Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oddzielanie młodej świnki od matki.

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Początkująca
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwietnia 2016, 18:05
Kontaktowanie:

Oddzielanie młodej świnki od matki.

Postautor: Początkująca » 2 kwietnia 2016, 18:17

Drodzy Forumowicze!
Jestem 'nowa' w świecie świnek. Tak więc proszę o wyrozumiałość ;)
Miałam kiedyś dwie świnki, po kolei, dwa samce. Po dłuższej przerwie postanowiłam zakupić 2 samiczki naraz. Wszystko ok tylko jedna była w ciąży :) Pod kontrolą weterynarza dorosłe świnki zostały rozdzielone, mamusia została w dużej klatce, towarzyszka powędrowała do mniejszej. Kontakt miały przez pręty. Urodziły się dwa malce, jeden niestety po 3 tyg nie przeżył. Teraz sprawa drugiego malca. Płci nie znamy, weterynarz oszacował że być może samczyk. Ma on troszkę ponad 4 tygodnie. Jest ciekawski, przyzwyczajony do człowieka itd.... Pomimo wieku nadal się pcha do cyca i wygląda na to że mamusia pozwala mu pić ;) Ponieważ nie chcemy kolejnych pokoleń trzeba świnki rozdzielić. I teraz pojawia się pytanie... kiedy można tego malucha odstawić? Plan jest taki żeby go dać do tej mniejszej klatki, a dwie samiczki do dużej. Ostatecznie będzie jedna klatka, w przypadku 3 samic jedna duża, w przypadku 2 samic i młodego samczyka jedna duża z oddzielonym wybiegiem dla samca. Niestety duża klatka będzie za jakiś czas.... czy młodego można już przenieść? Robić to jakoś stopniowo? Jak się może zachować matka?
Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość :D


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Oddzielanie młodej świnki od matki.

Postautor: befana30 » 2 kwietnia 2016, 18:32

Pierwsza sprawa- podpinam link istniejacego juz watku (rozpoznanie plci) , gdzie w zalacznikach mozesz dolaczyc zdjecie narzadow prosiaka to zobaczymy czy to faktycznie samczyk, wtedy odpadnie rowniez kwestia zbyt wczesnego/ lub niepotrzebnego rozdzielenia, tym bardziej, ze swinka nadal pije mleko: viewtopic.php?f=9&t=4638
Pod okienkiem gdzie piszesz komentarz masz opcje "pelnego edytora"==> po otwarciu str.kolejne okienko i pod spodem jedno przy drugim "opcje, zalaczniki" i "dodaj plik" po kliknieciu na zalaczniki.
Zdziwila mnie informacja, ze swiniak nadal jest karmiony przez mamuske- zazwyczaj maksymalnie samiczki pozwalaja sie dossac do 4- tego tygodnia, choc u mnie tez sie znalazl taki wyjatek :)
Samiczka sama powinna jednak przestac karmic, zdarza sie ze intuicyjnie wyczuwa, ze prosiak nadal potrzebuje byc dokarmiany.
Maly podjada normalnego jedzonka? co mu podajesz? czy zwazylas po porodzie i teraz kontrolujac prawidlowy wzrost?
Jesli okaze sie, ze to samczyk bedziesz go musiala oddzielic juz teraz, dopuszczajac do "maminego cyca" pare razy w ciagu dnia, po czym gdy przestanie jesc od razu wyciagnac z klatki- jak trafi na ruje to moze wlasna matke zaplodnic.
Takze wstawiaj zdjecia jesli ci sie uda, malego ku przestrodze juz teraz przenies do nowego lokum oczywiscie samego bez samiczek i dostawiaj do karmienia powiedzmy co 3 godz, z oka nie spuszczaj i obserwuj co malec robi, czy aby nie grucha, nie wchodzi na dziewczyny i czy wogole leci z miejsca do mleka :)
Oraz wiadomo- duzo jedzonka roznorodnego, bogatego w witaminy, bo prosiek rosnie to i potrzebuje ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas