Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy może być w ciąży??

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Czy może być w ciąży??

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 5 grudnia 2016, 21:20

Cześć, mam taki problem.
Nie wiem o co chodzi.
Moją swinkę chyba boli brzuch.
Obstawiam że może być w ciąży.
Ma dopiero 3 miesiące. Gdy próbbuje ją wziąść na ręce zaczyna bardzo piszczeć (a do tej pory tego nie robiła) i zaczyna mnie gryść. Nigdy mnie nie gryzła chyba że bardzo leciutko przy zabawie jak dawałam jej palec a teraz bardzo mocno zaczeła.
Mniej skacze i biega. Nie wiem co jej się stało?! Jest w ciąży czy co?! :sad:
Prosze pomóżcie!


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: Moreni » 5 grudnia 2016, 21:31

Jak długo ją masz? Je i bobczy normalnie? Czy brzuch jest twardy i napięty? Czy gwałtownie przybiera na wadze?


Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 5 grudnia 2016, 21:42

Moreni pisze:Jak długo ją masz? Je i bobczy normalnie? Czy brzuch jest twardy i napięty? Czy gwałtownie przybiera na wadze?



Mam ją 1miesiąc. Normalnie JE I KUPKA. Ma miękki brzuszek ale odkryłam że ją boli dopiero dzisiaj bo wczoraj było wszystko normalnie. :confused:


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: befana30 » 5 grudnia 2016, 21:46

A popiskuje cichutko z bolu kiedy sie jej brzuszek dotnie czy moze wtedy kiedy sie zalatwia?
Co dostala dzisiaj do jedzenia i czy moze byly to umyte, nie osuszone rzeczy?

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 5 grudnia 2016, 21:54

befana30 pisze:A popiskuje cichutko z bolu kiedy sie jej brzuszek dotnie czy moze wtedy kiedy sie zalatwia?
Co dostala dzisiaj do jedzenia i czy moze byly to umyte, nie osuszone rzeczy?



Jak się dotknie jej brzucha to zaczyna piszceć a jak załatwia to nie ma z tym problemu. A dzisiaj dostała z 2 ogórki myte i 2 karmy narpierw dostała zbożową a teraz zajada ziołowo - warzywną :O :O


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: befana30 » 5 grudnia 2016, 22:11

Hmmm... na temat karm zbozowych to kazdy z nas wie jak jest, swinki nie sa ziarnojadami jak chomiki, wiec te typowo zbozowe nie maja zadnych wartosci. Poza tym zboza sa bogate w gluten, a ten podczas procesu trawienia fermentuje w jelicie (weglowodany) i destabilizuje flore bakteryjna jelit, takze moze byc tak, ze za duzo nieodpowiedniej karmy i dostala kolek albo i wzdec, ale w takim wypadku brzuszek by byl nabrzmialy.
Jesli chodzi owarzywa czy jakiekolwiek swieze rzeczy dla swinek- myje sie je i osusza, aby nie doprowadzic do wzdec.
Ogorek i co jeszcze? nic wiecej nie dostaje ze swiezego pokarmu? to zdecydowanie za malo, tutaj jest przykladowe menu dla swinki, chodzi o roznorodnosc i czestotliwosc posilkow, w mniejszej czesci rzecz jasna:
https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=7&t=9214
A tutaj proponuje poczytac co swinki moga jesc, aby pozyskac niezbedne skl.odzywcze: http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=90
Karma to dodatek, fakt ze na torebce pisze "karma dla swinek morskich" nie oznacza, ze jest to jedyne jadlo jakim powinny sie pozywiac przez cale zycie.
Byc moze ma wzdecia, byc moze jest w ciazy ale to moze wykazac tylko usg u weterynarza- poza tym skad podejrzenie o ciaze? czy miala kontakt z jakims samcem? skad brana?

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 5 grudnia 2016, 22:16

befana30 pisze:Hmmm... na temat karm zbozowych to kazdy z nas wie jak jest, swinki nie sa ziarnojadami jak chomiki, wiec te typowo zbozowe nie maja zadnych wartosci. Poza tym zboza sa bogate w gluten, a ten podczas procesu trawienia fermentuje w jelicie (weglowodany) i destabilizuje flore bakteryjna jelit, takze moze byc tak, ze za duzo nieodpowiedniej karmy i dostala kolek albo i wzdec, ale w takim wypadku brzuszek by byl nabrzmialy.
Jesli chodzi owarzywa czy jakiekolwiek swieze rzeczy dla swinek- myje sie je i osusza, aby nie doprowadzic do wzdec.
Ogorek i co jeszcze? nic wiecej nie dostaje ze swiezego pokarmu? to zdecydowanie za malo, tutaj jest przykladowe menu dla swinki, chodzi o roznorodnosc i czestotliwosc posilkow, w mniejszej czesci rzecz jasna:
https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=7&t=9214
A tutaj proponuje poczytac co swinki moga jesc, aby pozyskac niezbedne skl.odzywcze: http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=90
Karma to dodatek, fakt ze na torebce pisze "karma dla swinek morskich" nie oznacza, ze jest to jedyne jadlo jakim powinny sie pozywiac przez cale zycie.
Byc moze ma wzdecia, byc moze jest w ciazy ale to moze wykazac tylko usg u weterynarza- poza tym skad podejrzenie o ciaze? czy miala kontakt z jakims samcem? skad brana?







Jest ona brana z typowego zoologicznego. Nie wiem czy miała kontakt z samcem ponieważ pani w zoologicznym nie wiedziała czy to chłopak czy dziewczyna ta 2 swinka co tam była. Ale jeszcze dodatkowo one były w klatce z królikami. A ogórek jej tylko dałam ponieważ nie miałam marchewki ani niczego takiego :confused:


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: befana30 » 5 grudnia 2016, 22:29

No to radze zasuwac z rana na zakupy, najpierw warto zapoznac sie z powyzszymi linkami by przyswoic troche wiecej wiedzy, bo niestety nieodpowiednia dieta u swinek morskich jest pierwszym krokiem do calej gamy roznych chorob.
No nic, jesli jest w ciazy to mozna liczyc iz bylaby wlasnie ten miesiac- pierwsze ewentualne ruchy maluchow mozna dostrzec za jakies 2 tyg, moze ciut dluzej, widzac ze ciaza u swinek trwa od 68-72 dni, chyba ze sie z nia przejdziesz do weta na usg, chociaz nie jestem pewna czy to dobry pomysl zwazajac na temp jaka panuje na zewnatrz, ryzykujesz ze sie swinka przeziebi albo i gorzej.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 5 grudnia 2016, 22:32

befana30 pisze:No to radze zasuwac z rana na zakupy, najpierw warto zapoznac sie z powyzszymi linkami by przyswoic troche wiecej wiedzy, bo niestety nieodpowiednia dieta u swinek morskich jest pierwszym krokiem do calej gamy roznych chorob.
No nic, jesli jest w ciazy to mozna liczyc iz bylaby wlasnie ten miesiac- pierwsze ewentualne ruchy maluchow mozna dostrzec za jakies 2 tyg, moze ciut dluzej, widzac ze ciaza u swinek trwa od 68-72 dni, chyba ze sie z nia przejdziesz do weta na usg, chociaz nie jestem pewna czy to dobry pomysl zwazajac na temp jaka panuje na zewnatrz, ryzykujesz ze sie swinka przeziebi albo i gorzej.



A gdy świnka jest w takim stanie można jej spokojnie dawać owoce i warzywa?
Bo moja mama powiedziała mi żeby narazie nie dawać ale nie wiem w końcu czy dać czy nie? :confused: :confused:


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Czy może być w ciąży??

Postautor: befana30 » 5 grudnia 2016, 22:38

Buahahah zapytaj mamy czy jak byla w ciazy to mniej jadla czy wiecej? :D oczywiscie, ze moze a nawet musi..! jesli jest w ciazy to je za dwoch, potrzebuje wiecej skladnikow odzywczych, aby plod zdrowo sie rozwijal, a w miedzyczasie samicza matka nie upadala na zdrowiu, bo moga wyniknac komplikacje podczas porodu.
Poczytaj powyzsze linki, bo naprawde nie bede sie rozpisywac jak swinki powinny jesc- rowniez na Forum w dziale zywnosci jest mase informacji na temat odpowiedniego menu, czytaj i przyswajaj jak najwiecej informacji.
Posilki przynajmniej 3x dziennie i to w duzych ilosciach, bo nawet gdyby nie byla w ciazy to jest mloda i potrzebuje jesc by zdrowo rosnac, jak zreszta kazdy mlody ssak. Zielenina, warzywa, i 1 owoc dziennie, siano w pasniku 24/24h i swieza woda oraz odpowiednia karma w miseczce, np VL Cavia Complet czy Nature itp.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 10 gości

  • Dołącz do nas