Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Olusieeeek
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 23 listopada 2016, 14:16
Świnki morskie: Fifi
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Olusieeeek » 4 grudnia 2016, 22:57

Swoją świnkę bralam z adopcji, pisalam wlasnie predzej na forum, że koleżanka która sie nimi zajmowała powiedziała, że uciekał i za bardzo nie chciał przebywać z innymi. Może jak się troszkę oswoi ze mną to wtedy pomyślę nad kolegą :) Boję się, ze nie będą chciały razem przebywać :) Dorzucę zdjęcie tego co mu podrzuciłam wieczorkiem :) No i przede wszystkim zdjęcie mojego przystojniaka!
Załączniki
15369851_1320695484628966_1169202697_o.jpg
15369778_1320695857962262_1552876286_o.jpg


Awatar użytkownika

Figa
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 16:00
Świnki morskie: Figa, Frezja
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Figa » 5 grudnia 2016, 9:57

Śliczny prosiek ;) Trzeba tylko pamiętać, że ogórka nie łączy się z innymi warzywami lub ziołami, zwłaszcza tymi, które zawierają dużo witaminy C. Ogórek ją po prostu neutralizuje i sprawia, że nie zostanie ona przyjęta przez świnkę :/


Konto usunięte

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Konto usunięte » 5 grudnia 2016, 10:34

Nie polecam kupowania świeżych ogórków zimą. Są ohydne w smaku :(


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: befana30 » 5 grudnia 2016, 11:17

A ja z kolei pomijajac juz kwestie ogorka, chcialabym zwrocic uwage na ilosc jedzonka- jak na posilek, ktory ma mu starczyc na przecietne 10-12 godz podczas nocy to jednak troche za malo, a swiniak i to samiec, ktory nadal rosnie ma juz 700gr. A tutaj plastereczek marchewki, buraczka i ogorka, galazka koperku i bazyli- dla moich niestety to taka przekaska na jeden zab :D
Nie boj sie zwiekszyc mu odrobine ilosci jedzenia, bo rosnie- aktualnie jego metabolizm pracuje na zwiekszonych obrotach, on nie przyswaja by przytyc tylko po to by urosnac :) na taka przykladowa noc mozesz mu spokojnie dac z 4 galazki koperku, dorzucic tyle samo pietruchy, czy z 2-3 liscie salaty (tylko nie lodowej) i do tego np pol korzenia malej marchewki, ktora wciskasz miedzy prety, a prosiek sobie bedzie skrobal zabkami jak gryzaczek- zje wszystko do rana to dobrze, zostawi cos tzn ze za duzo. Czy zamiast marchewki podmieniasz 1/6 buraczka, albo 1/4 jablka, wybor nalezy do Ciebie. Zrob tak dzis wieczorem i daj znac czy jutro rano duzo zostawil ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Żaneta_Radom » 5 grudnia 2016, 18:44

CO wy z tym ogórkiem. Każde warzywo zawierające w swoim składzie witaminę C zawiera substancję neutralizującą wit. C askorbinozę. Więc bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury.
http://www.dietawarzywnoowocowa.pl/2011 ... h-czy.html
Askorbinoza nie neutralizuje tylko pomaga przekształcać wit. C w inne niezbędne nam substancje.
To już bardziej:
"kontakt z powietrzem i światłem powoduje szybkie utlenianie witaminy C"

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: befana30 » 5 grudnia 2016, 19:06

He he widze, ze sie dyskusja szykuje :lol:

W pierwszej kolejnosci zalacze link z sugestywnego portalu o nazwie Pogromcy Mitow Medycznych, gdzie na zadawane pytania w ponad 90% wypowiadaja sie ludzie z dzialu medycznego, studenci medycyny itd: http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/ ... C5%82atce/

Drugi link uwazam za bardziej tresciwy, poniewaz wytlumaczone jest dokladnie co sie dzieje z danym enzymem, czyli askorbinaza podczas laczenia z kwasem askorbinowym:
http://pochodnia.pzn.org.pl/artykul/313 ... y_nie.html

A dokladnie mam na mysli ten urywek: "Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy jest związkiem chemicznym bardzo wrażliwym na działanie takich czynników środowiska, jak wysoka temperatura, tlen atmosferyczny i światło słoneczne. Pod ich wpływem szybko ulega zniszczeniu, przez co jest witaminą wyjątkowo niestabilną. To wiedza powszechna. Przypuszczam jednak, że mniejsza jest świadomość faktu, iż witaminę C może również unieczynnić enzym zwany askorbinazą (oksydazą askorbinianową). Enzym ten naturalnie towarzyszy witaminie C w warzywach i owocach, a działa na nią destrukcyjnie po zniszczeniu ich struktury (np. przez pokrojenie) i uwolnieniu z komórek. Stosunkowo dużo askorbinazy znajduje się w świeżym ogórku. Mieszając go więc z pomidorem, narażamy witaminę C na działanie tego enzymu i na jej utlenienie. Zachodzi to również w przypadku łączenia świeżego ogórka z innymi warzywami zawierającymi wit. C, np. papryką. "

Pozostawiam do osobistego osadu, niech teraz kazdy po przeczytaniu wszystkich stron zdecyduje czy lepiej laczyc ogorka z warzywami/ owocami zawierajacymi wit c czy tez moze nie ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Żaneta_Radom » 5 grudnia 2016, 19:30

Ale tekst o tym, że w przypadku połaczenia marchewki z ogórkiem to z ogórka znika witaminka C :) też jest ważny :) chodzi mi tylko o to demonizowanie ogóreczka, a on wcale nie jest gorszy od innych warzywek :)

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: befana30 » 5 grudnia 2016, 19:44

Ja nie jestem przeciwko ogorkowi, poniewaz jest "bee", nic podobnego- nie ma nic lepszego na upalne lato jak orzezwiajacy ogorek, ktory sam w sobie zawiera wiele witamin i mineralow, ale mozna go podawac osobno zamiast laczyc z wit c, ktorej braki w organizmie swinek robia ogromne spustoszenie, a ze jest strasznie niestabilna, wiec szkoda ja marnowac ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Olusieeeek
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 23 listopada 2016, 14:16
Świnki morskie: Fifi
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Olusieeeek » 6 grudnia 2016, 22:51

befana30 pisze:A ja z kolei pomijajac juz kwestie ogorka, chcialabym zwrocic uwage na ilosc jedzonka- jak na posilek, ktory ma mu starczyc na przecietne 10-12 godz podczas nocy to jednak troche za malo, a swiniak i to samiec, ktory nadal rosnie ma juz 700gr. A tutaj plastereczek marchewki, buraczka i ogorka, galazka koperku i bazyli- dla moich niestety to taka przekaska na jeden zab :D
Nie boj sie zwiekszyc mu odrobine ilosci jedzenia, bo rosnie- aktualnie jego metabolizm pracuje na zwiekszonych obrotach, on nie przyswaja by przytyc tylko po to by urosnac :) na taka przykladowa noc mozesz mu spokojnie dac z 4 galazki koperku, dorzucic tyle samo pietruchy, czy z 2-3 liscie salaty (tylko nie lodowej) i do tego np pol korzenia malej marchewki, ktora wciskasz miedzy prety, a prosiek sobie bedzie skrobal zabkami jak gryzaczek- zje wszystko do rana to dobrze, zostawi cos tzn ze za duzo. Czy zamiast marchewki podmieniasz 1/6 buraczka, albo 1/4 jablka, wybor nalezy do Ciebie. Zrob tak dzis wieczorem i daj znac czy jutro rano duzo zostawil ;)


Widzisz jaka Ty dobra doradczynie jesteś! Miałam właśnie pisać co mam mu do jedzenia dawać bo on non stop ŻRE :D Nie je - ON ŻRE :D ale to nic, karmię go ile wlezie. Dobrze, ze mi napisałaś ile mam mu dawać, mam nadzieję, że go nie głodzę... :( Zaraz mu wsadzam marchęwkę między pręty i będę z rana obserwowała ile zjadł mój malutki :) a co jeszcze na jego spodek mogę mu dać? Kupiłam sałatę rzymską, mogę mu jej dawać troszkę więcej? Mam brokuły, paprykę... Jabłka nie lubi skubany :P No i buraczka mu podrzucam, zje jak ma ochotę chociaż zauważyłam, że lubi :) Idę testować marchewkę! Dziękuję za rady i będę wdzięczna jak mi napiszesz jakie ilości dawać mu np. na śniadanie, obiadek i kolację :*


Olusieeeek
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 23 listopada 2016, 14:16
Świnki morskie: Fifi
Kontaktowanie:

Re: Miniporadnik codziennego menu świnki morskiej (skinny)

Postautor: Olusieeeek » 6 grudnia 2016, 22:52

Figa pisze:Śliczny prosiek ;) Trzeba tylko pamiętać, że ogórka nie łączy się z innymi warzywami lub ziołami, zwłaszcza tymi, które zawierają dużo witaminy C. Ogórek ją po prostu neutralizuje i sprawia, że nie zostanie ona przyjęta przez świnkę :/



Dziękuję, kocham Fifi bezgranicznie! Moje lwiątko malutkie i łobuz :) Ogórka teraz daje mu osobno, raz ogórek a raz pietrucha :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas