Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Agresywna towarzyszka

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Ewna
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 grudnia 2013, 22:30
Kontaktowanie:

Agresywna towarzyszka

Postautor: Ewna » 20 grudnia 2013, 22:48

Wracam sobie dzisiaj spokojnie tramwajem i nagle dzwoni do mnie narzeczony z informacją, że nie mamy już dwóch świnek... mamy trzy. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od miesiąca mamy dwie młode samiczki. Po krótkim dochodzeniu i rozmowie z hodowcą okazało się, że musieliśmy kupić samiczkę we wczesnej ciąży. Maleństwo urodziło się piękne i zdrowe, mamie nic się nie stało podczas porodu. Ale mamy poważny problem z drugą świnką "nie-matką". Wydaje nam się, że zachowuje się agresywnie wobec maleństwa. Nachalnie je wącha, wykonuje ruch pyszczkiem jakby chciała je ugryźć, gania po klatce. Dochodzi do tego, że matka musi reagować i odgania świnkę od dziecka. W klatce ciągle były piski i ganianie się. Dopiero po rozdzieleniu świnek nastała cisza, ewentualnie ciche gruchanie. Hodowca powiedział, że to praktycznie niemożliwe, aby były to przejawy agresji, że może świnka jest zainteresowana małą. Na forach też wyczytałam, że samiczki nie są agresywne wobec młodych. Tymczasem jak patrzę na zachowanie moich świnek to jestem pewna, że tam się toczy walka - o dominację, jedzenie, teren - ciężko mi powiedzieć.

Czy kiedykolwiek ktoś się spotkał z taką sytuacją?
Mam odseparować matkę i malucha na stałe od drugiej świnki?


Awatar użytkownika

Muppetka
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 20 grudnia 2013, 13:40
Świnki morskie: Zuzia <3 Figa <3 Lola <3
Kontaktowanie:

Re: Agresywna towarzyszka

Postautor: Muppetka » 20 grudnia 2013, 23:24

U mnie zdarzyła się podobna sytuacja i również zakupiłam młodą samiczkę w ciąży. Niestety urodził się maluszek płci męskiej, więc musiałam znaleźć mu dom i mam nadzieję, że teraz jest szczęśliwy. ;) Jeśli obawiasz się o maleństwo narazie trzymaj go w oddzielnej w klatce z matką, a potem kiedy uznasz, że to najwyższy czas zacznij oswajać świnki najlepiej w miejscu, którego jeszcze żadna z nich nie zna np. w wannie (oczywiście wyłożonej czymś miękkim np. kocem). W końcu prosiaczki powinny przyzwyczaić się do siebie, tak przynajmniej sądze. :D


87zabka
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 lutego 2014, 9:20
Kontaktowanie:

Re: Agresywna towarzyszka

Postautor: 87zabka » 6 lutego 2014, 9:32

Witam wszystkich. Podpinam sie pod temat, poniewaz mam podobny problem...kupilam 2 swinki (samiczki) 20 grudnia. Od paru tygodni Tosia (ciut wieksza) przytyla. Okazalo sie, ze jest w ciazy i jeszcze nie urodzila, natomiast ta ciut mlodsza (Śniezynka) - zachowuje sie dzis dziwnie :wacko: Grucha i chodzi dookola Toski jakby byla samcem i tak kolysze sie lekko na boki jak chodzi, a Toska co jakis czas goni Śniezynke po klatce i stara sie chyba ja podgryzc lub nastraszyc - nie wiem, co jest grane. Czy juz zbliza sie porod i powinnam Toske odtawic osobno? I czemu ta druga zachowuje sie tak dziwnie? Od poczatku obie gruchaly na siebie nawzajem czasami, ale dzis kompletnie nie rozumiem ich zachowania. Ogolnie sa to dwa rozne charakterki, Tosia to zarlok i sama przychodzi, jest smielsza, a Śniezynka jest mlodsza duzo. Jeszcze podskakuje po klatce i jest bardziej plochliwa...

Bede wdzieczna za wszelkie rady, co jest swinkom.
Ostatnio zmieniony 6 lutego 2014, 13:46 przez Sensibles, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja i ortografia! Aż razi w oczy. Poprawiłam. +skoro masz polskie znaki to ich używaj, lepiej będzie się czytać.



Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas