Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Suzie
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 lutego 2017, 0:16
Kontaktowanie:

Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: Suzie » 26 lutego 2017, 3:36

25 grudnia 2016 roku Flo zrobiła mi cudowny prezent świąteczny i urodziła dwia cudowne prosiaczki. Po rozmowie z weterynarzem powiedziano mi, że dziewczynka wraz z małymi może normalnie bez problemów przebywać w klatce z tatusiem jak do tej pory, a ruja nie wystąpi od razu po porodzie. Czytałam jednak dużo na forach, że ruja może wystąpić nawet od razu po porodzie. Gdy tylko to przeczytałam od razu odizolowałam Tomka od Flo. Nie mam jednak pewności czy Tomek nie zdążył już czegoś zmajstrować... Flo w tym momencie ma wciąż "spuchnięty" brzuszek po bokach tak jak miała podczas pierwszej ciąży. Różnica jest jednak taka, że nie czuje ruchów maluszków, a ja już mi się wydaje że coś się poruszyło mam wrażenie, że sobie wmawiam, że mam już jakąś paranoje. Dzieciaczki zachowałam i aktualnie Flo mieszka z Suzie, a Tomek z Leo w oddzielnych klatkach... Nie wiem co o tym myślec. Boje się, że jeżeli Florcia faktycznie jest w ciąży i urodzi to młodsza może atakować małe chociaż nie jest agresywna. Jest wręcz bardzo płochliwa i tchórzliwa. Mimo wszystko wolałabym żeby nie buła to ciąża, a tylko "pozostałość" po poprzedniej. Istnieje w ogóle taka możliwość? Nie chciałabym oddawać tych świnek nikomu, ale nie będę miał wyboru. Rodzice ledwo zgodzili się na zatrzymanie tych dwóch maluszków. Już mam 4 przepiękne prosiaczki. Nie mogę pozwolić sobie na więcej. Pęknie mi serce jak będę musiała je komuś oddać. Błagam doradźcie mi coś!!! SPRAWA NIECIERPIĄCA ZWŁOKI!!!


Awatar użytkownika

Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 26 lutego 2017, 13:18

Suzie pisze:25 grudnia 2016 roku Flo zrobiła mi cudowny prezent świąteczny i urodziła dwia cudowne prosiaczki. Po rozmowie z weterynarzem powiedziano mi, że dziewczynka wraz z małymi może normalnie bez problemów przebywać w klatce z tatusiem jak do tej pory, a ruja nie wystąpi od razu po porodzie. Czytałam jednak dużo na forach, że ruja może wystąpić nawet od razu po porodzie. Gdy tylko to przeczytałam od razu odizolowałam Tomka od Flo. Nie mam jednak pewności czy Tomek nie zdążył już czegoś zmajstrować... Flo w tym momencie ma wciąż "spuchnięty" brzuszek po bokach tak jak miała podczas pierwszej ciąży. Różnica jest jednak taka, że nie czuje ruchów maluszków, a ja już mi się wydaje że coś się poruszyło mam wrażenie, że sobie wmawiam, że mam już jakąś paranoje. Dzieciaczki zachowałam i aktualnie Flo mieszka z Suzie, a Tomek z Leo w oddzielnych klatkach... Nie wiem co o tym myślec. Boje się, że jeżeli Florcia faktycznie jest w ciąży i urodzi to młodsza może atakować małe chociaż nie jest agresywna. Jest wręcz bardzo płochliwa i tchórzliwa. Mimo wszystko wolałabym żeby nie buła to ciąża, a tylko "pozostałość" po poprzedniej. Istnieje w ogóle taka możliwość? Nie chciałabym oddawać tych świnek nikomu, ale nie będę miał wyboru. Rodzice ledwo zgodzili się na zatrzymanie tych dwóch maluszków. Już mam 4 przepiękne prosiaczki. Nie mogę pozwolić sobie na więcej. Pęknie mi serce jak będę musiała je komuś oddać. Błagam doradźcie mi coś!!! SPRAWA NIECIERPIĄCA ZWŁOKI!!!





Na początek może spróbuj iść do weterynarza na USG. A jeśli nic nie wykryją bo np. jest za wcześnie, to spróbuj poczekać 1 tydzień i dopiero idź.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: madzia0902 » 26 lutego 2017, 13:28

A dlaczego w ogóle trzymałeś samca z samicą? :O A weterynarza zmień, bo jeśli on nie wie że świnki od razu po porodzie mają ruję to znawcą bym go nie nazwała :/ dobrze że zrobiłeś dwa osobne stada, a po jakim czasie dokładnie od porodu oddzieliłeś samca? Młodej samiczki nie oddzielaj, jeśli urodzą się maluchy to nie powinna im nic zrobić, w końcu to zwierzęta stadne. Mam nadzieję że prosiak przeżyje Ci drugą ciążę z rzędu, chociaż mam nadzieję że w niej nie jest :/


Suzie
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 lutego 2017, 0:16
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: Suzie » 26 lutego 2017, 13:53

O tym, że Flo to dziewczynka dowiedziałam się dopiero jak już była w ciąży. Gdy go kupiłam powiedziano mi, że to chłopak jednak po czasie zaczęłam mieć wątpliwości. I jak się okazało, słuszne. Dlatego były razem w klatce, podobno chłopak...


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: Caviova » 26 lutego 2017, 14:02

Tak na przyszłość, lista polecanych wetów:
http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=92


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: befana30 » 26 lutego 2017, 14:11

Nieciekawa sytuacja- weterynarz bezwzglednie do zmiany, samiec absolutnie nie moze byc z samica po porodzie (a nawet przed), bo w chwile po urodzeniu maluchow nastepuje ruja poporodowa, nie czasami, tylko napewno.
Jesli brzuszek nadal ci sie wydaje nabrzmialy to prawdopodobnie jest w ciazy, panuje przekonanie ze zajscie w ciaze podczas ruji poporodowej jest pewne na praktycznie 99%, wiec tego wlasnie bym sie spodziewala.
Odlicz 68-72 dni od daty urodzin mlodych i wyjdzie ci mozliwa data kolejnego porodu- nie pozostaje nic innego jak obserwacja swinki do tego dnia modlac sie by jednak nie byla w ciazy, dodaj ewentualne 2tyg bo nie piszesz kiedy dokladnie samiec zostal oddzielony, wiec calkiem mozliwe, ze swinka mogla zajsc w ciaze przy kolejnej ruji po porodzie.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Kotone
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 23 lutego 2017, 21:07
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Czarny, Jeżyk i Maciuś :) <3
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: Kotone » 26 lutego 2017, 20:52

Z tego co zrozumiałam oddzieliłaś samca dopiero jak przeczytałaś o ruji poporodowej no i tu może być problem bo jak zapewne wiesz świnkom wystarczy parę SEKUND na zmajstrowanie kolejnego potomstwa więc spodziewałabym się, że będzie kolejna akcja porodowa co może nie służyć świneczce...Oby to jednak nie było to. Przejdz się do DOBREGO, doświadczonego weta bo ten twój to jakiś konował, tępak do potęgi normalnie. Cóż życzę ci i twojej prosiaczkowej mamusi powodzenia. I daj znać jak się dowiesz co jej tak naprawdę jest.


Suzie
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 lutego 2017, 0:16
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: Suzie » 27 lutego 2017, 0:01

Jest w ciąży na 10000%. Dzisiaj dość długo trzymałam ją za brzuszek i ewidentnie czułam ruchy maluchszkoów. Wyczułam dwójkę. Flo jest młodziutka, może nie będzie z nią źle? To silna dziewczynka, martwię się o nią strasznie. Już dzisiaj przepłakałam cały dzień :'(


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: madzia0902 » 27 lutego 2017, 1:03

To nie ma co płakać tylko wyciągnąć konsekwencje ze swojej niewiedzy. Życzę szczęśliwego i bezproblemowego porodu dla świnki.


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Druga ciąża czy nie? POMÓŻCIE!

Postautor: befana30 » 27 lutego 2017, 9:43

Dokladnie jak @madzia0902 pisze- wyciagnij konsekwencje ze swojej niewiedzy i przede wszystkim zabierz sie za uzupelnianie jej brakow.
Tutaj nie chodzi o sile swinki tylko o warunki, przede wszystkim zywieniowe- trzeba nadrobic braki witaminowe jakie obecnie napewno ma: byla raz w ciazy, ktora ja nawyrezyla w wiadomy sposob, bo plod skl.odzywcze sciaga z matki, potem musiala wykarmic, czyli drugie tyle z niej maluchy sciagaly nadwyrezajac coraz bardziej te braki, a na dobite karmila jeden miot noszac drugi w lonie- nawet sobie sprawy nie zdajesz co to znaczy dla jej swinkowego organizmu, jest zwyczajnie wyjalowiona.
Zapewnij jej staly dostep do swiezego i suchego pokarmu, zadnego wydzielania- rozpieszczaj ja po prostu zeby chociaz w czesci nadrobic wspomniane ubytki skl.odzywczych, zaczelabym jej rowniez podawac multiwitamine albo wit c w kroplach codziennie, az do rozwiazania a nawet okresu karmienia kolejnych oseskow.
Kolejna sprawa- swinke, ktora jest w ciazy sie nie wyciaga, nie obmacuje, nie podnosi itd by nie uszkodzic plodu, a ze jej organizm jest bankowo slabszy niz 2 miesiace temu to szybciej moze dojsc do komplikacji podczas porodu z byle blahostki.
Trzymam kciuki za szczesliwe rozwiazanie i zycze zdrowia samiczce i mlodym.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 11 gości

  • Dołącz do nas