Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kto jest mamą?

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
patrycja10
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 września 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Kto jest mamą?

Postautor: patrycja10 » 3 lutego 2015, 19:49

Mam dwie świnki od października. Mieszkają sobie razem w klatce, nigdy się nie gryzły, anie nie były dla siebie agresywne. Dziś w klatce pojawiło się maleństwo. Nie mam pojęcia która z dorosłych świnek jest mamą, świnki były w domku, nie wiem kto urodził maleństwo. Żadna ze świnek nie była jakoś szczególnie gruba. Tyle, że jedna jest rozetka i w sumie puchata i ona ciągle biegała po klatce i dużo jadła, a druga jest gładka i ostatnio chyba częściej siedziała w klatce. Teraz też się nie gryzą, maluszek biega za obydwoma. Jak dowiedzieć się kto jest mamą? Czy muszę druga dorosłą świnkę zabrać z klatki?


Awatar użytkownika

Vahillek
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 3 lutego 2015, 12:17
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: Vahillek » 3 lutego 2015, 20:01

A w jakim wieku są te świnki? Upewniłaś się że obie są samiczkami?
A mała świnka jak wygląda? z reguły powinna być podobna do matki, powinna też z nią spędzać więcej czasu.
Poza tym ciężarnej śwince raczej ciężko biegać więc możesz mieć odpowiedź.


patrycja10
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 września 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: patrycja10 » 3 lutego 2015, 20:34

Świnki dostałam w październiku. Były wtedy malutkie. Mieszkają w jednym domku i mała łazi za nimi krok w krok.
Obie tak samo często wychodzą na zewnątrz.
Chyba nie umiem dodać zdjęcia


Vahillek
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 3 lutego 2015, 12:17
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: Vahillek » 3 lutego 2015, 21:19

Byłaś z nimi u weterynarza? może jednak warto u kogoś wiarygodnego upewnić czy aby na pewno masz dwie samiczki? Ciąża u świnki trwa dwa miesiące a więc podejrzewam że masz w klatce oboje rodziców małej świnki.
Tak czy inaczej jezli dostałaś malutkie świnki warto iśc do weterynarza z obiema, raz upewnić się co do płci dwa świnka poniżej pierwszego roku życia raczej nieprzyjemnie znosi poród wiec warto by zbadał ja lekarz.


patrycja10
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 września 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: patrycja10 » 3 lutego 2015, 21:25

Jeśli tak, to małe jest mega podobny to taty. I czy musze tatę wyciągnąć z klatki jeśli nie jest agresywny? nie robi krzywdy malutkiemu ani drugiej śwince.


Vahillek
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 3 lutego 2015, 12:17
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: Vahillek » 3 lutego 2015, 21:35

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć nigdy nie miałem do czynienia z porodem.
Jeżeli świnki nie wykazują wobec siebie to tej pory agresji to raczej nie powinny wcale. Aczkolwiek nic sie nikomu nie stanie jak pożyją w separacji dopóki nie poznasz opinii kogoś z większym autorytetem nieźli mój jak na przykład weterynarz którego mam nadzieję jutro odwiedziesz? ;)
Jak się uda prześlij zdjęcia swojej rodzinki ;)


patrycja10
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 września 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: patrycja10 » 3 lutego 2015, 21:43

nie wiem jak te zdjęcia przesłać bo mam zrobione


normalna
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 3 lutego 2015, 22:04
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: normalna » 3 lutego 2015, 22:14

Najprostsza odpowiedź- matka karmi młode mlekiem, więc czasem musi być "przyssana" do mamy.
Jak zerkniesz na brzuszek, to sutki u samicy będą zdecydowanie widoczne i powiększone.
Jeśli dostałaś je razem, a są to faktycznie świnki różnej płci, a były kupione razem, to pewnie jest to rodzeństwo, albo bliskie pokrewieństwo :evil:
Niech ktoś dorosły (nie wiem ile masz lat, ale chyba niewiele :shock: ) sprawdzi płeć zwierzaków i oddziel je, jeśli to para, bo samica będzie bardzo często zachodzić w ciąże i rodzić słabe "genetycznie" i fizycznie maluchy.


Awatar użytkownika
wie-kot
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 28 stycznia 2015, 20:21
Lokalizacja: Bydgoszcz
Świnki morskie: Niko & Nesquik
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: wie-kot » 3 lutego 2015, 23:03

Swinka po porodzie może szybciutko zajść w drugą ciążę. Prędko oddziel samca bo za 2 miesiące będzie kolejna niespodzianka.

:tooth: Nulla vis maior pietate vera est!!!!! :tooth:
K+B=A

Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Kto jest mamą?

Postautor: Elly » 4 lutego 2015, 0:28

Vahillek pisze:Tak czy inaczej jezli dostałaś malutkie świnki warto iśc do weterynarza z obiema, raz upewnić się co do płci dwa świnka poniżej pierwszego roku życia raczej nieprzyjemnie znosi poród wiec warto by zbadał ja lekarz.

Bzdura, bzdura, bzdura. Świnka która pierwszy raz zajdzie w ciążę po ukończeniu pierwszego roku życia, jeżeli nie będzie miała wykonana cesarskiego cięcia, zdechnie. Chodzi tutaj o kości, które muszą być rozciągnięte wcześniej przez poród, bo po pierwszym roku życia już się nie rozciągną.

A co do głównego tematu. Na pewno masz samca i samiczkę, bo ciążą u świnek nie może trwać czterech miesięcy. Ze względu na ruję poporodową, musisz jak najszybciej oddzielić świnki różnych płci od siebie. Pomyłki i wypadki mogą się każdemu zdarzyć, więc nie potępiam, ale nie rozmnażaj ich już więcej...


EDIT.
Przeczytałam Twoje poprzednie posty, które pisałaś na forum jeszcze we wrześniu. Doskonale wiedziałaś o tym, że masz parkę świnek a pomimo tego trzymałaś je razem ;/
viewtopic.php?f=8&t=7922&p=152244#p152244


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas