Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Awatar użytkownika
SwinekDuduś
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 marca 2016, 14:05
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Duduś, niedługo, być może druga świnka.
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: SwinekDuduś » 22 sierpnia 2016, 19:27

Glusie wysterylizuj zaraz po odchowaniu młodych, by zmniejszyć ryzyka zapalenia macicy/jajników.


Awatar użytkownika

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: madzia0902 » 22 sierpnia 2016, 19:37

Przykro mi :( ale chociaż maleństwo już się nie męczy, myślę że to było konieczne, egoizmem byłoby utrzymywać świnkę przy życiu w tym stanie.
Teraz najważniejsze żeby dobrze zaopiekować się mamusią i malcem który został. Siano świnka musi mieć w klatce 24 h 7 dni w tygodniu i to w paśniku a nie w kuwecie, sianko pomaga w trawieniu oraz dzięki niemu świnka ściera sobie ząbki dlatego jest niezbędne w diecie świnki (staraj się wybierać w zoologicznym ładnie wyglądające, zielone i ładnie pachnące, świeże sianko), karmy nie musisz kruszyć, maluchowi na pewno uda się wygrzebać z miseczki jakieś mniejsze kawałki. Malca nie dokarmiaj, jest tylko jeden więc Glusia powinna sobie spokojnie poradzić z wykarmieniem go (moja wykarmiła pięcioro i dała radę :) ) aczkolwiek tak jak mówiłam zważ małego żebyś wiedział czy przybiera na wadze, świnka codziennie powinna być cięższa o parę gram no i sprawdzaj czy matka daje cycka maluchowi, ale z tego co pisałeś to go karmi więc nie powinno być problemu. Trawa jak najbardziej może być codziennie, świnki to typowe trawojady, ale pamiętaj żeby nie była mokra bo to doprowadzi do wzdęć. Ale sama trawa i tak nie wystarczy musisz dodatkowo dawać różne warzywa, owoce a nawet zioła np. mięta czy bazylia ogólnie staraj się jak najbardziej urozmaicić dietę aby maluch zdrowo rósł a mama doszła szybko do siebie po porodzie. Pamiętaj również że w diecie muszą się codziennie znajdować warzywa bogate w witaminę C gdyż świnki same jej nie wytwarzają, najlepsza jest natka pietruszki, czerwona papryka oraz pomidor. Nigdy nie łącz warzyw bogatych w witaminę C z zielonym ogórkiem gdyż ona ją neutralizuje. Karm świnki świeżymi warzywami i owocami przynajmniej 3 razy dziennie, jeśli w ciągu 2 godzin nie zjedzą wszystkiego wyciągnij z klatki i wyrzuć to co zostało.
Na razie wstrzymaj się z kupnem nowej klatki i poczekaj aż będzie wiadomo czy to chłopiec czy dziewczynka bo jak dziewczynka to kupisz jedną dużą i wtedy nie musisz martwić się o łączenie klatek, jeśli to chłopak to i tak nie będziesz mógł ich połączyć dopóki maluch nie zostanie wykastrowany bo inaczej zapłodni matkę. Chłopców z mamą trzyma się do 3 tygodni (21 dni) w tym czasie zazwyczaj zaczynają już gruchać na samiczki i wtedy trzeba koniecznie rozdzielić malucha (nawet jeśli jeszcze ssie mleko). Jak mały będzie miał z tydzień to zrób wyraźne zdjęcie jego narządów płciowych i wstaw tutaj na forum a pomożemy Ci określić jego płeć, ja trzymam kciuki żeby była to dziewczynka :)

Ufff się rozpisałam :D mam nadzieję że chociaż trochę pomogłam :) w razie pytań pisz śmiało. Trzymam kciuki

Edit:
Pierwsze słyszę żeby świnkę trzeba było wysterylizować po porodzie :O kto Ci takich głupot nagadał? Ciekawe jakby działały hodowle jakby świnka po pierwszym miocie miała od razu sterylizację przeprowadzaną :O oczywiście trzeba uważać na matkę i patrzeć czy z nią wszystko ok, gdyż istnieje ryzyko jakiegoś stanu zapalnego, ale wtedy leczy się ją antybiotykiem i jest ok. Mamy na forum nawet jedną forumowiczkę której świnka miała zapalenie po porodzie a udało jej się ją wyleczyć dzięki ziołom i świeżej bazylii, dlatego nie słuchaj się takich porad :/ Sterylizacja to już poważna operacja tym bardziej dla tak małego gryzonia, dlatego jeśli młody okaże się samcem o wiele bezpieczniej jest go wykastrować niż "kroić" matkę.


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: Moreni » 22 sierpnia 2016, 19:51

szwarou pisze:Niestety potwierdziły się wasze przewidywania

Czekoladki nie ma już z nami :(


Przykro mi.:( Ale tak będzie dla niej lepiej, niestety nie zawsze da się coś jeszcze dla zwierzaka zrobić.:( Teraz trzeba zadbać o pozostałe.

Karmy nie trzeba rozdrabniać, CC jest dość krucha, więc maluszek powinien sobie z nią poradzić. Swoim pannom trawę podaję codziennie, ale radzę zaczynać od małych ilości, żeby Glusi się od tego dobrobytu w kiszkach nie poprzewracało. Siano musi być codziennie, bo głównie na nim świnki ścierają sobie zęby, ale nie trzeba go codziennie wymieniać - ja na przykład kładę w paśnik i dokładam, jak zniknie (paśnik można bardzo łatwo zrobić np. z plastikowego pudełka po litrowych lodach.:)). Może być zwykłe ze sklepu (albo, jeśli mieszkacie na wsi, to od sąsiada rolnika), byle miało ładny kolor (żółtozielony najlepszy) i zapach siana (zawsze wącham przed zakupem, niestety w niektórych zoologach źle je przechowują i pachnie stęchlizną:/).

Maleństwa nie trzeba dokarmiać, jeśli przybiera na wadze - dlatego warto je ważyć często i regularnie (raz dziennie lub na dwa dni), żeby to wiedzieć.:)

Samczyki należy oddzielić w trzecim tygodniu, jeśli wykazują romantyczne zainteresowania płcią przeciwną (gruchają, kręcą pupą, sztywno chodzą wokół samiczek). Jeśli nie, można odczekać jeszcze tydzień. Samiczek wcale nie trzeba rozdzielać.

Są różne sposoby łączenia klatek, sama ma łączone - w moim modelu można zdemontować każą ściankę i to właśnie zrobiłam w mniejszej klatce:
Obrazek.
Niektórzy wycinają zbędną ściankę albo dno, ale można też zestawić dwie klatki drzwiczkami i przerzucić jakiś pomost dla łatwiejszego przechodzenia.

Jeśli to samczyk, jest jeszcze jedno wyjście - można go wykastrować (polecam to, niż sterylizację samiczki, bo u samców to zabieg mniej skomplikowany, a prosiaki mogą ciężko znosić narkozę. No i w Polsce dość trudno o dobrego weta gryzoniowego, który ma doświadczenie w takich zabiegach). W takim wypadku po 6 tygodniach od zabiegu będzie go można połączyć z samiczką (wcześniej może być jeszcze płodny).

Mamusi i dziecku zdrowia życzę.:)

EDIT:
Sorry, że post pod postem, ale nie chciał się wyedytować.:/ (OK, już poprawione - GalaxySparkle)

madzia0902 pisze:Edit:
Pierwsze słyszę żeby świnkę trzeba było wysterylizować po porodzie :O kto Ci takich głupot nagadał? Ciekawe jakby działały hodowle jakby świnka po pierwszym miocie miała od razu sterylizację przeprowadzaną :O oczywiście trzeba uważać na matkę i patrzeć czy z nią wszystko ok, gdyż istnieje ryzyko jakiegoś stanu zapalnego, ale wtedy leczy się ją antybiotykiem i jest ok. Mamy na forum nawet jedną forumowiczkę której świnka miała zapalenie po porodzie a udało jej się ją wyleczyć dzięki ziołom i świeżej bazylii, dlatego nie słuchaj się takich porad :/ Sterylizacja to już poważna operacja tym bardziej dla tak małego gryzonia, dlatego jeśli młody okaże się samcem o wiele bezpieczniej jest go wykastrować niż "kroić" matkę.


Znaczy, to jest standardowa procedura w niektórych zachodnich organizacjach prozwierzęcych - samce się kastruje, a samiczki sterylizuje. Tylko że u nas ani nie ma za bardzo lekarzy znających się na gryzoniach, a najbezpieczniejsza narkoza wziewna nie jest zbyt powszechna, więc zabieg taki wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza powikłań po narkozie. No w Polsce się w tym przypadku skórka za wyprawkę nie opłaca.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2016, 20:19 przez Moreni, łącznie zmieniany 2 razy.


szwarou
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25
Świnki morskie: Glusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: szwarou » 22 sierpnia 2016, 21:34

Wcięło gdzieś mojego posta :( spróbuję go odtworzyć

Dziękuję, wszyscy bardzo mi pomagacie. Jak widać jestem totalnie zielony w tym temacie tak więc każda rada jest niezwykle cenna.

O sianko zadbam jutro, paśnika w moim zoologicznym nie widziałem jest kiepsko zaopatrzony w akcesoria.
Okazało się że nie mamy wagi w domu ale na jutro będzie od razu ją zważę.
Warzywa i owoce oczywiście dostaje, zioła rzadziej ale dziś jej kupiłem te podstawowe i już nawet jej dałem - tak na nie Glusia ruszyła że aż się trzęsły uszy :)
Za tydzień zrobię zdjęcie podwozia zgodnie z waszymi radami.
Co do klatek to widziałem twoją madzia i jest mega wypasiona. U nas trochę smutno bo trochę mała klatka - kuweta domek i miseczka i już mało miejsca ale muszę pomyśleć nad tunelem i hamakiem bo mega mi się podobają.
Akurat niedawno przeprowadziliśmy się do nowego domku i jest trochę miejsca. Zuzia ma największą sypialnię i byłoby super mieć taki wypasiony wybieg. Niestety na tą chwilę nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek.
Posprzątaliśmy porządknie klatkę po dzisiejszych wyczynach prosiaczkom. W międzyczasie dostały ogórka, trawę, mlecza, potem zioła i suchą karmę. Karmelka ciągle ładuje się pod brzuch Glusi.
Weterynarz kazał też dawać witaminę do wody.


A tak świnki prezentowały się podczas sprzątania:

https://s15.postimg.org/n21rx2vfv/DSC_0536.jpg
https://s15.postimg.org/hrwt5sb6z/DSC_0537.jpg
https://s15.postimg.org/va3pi2ncb/DSC_0538.jpg
https://s15.postimg.org/7ke9tdoyz/DSC_0539.jpg
https://s15.postimg.org/9q8knvsff/DSC_0540.jpg
https://s15.postimg.org/y80obruzv/DSC_0541.jpg
https://s15.postimg.org/4u4xw6sa3/DSC_0542.jpg
https://s15.postimg.org/co5jhl02z/DSC_0543.jpg
https://s15.postimg.org/3uen0hd4b/DSC_0544.jpg
https://s15.postimg.org/3voktwey3/DSC_0545.jpg
https://s15.postimg.org/nexrh033f/DSC_0546.jpg


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: Moreni » 22 sierpnia 2016, 22:11

Jak pisałam, paśnik można zrobić z pudełka po lodach (niektórzy radzą, że i z takiego po butach też, ale szczerze mówiąc, nie polecam. Moje dziewczyny zjadłyby tekturowy paśnik szybciej, niż zawartość;)). Bierzesz pudełko, wyrzucasz pokrywkę, w krótszych bokach robisz po otworze, jeden dłuższy wycinasz (lub nie, ale jak wytniesz, to łatwiej nakładać siana). Przez zrobione otwory przewlekasz drucik albo trytkę, mocujesz do prętów od zewnątrz i tadam! jest paśnik.;)

Kaltki 100cm można na allegro nówki sztuki kupić już za 90 zł (setka to ta większa na moim zdjęciu, ta mniejsza to 80cm), a 120cm za 120 zł. Co ważne, mają otwieraną górę klatki, co bardzo ułatwia oporządzanie świnek. Ogólnie przy większych klatkach dla świnek zalecam takie, które otwierają się od boku i od góry, córce to bardzo ułatwi zajmowanie się zwierzątkami.

Witamina w wodzie szybko się rozkłada. Ja swoim podaję ze strzykawki kilka kropel prosto do paszczy.;) Ale przy takim maluszku myślę, że witamina w pojniku do dobre rozwiązanie, nie ma co ich teraz stresować.

Widać na zdjęciach, że maluszek i mama czują się dobrze (jak wyście to zrobili, ze one na tym kocyku leżą? Moje od razu rozlazłyby się po pokoju). Teraz tylko kontrolować wagę i patrzeć jak rośnie (i trzymać kciuki, żeby małe było samiczką).

A odnośnie mebelków, to taką inspirację podsyłam ;)
https://www.facebook.com/gadep.akcesoria.dla.zwierzat/?fref=pb&hc_location=profile_browser


Henia i jagoda
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 lutego 2016, 8:55
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: Henia i jagoda » 22 sierpnia 2016, 22:43

Ja moje świnki kupiłem w zologu . A ten zolog bierze świnki z hodowli bo był certyfikat ze hodowla jest zarejstrowana i wgle tak samo było z innymi zwierzakami i moim zdaniem wasza swinka nie może być z certyfikowanej hodowli bo tam raczej świnki są trzymane oddzielnie w sensie takim że jak samica urodzi to samca się zabiera jak świnki podrosna by ich nie pokrył . Tak mi się zdaje. Twoja świnka jest młoda Więc nie am co się dziwić że 1 z nich ma wady genetyczne . To tak jakby 12 letnia czy 13 letnia dziewczyna urodziła 2 dzieci . Ja na twoim miejscu pojechał bym do weta ale takiego co się zna . I jak będzie możliwość by świnka przeżyła i funkcjonowała normalnie to wlaczcie ale jeśli powie że nie ma szans i świnka będzie się meczyć to radzę uśpić bo po co ma się świnka męczyć. Ps na SPŚM masz listę polecanych weterynarzy.


szwarou
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25
Świnki morskie: Glusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: szwarou » 22 sierpnia 2016, 23:31

Nie wiem jak Glusia od zawsze taka spokojna. Uwielbia się tulić w kocyku i nigdy nam nie uciekła. Pewnie dlatego że była kotna a teraz jak odchowa malucha to zobaczymy czy dalej taka będzie. Nigdy za to jej nie widziałem na dachu a czytałem że lubią na nich siedzieć i tutaj również być może powodem była ciąża - czas pokaże
Z tego co wiem to Glusia była przez miesiąc z bratem i to on najprawdopodobniej ją pokrył. Nie mogę się wypowiedzieć na temat hodowli ponieważ był to prezent. Nie my bezpośrednio ją kupiliśmy. Od razu uprzedzę pytania - Zuzia chciała świnkę, a my wyraziliśmy zgodę aby taki prezent otrzymała.


szwarou
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25
Świnki morskie: Glusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: szwarou » 23 sierpnia 2016, 18:27

Cześć. Udało się zdobyć wagę. Maleństwo waży 90 gram. Przy okazji pierwsze zdjęcię podwozia :)
Dzisiaj zrobiłem im tak na szybko wybieg ale to są dwa małe dziki. Glusia jest bardzo płochliwa. Nawet nie zajrzała do tunelu a tyle się go naczyściłem :) Ze starego szalika zrobiłem taką kieszonkę żeby miały ciepło ale nawet tam nie zajrzały. Tylko miska z jedzeniem ew. domek jak już się denerwowały. Nie chciały same przejść przez klatkę, może z powodu mojego prowizorycznego zejścia albo po prostu ze strachu.

Tutaj Karmelka zajada się ziołami. Na razie Glusia jej większość wyjada tak więc dobrze się stało że mała była chwilę sama
https://youtu.be/8dfgMNb9XBk

A tutaj zdjęcia z wybiegu

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: Moreni » 23 sierpnia 2016, 19:16

Na moje kaprawe oko maluszek jest samiczką.:) Ale warto będzie jeszcze raz sprawdzić jak podrośnie, bo u kilkudniowych maleństw zawsze można się pomylić.

90g to całkiem normalna waga dla oseska. Teraz trzeba pilnować, czy przyrasta.:)

Glusia teraz ma inne zajęcia niż eksplorowanie tuneli - głównie jedzenie i produkcja mleka.;) Ale można jej w rurce umieścić jakiś przysmak, wtedy z pewnością się zainteresuje.:) Jak długo właściwie ją macie?

Wybieg bardzo zacny.:) Nie przejmuj się, moje dziewczyny potrzebowały kilku dni, żeby ogarnąć, jak się wychodzi z klatki, więc i wasze świnki w końcu przywykną. Może trzeba im tylko odrobinę większej pewności siebie.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Świnka niespodziewanie urodziła 0o

Postautor: madzia0902 » 23 sierpnia 2016, 19:47

Ciężko stwierdzić co do płci, myślę że za tydzień będzie już o wiele więcej widać :) I ile waży mamuśka? Maluch waży całkiem dobrze :) Pamiętaj że oprócz malucha musisz też pilnować mamy bo przeżyła poród jako bardzo młoda samiczka więc trzeba mieć ją na oku czy nic niepokojącego się nie dzieje. Na razie daj mamie spokój, nie nos jej nie rękach i nie stresuj niepotrzebnie niech na spokojnie dojdzie do siebie a na oswajanie jeszcze przyjdzie czas. To że mama zjada większość jedzonka maluchowi to się nie przejmuj on i tak wyssie to co potrzebuje razem z mlekiem, a to co tam sobie zdąży skubnąć to mu wystarczy, to dopiero jednodniowe maleństwo więc nie bój się jeszcze będzie tak że będzie matce jedzenie z pyska wykradał :D
Jaki wymiar masz klatki bo dla jednej świnki to minimum 80 cm a ta Twoja wydaje się o wiele mniejsza.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas