Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

dostęp do "cycka"- ograniczony?

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

dostęp do "cycka"- ograniczony?

Postautor: ita79 » 23 czerwca 2016, 22:21

Witam.
Dziś w południe moja Czoko urodziła 4 maluszki, mam już w związku z tym pytanie.. czy prosiaczkowa mama sama wie kiedy i ile ma karmić swoje świneczki? Chodzi mi to to , że Czoko ma możliwość zarówno wejść na urządzony "dach" klatki, jak i na stały wybieg a także hamak.. na które nie mają dostępu maluchy .. i widzę, że mamusia z takich okazji lubi korzystać. Czy nie muszę jej tego ograniczać by małe miały stały dostęp do mleka ?

ps. kiedy maluchy zaczynają pić wodę ? Poidełko mam powieszone tak że one nie sięgają, tylko mama, więc...


Awatar użytkownika

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: dostęp do "cycka"- ograniczony?

Postautor: madzia0902 » 23 czerwca 2016, 23:56

Spokojnie możesz zostawić jej wybieg, mamusia czasem też musi odejść od maluchów żeby zjeść w spokoju lub odpocząć, sama instynktownie będzie wiedziała kiedy wrócić i dać jeść maluchom no chyba że zauważysz że w ogóle nie chce ich karmić wtedy musisz interweniować, ale raczej instynkt zrobi swoje prosiakowe mamy raczej rzadko odrzucają swoje młode :) A co do picia przez maluchy wody to się nic nie martw wystarczy im mleko mamy, a na dniach zaczną podjadać też świeże warzywka więc i z tego będą miały wodę :) Moje prosiaki zaczęły pić dopiero koło 5 tygodnia życia :)
A no i pamiętaj żeby teraz mamusię karmić na maksa nawet więcej niż podczas ciąży, gdyż potrzebuje dużo siły aby dojść do siebie po porodzie i jeszcze wyprodukować mleko aż dla 4 prosiaczków :) czyli duuuużo zieleninki i świeżych warzyw:) nawet i z 5 razy dziennie gdyż za jakieś dwa dni maluchy też zaczną to skubać :)


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: dostęp do "cycka"- ograniczony?

Postautor: ita79 » 24 czerwca 2016, 0:43

dziękuję Ci za uspokojenie mnie :) . Mamusia karmi, widzę jak fajnie czasami przy tym zastyga w miejscu jak posąg kiedy pod nią akurat któryś maluch się wepchnie. A propos .. świnka ma dwa sutki czy więcej? Nie chce jej łapać dla zaspokojenia własnej ciekawości.

Oczywiście karmię na maxa. Poza siankiem, zieloną trawą i suchą karmą kilka razy dziennie dorzucam do miseczki świeże warzywa jak któreś już zniknie .


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: dostęp do "cycka"- ograniczony?

Postautor: madzia0902 » 24 czerwca 2016, 7:49

Tak świnka ma tylko 2 sutki :) ale spokojnie wykarmi 4 maluchy więc nie musisz się martwić :)


McDziak
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwietnia 2022, 20:10
Kontaktowanie:

Re: dostęp do "cycka"- ograniczony?

Postautor: McDziak » 3 kwietnia 2022, 20:28

Niestety zauważyłem, że u mojej świnki jeden sutek jest mocno wydłużony a drugi odgryziony. Świnka karmiła trzy swoje pociechy i jako dobra ciocia dokarmiała też maluchy koleżanki. Co teraz? Może nadal karmić?



Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas