Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Awatar użytkownika
Elisu
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, 16:18
Świnki morskie: Kiki, Basia
Kontaktowanie:

Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Elisu » 6 kwietnia 2015, 13:16

Niedługo moja świnka Basia będzie miała młode- aby nie pisać całej historii od nowa, odsyłam do mojego poprzedniego posta : http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=1&t=8284 . Na pewno wiem, że mama powinna najpierw odchować młode przez około 3-4 tygodnie. Czy po tym czasie może od razu wrócić do klatki z moją drugą świnką, czy może są ku temu jakieś przeciwwskazania?

Pozdrawiam :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Nagietkka
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 4 marca 2015, 17:12
Świnki morskie: Tuptuś i Chrumek ;)
Kontaktowanie:

Re: Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Nagietkka » 6 kwietnia 2015, 14:33

Później (gdy małe prosiaczki osiągną już ok 4 tygodnie) powinnaś samiczki "odseparować" od samczyków, żeby nie było kolejnych maluchów. I najlepiej, żeby przez te 3-4 tygodnie, gdy samiczka opiekuje się młodymi była sama w klatce, ale jak wolisz :) Poza tym, gdy maluchy już będą starsze, to możesz Basię od razu połączyć z towarzyszem :)


Agma502
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 24 listopada 2014, 19:32
Kontaktowanie:

Re: Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Agma502 » 6 kwietnia 2015, 15:24

Witam!!!widze ze jedziemy na tym samym wózku ;) ja tez mam identyczna sytuacje.Kupilam pierwsza swinke jako samiczke dopiero jak dokupilam jej towarzyszke okazalo sie ze moj pierwszy proś to samiec.Poddalam go kastracji ale niestety Mila jest w ciąży.Zanim sie zorientowalam ze świnki sa odmiennej płuci były razem na łączeniu moze parę godzin i to już wystarczyło :wacko: teraz czekamy na maluszka według pani weterynarz bedzie jedno młode i oby.Boję się strasznie o Milę żeby tylko wszystko bylo ok.U nas poród całkiem niedługo.Też nie wiem czy lepiej żeby mama była sama w klatce czy może zostać z samcem?czy on może coś małemu zrobić?pozdrawiam


Awatar użytkownika
Elisu
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, 16:18
Świnki morskie: Kiki, Basia
Kontaktowanie:

Re: Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Elisu » 6 kwietnia 2015, 16:01

Agma, ja bym jednak trzymała samicę osobno. Wiele razy słyszałam o przypadkach w których świnka rodziła w nocy młode, a rano już ich nie było, bo zjadał je samiec. Cóż, życzę wam powodzenia i jak najwięcej radości z maluszkiem :)

Nagietkka, czyli że teoretycznie zaraz po tym, jak już wszystkie dzieciaczki odseparuję, Basia może wrócić do Kiki? Mam nadzieję że tak, bo inaczej zbankrutuję na tych klatkach... :lol:


Awatar użytkownika
Nagietkka
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 4 marca 2015, 17:12
Świnki morskie: Tuptuś i Chrumek ;)
Kontaktowanie:

Re: Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Nagietkka » 6 kwietnia 2015, 16:24

Tak, bo skoro Kiki jest wykastrowany, to jak najbardziej. Po tym jak już odchowa maluchy najlepiej od razu, bo pewnie Basia tęskni. I pamiętaj - samczyki odseparowane od samiczek, chociaż to już wiesz :D
Btw. A ja słyszałam, że młode mogą zostać z samcem, bo świnki to zwierzęta stadne i nie zjedzą swoich młodych jak, np. chomiki, ale ja tam nie wiem :)


Agma502
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 24 listopada 2014, 19:32
Kontaktowanie:

Re: Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Agma502 » 6 kwietnia 2015, 17:06

No ja też tak słyszałam ale teraz to już sama pewna nie jestem.Znam przypadki zagryzienia młodych nawet przez samice,gdy klatka w której rodziła była mała,bądz miała niedostatecznie dużo pożywienia,albo przy oczyszczaniu ich z łożyska.Może wypowiedzą sie osoby które miały podobną sytuacje bądz świnki rodziły niespodziewanie dla właścicieli i nie były rozdzielone.Elisu a czy twój samczyk zmienił się oo kastracji?


Awatar użytkownika
Elisu
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, 16:18
Świnki morskie: Kiki, Basia
Kontaktowanie:

Re: Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Elisu » 6 kwietnia 2015, 17:25

Kastrację miał przeprowadzaną niedawno, to były może 3 tygodnie, musiałabym dobrze sprawdzić. Ale póki co nie zauważyłam żadnych zmian, jest dokładnie taki jak był przed zabiegiem ;)


Agma502
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 24 listopada 2014, 19:32
Kontaktowanie:

Re: Jaki jest odpowiedni czas na powrót świnkowej mamy do klatki z innymi świnkami?

Postautor: Agma502 » 6 kwietnia 2015, 21:20

Pytam bo mi się wydaje że mój jest teraz spokojniejszy niż przed zabiegiem.Zrobił się z niego straszny miziolek :) ale tylko względem mnie a innych domowników traktuje z góry "są bo są" ale ja jak go wezmę na ręce to się przytula nie ucieka tylko zasypia a jak tylko otworzę klatkę to od razu przybiega i wystawia ryjek do całowania.Wiem że to może wyglądać nie higienicznie ale on taki słodki jest :tooth: Mileczka taka nie jest to mała złośnica :sly: choć z domowników też tylko mnie toleruje to nie tak łatwo u niej o czułości.No i Rozuska mi po katach ustawia twarda babka z niej :yes:


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas