Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Agnieszka135
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 stycznia 2015, 22:09
Kontaktowanie:

Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Postautor: Agnieszka135 » 24 stycznia 2015, 22:37

Około 5 tygodni temu kupiłam żekomo w zoologicznym 2 samiczki ale pare dni temu brzuszek jednej świnki sporo się powiększył.Więc zawiozłam ją do weterynarza na USG i okazało się że ta druga świnka to samiec a co najgorsze podobno się ma urodzić 5 lub 6 świnek a ja nie wiem co będę miała z nimi zrobić :( Ale półki co mam kilka pytań.Kiedy mam oddzielić samca do samicy?Czy konieczny jest domek dla mamy i maluchów?Czy jak maluchy będą miały np dwa tygodnie to czy będę mogła je nachwile zabrać od ich mamy i dać do taty?Czy małym świnką można dawać rumianek?Jaka ściółka do klatki?Kiedy najwcześniej po porodzie można posprzątać klatkę?I najważniejsze pytanie.Co zrobić z tyloma świnkami?


Awatar użytkownika

Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Postautor: Elly » 24 stycznia 2015, 22:51

Skontaktuj się z ludźmi z SPŚM, najlepiej będzie jeżeli oddasz im samiczkę. Tyle maluchów w brzuchu to niebezpieczna ciąża dla matki, a Ty nie masz doświadczenia, więc świnka jest w niebezpieczeństwie :(
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/index.php


Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Postautor: Bibu » 24 stycznia 2015, 23:24

Popieram, tak będzie najlepiej dla świnek. Gdyby to był jeden prosiaczek, to może jeszcze dałoby radę zapewnić należytą opiekę. Lepiej oddać mamusię w doświadczone ręce. Choć to smutne :( to tak chyba dla niej i maluchów będzie najlepiej.


Awatar użytkownika
Nejvii
Hodowca
Posty: 137
Rejestracja: 18 maja 2014, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: hodowla Nejvii Cavia
Kontaktowanie:

Re: Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Postautor: Nejvii » 25 stycznia 2015, 10:42

Przede wszystkim od razu oddziel samiczkę. Przy zaawansowanej ciąży niezbędny jest jej spokój, którego z pewnością nie ma przy samcu z buzującymi hormonami. Domek w klatce moim zdaniem jest zbędny. Mamusia na pewno w nim urodzi, a przez ograniczone miejsce może zrobić krzywdę sobie i maluszkom. Daj jej kocyk, na którym zrobi sobie legowisko. Maluszki możesz brać na ręce już od początku ale absolutnie nie przekładaj ich do samca. Bo i po co? Świnie to nie ludzie, nie czują więzi emocjonalnych ze swoim potomstwem. W klatce powinna być normalna ściółka, taka jak zawsze - pod warunkiem, że Twoje świnki mają odpowiednie warunki - czyli najlepiej kocyk polarowy/drybed.

Totalnie nie zgadzam się z Bibu! Gdzie tu odpowiedzialność? Pojawił się problem, to oddam innym. Ciąża jest wydarzeniem ale nie niemożliwym do ogarnięcia. Opiekuj się swoją świnką jak najlepiej potrafisz, nie bierz jej na ręce, daj spokój. Klatkę po porodzie możesz posprzątać wtedy, gdy faktycznie będzie brudna. Sam poród nie zrobi dużego zamieszania, a mamusi przyda sie chwilka wytchnienia. Sprzątanie zestresowałoby ją i dopiero co narodzone małe.

Przede wszystkim zastanów się co dalej zrobisz ze świnkami. Skontaktuj się z SPŚM, na pewno pomogą. Z pewnością musisz zdecydować się na jedną płeć.


Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Postautor: Bibu » 25 stycznia 2015, 11:17

Nejvii - sam piszesz o skontaktowaniu się z SPŚM, o tym samym pisałam ja i Elly, którą poparłam w pomyśle z pomocą SPŚM. We trójkę myślimy mniej więcej o tym samym, więc proszę nie zarzucać mi braku odpowiedzialności.


Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Postautor: Elly » 25 stycznia 2015, 12:36

Moim zdaniem oddanie ukochanego pupila ludziom, którzy znają się na przebiegu ciąży i porodu świnek jest okazem większej odpowiedzialności, niż zostawienie u siebie świnki z 6 maluchami w brzuchu, kiedy o postępowaniu z ciężarną świnką nie ma się pojęcia, narażając na śmierć matkę i maluchy.


Awatar użytkownika
Nejvii
Hodowca
Posty: 137
Rejestracja: 18 maja 2014, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: hodowla Nejvii Cavia
Kontaktowanie:

Re: Nieoczekiwana ciąża u świnki morskiej

Postautor: Nejvii » 25 stycznia 2015, 16:31

Do czasu porodu właścicielka spokojnie zdąży się przygotować na każdą ewentualność. W sytuacjach kryzysowych, czy to właściciel czy członek SPŚM czy też doświadczony hodowca, tak czy inaczej potrzebuje pomocy weterynarza. Jeżeli dziewczyna ma warunki na doglądanie świnki, trzeba pozwolić działać naturze. Skontaktować się z SPŚM oczywiście, ale w celu powierzenia tych, którymi nie będzie w stanie się opiekować sama. Weźcie proszę pod uwagę, że Stowarzyszenie ma ściśle określone możliwości bytowania zwierząt - dt są zapchane. Nikt nie weźmie świnki ot tak, gdy nie ma wyraźnej konieczności w postaci zagrożenia dla życia czy zdrowia prosiaka.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas