awatar użytkownika
malheureux
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 27 stycznia 2012, 22:16
Lokalizacja: okolice Konina
Świnki morskie: Binusia i Petit :)
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: malheureux » 21 maja 2012, 11:30

Aha, dzięki za pomoc :) A po jakim czasie można podejrzeć płeć malucha? Bo jeszcze go nie wyjmowałam z klatki ani nie dotykałam. Boję się, że źle określę jego płeć :/
Mały zaczął już jeść to co samiczka, ale mleko też pije.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Aperea
Hodowca
Posty: 545
Rejestracja: 27 marca 2012, 23:58
Lokalizacja: SZCZECIN
Świnki morskie: Hodowla Rasowych Świnek Morskich - APEREA
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: Aperea » 21 maja 2012, 11:31

Możesz już spokojnie podejrzeć płeć maluszka :-)


Awatar użytkownika
malheureux
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 27 stycznia 2012, 22:16
Lokalizacja: okolice Konina
Świnki morskie: Binusia i Petit :)
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: malheureux » 21 maja 2012, 11:42

No dzięki za pomoc :)
Nie wiem co zrobić, bo rodzice muszą być rozdzieleni i nie wiem jak to rozwiązać, ale jakoś rozwiążemy ten problem.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Aperea
Hodowca
Posty: 545
Rejestracja: 27 marca 2012, 23:58
Lokalizacja: SZCZECIN
Świnki morskie: Hodowla Rasowych Świnek Morskich - APEREA
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: Aperea » 21 maja 2012, 11:45

A dużą masz klatkę?


Awatar użytkownika
malheureux
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 27 stycznia 2012, 22:16
Lokalizacja: okolice Konina
Świnki morskie: Binusia i Petit :)
Kontaktowanie:

Re: świnka urodziła!

Postautor: malheureux » 21 maja 2012, 12:00

80cm tylko :(
W takiej klatce to góra 2 świnki, miałam zamiar uzbierać trochę grosiwa i za jakiś czas kupić coś większego dla nich.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas