Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: ita79 » 8 lipca 2016, 0:51

Zaczynam się niepokoić o moje prosiaczki. Minęło im dziś 15 dni.. a wczoraj zauważyłam jednego malucha kręcącego kuperkiem i turkoczącego jak jego tatuś kiedy zbliży się do samiczki. Dziś natomiast jeden malec próbował wejść na drugiego, ewidentnie nie przez przypadek... Czy ja je już muszę zabierać od mamy i rozdzielać by nie narobić bidy ? Już nie chodzi nawet o potencjalnego nowego właściciela, tylko głównie o bezpieczeństwo ewentualnych małych samiczek.
Te maluszki jeszcze doją mamusię :( , tak szkoda by je jej odbierać ..
Apropo.. kiedy samica przestaje karmić jakby jej nie zabrać maluchów ? ( np gdy samiczki zostaną z mamą dłużej )


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: befana30 » 8 lipca 2016, 7:28

Samiczka sama karmi do ok.3-4 tygodni po czym przestaje, nieraz moze i wczesniej.
Rozdziel wedlug plci i chlopakow daj do klatki z ojcem, a dziewczyny z mamuska, z jakies 3-5 razy dziennie przestawiaj chlopakow do samiczki, powinny z miejsca leciec do cycka- nie zostawiaj ich samych..! gdy tylko malec sie naje, co bedzie kwestia paru min to z miejsca zabierasz i przekladasz do ojca- podejrzewam ze samiczka ma ruje skoro 2 tyg po porodzie, wiec uwazaj by w ciaze nie zaszla dzieki jednemu ze swoich potomkow. "Nic nie szkoda" zeby nie bylo "ale to jeszcze dzidziusie" itp- przechodzilam przez to samo, jak nie rozdzielisz kiedy na siebie zaczynaja wlazic i gruchac juz teraz to dopiero bedzie "szkoda". Ale wcale bym sie nie zdziwila gdy przystawiony do cycka malec zamiast jesc bedzie gruchal, juz sygnal ze kureczek dla niego sie zakrecil- no i jak, zorientowalas sie juz ktore samce, a ktore samiczki..? Tydzien prawie minal, juz cos "tam" powinno podrosnac- z miejsca bym brala te gruchajace dwa gady, bo pewnie chlopcy.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Roksu
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 9:01
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: Roksu » 29 grudnia 2016, 11:07

U mnie ten sam problem... Kupiłam świneczkę w zoologu, okazało się ze jest w ciąży. 13 grudnia urodziła jedno dzieciątko. Wczoraj zauważyłam jak dzidziuś (tak ma na imię) grucha koło mamusi i wskakuje na nią. Nie wiem co teraz robić, oddzielić? On jeszcze ciągnie cyca... Poradźcie


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: Dona » 29 grudnia 2016, 11:59

Maleństwo to chłopczyk? Jeśli tak, to niestety trzeba oddzielić. Co 2-3 ha malucha dostawiać do mamusi na cyca i jak skończy jeść to zabierać. Na cycu powinien być 3-4 tyg. Więc jeszcze z tydzień powinien possać. I oczywiście dla małego też trzeba dawać normalne jedzenie, sianko, karmę ziółka, warzywka, zieleninkę, wodę itp. Ale razem w klatce nie trzymałbym ich. Po uzyskaniu przez malucha 6 tyg. można go wykastrować i po kolejnych 3 tyg. od kastracji, ponownie połączyć. Wtedy będzie fajna parka.


Roksu
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 9:01
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: Roksu » 29 grudnia 2016, 17:39

Już Dzidziuś jest w osobnej klatce. Niestety jak go wkładam do Peppy, to on od razu na nią wskakuje zamiast jeść... Wyciągnęłam z piwnicy starą klatkę, niestety ona ma male wymiary, przysłowia pięćdziesiątka. Czy Dzidziuś może narazie w takiej mieszkać? A po kastracji długo świnka dochodzi do siebie? Córa płacze, że jej świneczki nie mogą być razem, ale niestety 3 latce się nie wytłumaczy...


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: befana30 » 30 grudnia 2016, 8:33

Moze, od biedy na razie moze byc, przeciez wiadomo ze to nie bedzie jego mieszkanko na stale, a poza tym mozna przeciez wypuszczac na wybieg na zmiane z mamuska.
Po kastracji swiniak przez 1-2 dni bedzie lekko skolowany, byc moze osowialy z mniejszym apetytem, wiec trzeba go kontrolowac caly czas i dbac by jadl. Oczywiscie nie idz do pierwszego lepszego weta z brzegu tylko na stronce SPSM poszukaj wsrod polecanych weterynarzy, a maja liste praktycznie z calej Polski.

Dona pisze: Po uzyskaniu przez malucha 6 tyg. można go wykastrować i po kolejnych 3 tyg. od kastracji, ponownie połączyć.


Wiem, ze z utarciem juz od paru lat sie mowi o kastracji ok.4-6 miesiecznych samcow, poniewaz trzeba poczekac do calkowitego rozwoju narzadow plciowych, a u takiego poltora miesiecznego malucha ledwo dzyndzel mozna dostrzec, no i od kastracji zazwyczaj sie czeka 6 tyg.- chyba ze sa jakies nowinki weterynaryjne pod tym wzgledem? wiadomo przeciez, ze wiedza o swiniakach sie uzupelnia i jest korygowana z kazdym rokiem.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: Dona » 30 grudnia 2016, 10:29

befana30 pisze:Wiem, ze z utarciem juz od paru lat sie mowi o kastracji ok.4-6 miesiecznych samcow, ...

Befana masz jak najbardziej rację, chciałam napisać 6 miesięcy, a napisałam 6 tygodni. Moja pomyłka.


Roksu
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 9:01
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: Roksu » 30 grudnia 2016, 13:56

Witajcie ponownie, pojawił się kolejny problem z naszymi świnkami. Po rozdzieleniu obie są smutne, Dzidziuś ciągle piszczy, nawołuje, a Peppa siedzi w domku :/ Nie wiem jak im pomóc.


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: befana30 » 30 grudnia 2016, 17:49

Roksu pisze:Witajcie ponownie, pojawił się kolejny problem z naszymi świnkami. Po rozdzieleniu obie są smutne, Dzidziuś ciągle piszczy, nawołuje, a Peppa siedzi w domku :/ Nie wiem jak im pomóc.


To normalne, ze mlody osesek bedzie tesknil za mamuska i ja nawolywal, tym bardziej jesli ja widzi czy tez wyczuwa w poblizu- mozesz oczywiscie kazde trzymac w oddzielnych pokojach, ale zeby Cie czasem z zalu nie podkusilo by wsadzic malca na pare godz do mamy, bo za ok.70dni moglabys miec kolejna kinder niespodzianke, tym razem z chowu wsobnego czyli ryzyko wad wrodzonych itd Zreszta jak juz sama zauwazylas, on z miejsca do niej dochodzi w zamiarach godowych, a nie pozywczych, wiec latwo mozna skojarzyc dlaczego sie tak drze.
Mozesz je rowniez wypuszczac na wspolny wybieg, ale tylko i wylacznie pod stala kontrola, bo jesli malec by trafil na ruje u mamuski to w pare sekund dalby rade "zalatwic sprawe", czyli oka z nich nie spuszczac pod zadnym pretekstem, ale to nie rozwiaze problemu, bo prosiaczek bedzie caly czas nawolywal drugiego osobnika, takze idea zmiany pomieszczen wydaje mi sie najlepsza- poplacze pare dni i sie przyzwyczai do nowej sytuacji, a kiedy juz zrozumie, ze mieszakc bedzie sam, mozna spowrotem go ulokowac w pokoju samiczki i wypuszczac na wybieg pod nadzorem.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Roksu
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 9:01
Kontaktowanie:

Re: dwutygodniowe maluchy i zachowania godowe ?

Postautor: Roksu » 30 grudnia 2016, 18:06

Zrobiłam mu prowizoryczną kryjówkę i jest jakby lepiej. Świnki juz mieszkają w osobnych pokojach. Mam nadzieję, ze Dzidziuś nic juz nie spsocił swojej mamuśce, bo wczoraj juz zaczął dziwnie gruchać, a dziś dopiero skojarzyłam o co mu chodzi. Juz nigdy więcej nie kupię świnki w zoologu. Nie dość że zagrzybiona z pchłami to jeszcze z Kinder niespodzianką. Cóż nacisk dziecka czasem zmusza do różnych zachowań.
Całą ta sytuacja nie zmienia faktu ze nasza Pepusia jest przekochana


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas