Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kiedy zacząć podawać wit c?

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Kiedy zacząć podawać wit c?

Postautor: cornice » 25 października 2015, 9:48

Przedwczoraj urodziło się maleństwo, stąd moje pytanie. Kiedy zacząć podawać młodej śwince witaminę c? Od razu po urodzeniu a może poczekać aż matka przestanie karmić mlekiem? I w jakiej dawce? :)


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Kiedy zacząć podawać wit c?

Postautor: befana30 » 26 października 2015, 9:03

Malemu nie trzeba niczego podawac, a juz tym bardziej syntetycznych witamin, ktore sa bardziej zlozone, wiec i organizm potrzebuje wiecej czasu na ich rozklad. To by bylo takie "rzucenie" ukl.pokarmowego oseska "na gleboka wode"- jego zoladek jest delikatniejszy od doroslych osobnikow i jak na razie podczas pierwszych dni potrzebuje pokarmu prostego wlasnie w postaci matczynego mleka :)
Swiniaczek sam zacznie podjadac po troszeczku jedzenie dla doroslych, ale do ok.3-4 tyg zycia bedzie karmiony przez mamuske, po czym "kureczek" sie zakreca :D wiadomo im starszy tym bardziej sie bedzie przestawial na pokarm staly mniej pijac mleko, ale dopoki matka go karmi nie trzeba mu niczego podawac- tzn te syntetyczne witaminy.
Zadbaj o diete samiczki, poniewaz potrzebuje zwiekszonej dawki skladnikow odzywczych- ja postawilabym na witaminy w naturalnej postaci latwiej przyswajalne przez organizm, czyli owoce/ warzywa, zielsko bogate w wit c- wtedy krople beda niepotrzebne.
Zdrowka dla oseska by szczesliwie rosl ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Kiedy zacząć podawać wit c?

Postautor: cornice » 27 października 2015, 8:34

Dziękuję :)


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Kiedy zacząć podawać wit c?

Postautor: GalaxySparkle » 27 października 2015, 19:03

Przy dobrym menu i dorosłej śwince nie ma potrzeby podawania witaminy osobno. Ja nigdy nie podawałam, a Pepper jest w doskonałym zdrowiu, nigdy nie chorowała, a ładnych białych zębów to ja sama jej zadroszczę. ;)


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Kiedy zacząć podawać wit c?

Postautor: befana30 » 28 października 2015, 6:46

dokladnie, jestem tego samego zdania i tak wlasnie robie od samego poczatku- mam krople multiwitaminowe w zanadrzu, jako zabezpieczenie, bo kiedys Pusia musiala przyjmowac- ale to tez byla podbramkowa sytuacja, podczas ktorej sie zgodzilam na te syntetyczne, poza tym Kluska ostatnio kichala czesto wiec i jej wit. dodatkowo podawalam przez 2 dni, by organizm przeziebienie szybko zwalczyl w "zarodku".

A tak na marginesie, wlasnie mi sie przypomnialo, ze ostatnio gdzies wyczytalam, ze "zielone jedzonko" wspaniale utlenia krew co zabezpiecza organizm przed ewentualnymi nowotworami- wogole caly artykul byl dosc kontrowersyjny, poniewaz opisywal leczenie raka poprzez surowa i zielona diete, gdzie odnotowano duzy procent chorych wyleczonych w ten sposob.
Ostatnio zmieniony 1 listopada 2015, 8:02 przez befana30, łącznie zmieniany 1 raz.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Kiedy zacząć podawać wit c?

Postautor: cornice » 31 października 2015, 10:20

befana30 to bardzo ciekawe co piszesz, dziękuję za pomoc ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas