Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: madzia0902 » 29 września 2016, 11:35

Przeglądając od dłuższego już czasu forum zauważyłam że dużo początkujących przygodę ze świnkami osób ma błędne myślenie na temat ich karmienia, wydaje im się że rzucenie kawałka marchewki wystarczy, albo naczytają się dużo ale w sumie nie wiedzą jak to powinno wyglądać. Dlatego postanowiłam zrobić fotorelację z całodniowego karmienia moich świnek i ją tutaj opublikować, a nóż komuś się przyda albo pomoże. Nie mówię że moje menu jest idealne i trzeba się ściśle go trzymać, jest to tylko przykład jednego dnia, ale zapewniam że odkąd mam świnki a to już rok :) są one tłuściutkie i zdrowe. Ten post ma na calu początkującym świnkomaniakom zobrazować proporcje i różnorodność jaka powinna występować w diecie świnki. Ja mam 3 świnki skinny więc porcje są dobrane pod taką ilość prosiaków oraz pod to że są łyse więc jedzą więcej od futrzastych kuzynów, gdyż muszą wytworzyć więcej energii aby się ogrzać. Oczywiście wszelkie uwagi i zastrzeżenia są mile widziane więc proszę śmiało komentować, a może wspólnie uda nam się zobrazować fajny wątek o prawidłowej diecie świnek :)

Śniadanie:
u mnie była to: sałata, marchewka, czerwona papryka, cykoria oraz listki bazylii (łyżka stołowa obok talerza ma mniej więcej zobrazować wielkość porcji)

Obrazek

Obrazek

Drugie śniadanie: Zazwyczaj w tym momencie daję zielonego ogórka jako taka przekąska, jeżeli jest okres to wybieram ogórki gruntowe, zimą niestety muszą być to szklarniowe, ogórki myję i osuszam ale oczywiście daję ze skórką bo ją moje prosiaki uwielbiają najbardziej :) Dla 3 świnek są to 2 ogórki gruntowe

Obrazek

można też schować sobie ogórka do norki, no bo przecież towarzysz może próbować go zeżreć :tooth:

Obrazek

No i przychodzi wyczekiwany obiad: u mnie w okresie letnim jest to baaaardzo dużo trawy i innych ziół jakie znajdę na dworze czyli mniszek, babka, koniczyna, krwawnik czy podagrycznik (zawiera bardzo dużą ilość witaminy C). Podaje moim świniom jakieś pół zrywki tych przysmaków :O W zimę trawę zastępuję inną zieleniną np. koperkiem, natką pietruszki, liśćmi rzodkiewki oraz sama wysiewam pszenicę albo owies :)

Obrazek

Dla tych co nie wiedzą tak wygląda podagrycznik:

Obrazek

Kolacja:

również bogata w warzywka, u mnie to było: sałata rzymska, burak czerwony, pomidorki koktajlowe, pietruszka i pozostałości z czerwonej papryki. Oczywiście warzywa nie są codziennie te same, bo moje świnaki lubią też rzodkiewkę, seler naciowy, jabłko, czy jak jest sezon to arbuza ze skórką i wiele innych warzyw które zamiennie im podaję :)

Obrazek

Obrazek

a po niespełna 10 minutach talerz wygląda tak:
Obrazek
Nie wyrzucam od razu niedojedzonych resztek, gdyż spokojnie dojedzą to sobie w nocy :)

Oprócz tego co pokazałam powyżej, paśnik cały czas 24h 7 dni w tygodni wypchany jest dobrej jakości sianem :) a sucha karma zawsze jest w misce, ja nie dozuję na gramy po prostu jak widzę że ubyło to dosypuję tak żeby świnka zawsze mogła sobie podejść do miski i coś poskubać. O karmie nie będę się rozpisywać gdyż jest już duży wątek na jej temat :)

Obrazek

Poruszę jeszcze temat suszonych ziół, ja moim zawsze przed snem sypię porządną miskę suszonej pokrzywy, liści czarnej porzeczki, nagietka, suszonej babki oraz suszonego mniszka:

Obrazek

Oprócz siana do ścierania ząbków moje świnie uwielbiają obgryzać patyki w szczególności wierzbę i gruszę aczkolwiek brzozą czy inną gałązką z drzewa owocowego też nie pogardzą :) zawsze staram się żeby miały dostęp do gałązek, a uwierzcie mi w oskórowaniu ich są mistrzami :D

Obrazek

To są oskórowane patyki raptem z 2 dni :D :

Obrazek

Nie jestem zwolenniczką kolb dla świnek gdyż zazwyczaj jest to tylko słodki ulepek do tego ze zbożami których świnki nie powinny jeść, ale ostatnio znalazłam fajną kolbę o dziwo z vitapol która w składzie ma tylko suszone warzywa i zioła więc zakupiłam i świnie oczywiście skubią ją ze smakiem :) myślę że od czasu do czasu taki rarytas nie zaszkodzi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No więc to by było na tyle, tak to wygląda u mnie :) Oczywiście zdarzają się dni gdzie coś świniakom nie podejdzie i tego nie zjedzą, takie niezjedzone resztki po maks 3 godzinach zabieram z klatki i wyrzucam. Wszelką krytykę przyjmę na klatę :D także pisać co dobrze a co źle i w razie czego poprawię wątek dzięki czemu będzie to fajne źródło wiedzy dla początkujących :) Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 29 września 2016, 14:36 przez madzia0902, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej

Postautor: befana30 » 29 września 2016, 12:24

Swietna fotorelacja z calego dnia :super: precyzyjnie, szczegolowo opisane, mysle ze wielu nowym posiadaczom wieprzkow przyda sie nieslychanie, bo wiadomo- jedno, gdy podpinamy linki z przykladowym menu, a drugie kiedy obrazowo mozna zobaczyc "na zywo" jak takie ilosci realnie wygladaja, a dzieki temu swinie zdrowe, wesole i zywiolowe :)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej

Postautor: Moreni » 29 września 2016, 13:37

Fotorelacja bardzo fajna, ale...
Masz trzy skinki. Jak co bardziej obyci w temacie wiedzą (a nowicjusze niekoniecznie), skinny jedzą znacznie więcej niż zwykłe, futrzaste świnki. Też mam trzy sztuki, ale moje dziewczyny w życiu nie przerobiłyby tyle zielonego w jeden dzień. Myślę, że warto byłoby to zaznaczyć.

(heh, a u mnie próby przejścia na dietę bardziej zielono-warzywną kończą się miękkimi, plastelinowatymi bobami po kilku dniach takiego żywienia :/)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: madzia0902 » 29 września 2016, 14:23

Dzięki Moreni, już to sprostowałam w poście :) W sumie fajnie by było jakby ktoś stworzył też taką całodniową relację owłosionego stadka :) aż sama jestem ciekawa jaka jest różnica w ilości przerobionego pokarmu między łysolami a futerkowymi świnkami :D


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Dona » 29 września 2016, 14:55

Super poradnik, i te zdjęcia. Z przyjemnością przeczytałam i pooglądałam :D .
Niestety u mnie podobnie jak u Moreni, czasem po dużej ilości warzyw, bobki są ciastowate :( i wtedy następuje "sucha pora". Przechodzą na suszone zioła, suszone warzywa, duże ilości siana i karmy.
Nie potrafię zlokalizować co tak na nie działa, moje ostanie przypuszczenie padło na koper. A szkoda bo uwielbiają :sad:
A płaczą strasznie za warzywami. Pomimo że są kudłate, to z takim talerzem poradziłyby sobie raz dwa :tooth:


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: GalaxySparkle » 29 września 2016, 15:49

O rety, ile one jedzą. No, ale jak już powiedziałyście, skinny bardziej się obżerają, a ja mam futerkowe, więc dla mnie to duże porcje.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: madzia0902 » 29 września 2016, 16:31

Ostatnio je ważyłam i Stefan (11 miesięcy) waży 1175g. Lulu (11 miesięcy) waży 1075g no i najmłodsza Babe (7 miesięcy) waży 1010g. Więc myślę że ważą ok czyli ich nie przekarmiam :) Nie mam porównania do tego jak jedzą włochate świnki bo nigdy takiej nie miałam więc mnie się wydawało normalne że prośki tyle jedzą :O ale jak widać z Waszych komentarzy łysole to jednak większe obżartuchy :D
Moje prośki na pewno mają stopkę, jeśli zdarzy mi się dać im za dużo to po prostu nie zjedzą wszystkiego i dokończą sobie później :)


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: befana30 » 29 września 2016, 18:15

To ja chyba tez musze kiedys sie zabrac za taka fotoleracje, bo szczerze mowiac moje jedza bardzo podobnie jak nie wiecej :lol:
Bardzo podobnie do @madzi0902 posilki podaje- rano zielenina, potem przegrycha z warzyw, choc moje dostaja po 1/3 ogorka gruntowego, bo wiecej nie zjedza, a nieraz zostawia "ogryzki", potem obiad z kolejnej zieleniny; popoludniu znow z 2, 3 kawalki warzywek ( na glowe), wieczorem kolacja z zieleniny, a przed spaniem robie miks po trochu wszystkiego poniewaz nadrabiaja wagowo po upalnym lecie, podczas ktorego schudly. Z ta roznica pewnie, ze moje wybrzydzaja przy karmie, ale siano znika w zaskakujacym tempie, suszkow nawet nie licze, bo to tez podchodzi pod taka przekaske i sa malokaloryczne, choc daje im po garsci, nie wiecej.
Wiadome jest, ze nie zawsze wszystko niknie do zera, zazwyczaj zostawia jakas czesc, do ktorej potem powracaja i podskubuja w miedzyczasie, a nieraz i zostawia wieksze, ledwo podgryzione kawalki tego czego nie lubia.
Wagowo stoja: Gacek 1'320gr (przed latem 1'365gr); Kluska 1'110gr ( przed latem tyle samo, w upaly schudla do 1'030gr); Pusia 1'200gr (wczesniej 1'275gr) ta panienka rozkapryszona najwiecej mi problemow przysporzyla, bo podczas lata schudla az do 1'150gr :/ ale pomalu wracamy do normy, co mnie cieszy. W sumie 2 rozczochrance i 1 gladkowlosa, a wcale takie lekkie nie sa :lol:

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: GalaxySparkle » 30 września 2016, 19:51

Dobrze, że ważą dużo. Znaczy, że mają mięśnie, a nie tłuszczyk.


lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: lemonochan » 20 października 2016, 22:26

Takie pytanie do wszystkich. Czym tu karmić świniaka w zimę? Raczej najzdrowiej to wszelkimi korzeniami /pietruszki/ buraka/marchwi ale czy taka dieta nie będzie za uboga? Chodzi mi o to że w zimę raczej nie dajecie zwierzakom nie sezonowych warzyw prawda? Bo są hodowane sztucznie, pryskane itp. :shock: :confused:


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas