Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Stopy prosiaka

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Misia123
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 19 marca 2017, 9:41
Świnki morskie: Misia <3
Kontaktowanie:

Stopy prosiaka

Postautor: Misia123 » 22 maja 2017, 20:58

Zauważyłam na łapkach Misi strupki i ogólnie poduszeczki ma takie czerwone :( Dość często ją wyjmuje żeby sobie polatała po mieszkaniu (może to od twardej podłogi albo złego podłoża w klatce?) Pomyślałam że może trzeba czymś smarować te łapki ? Proszę o porady ;)


Awatar użytkownika

Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Stopy prosiaka

Postautor: Caviova » 22 maja 2017, 21:03

A jakie podłoże ma w klatce świnka? Powinno być stosunkowo miękkie, ponieważ świnki są bardzo podatne na choroby łapek.
Co do smarowania - zależy w jakim stopniu są podrażnione, jeżeli są "tylko" czerwone, można smarować je maścią z witaminą A (dostępna w każdej aptece). Chyba, że to już - tak jak nadmieniłaś - są strupki, czy jakiś na prawdę koszmarny stan - wtedy trzeba udać się do weterynarza. Jeżeli dasz radę, to wklej zdjęcie nóżki, to może uda nam się coś razem "uradzić", czy potrzebny już wet, czy może poradzisz sobie sama. :D


Misia123
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 19 marca 2017, 9:41
Świnki morskie: Misia <3
Kontaktowanie:

Re: Stopy prosiaka

Postautor: Misia123 » 22 maja 2017, 21:31

Ok dzięki! Podłoże Pinio wydaje mi się że dobre. Strupek w sumie tylko jeden teraz znalazłam na przedniej łapce ;)


Awatar użytkownika
Peggy
Użytkownik
Posty: 188
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:45
Świnki morskie: Żubrówka(Bertie), Czekolada(Czoko)
Kontaktowanie:

Re: Stopy prosiaka

Postautor: Peggy » 22 maja 2017, 21:33

Ja teraz testuje maty higieniczne, a na to trociny. Radzę by nie w całej klatce był żwirek, a tylko w części gdzie się załatwiają. Ewentualnie zrób jak ja, a na zimę kup vetbed ;)
Póki co ja na troty nie narzekam, ponieważ mają wydzielone miejsce na jedzenie i aż tak się nie oblepia.

Słyszałam jednak jeszcze o dywanikach łazienkowych i matach. To też byłoby lepsze niż sam żwirek na świnkowe łapki.

...:::Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu, udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem:::...

chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Stopy prosiaka

Postautor: chocolate Monster » 22 maja 2017, 22:12

Czysty żwirek jest za twardy.Tak jak pisze Peggy połóż na żwirek matę łazienkową czy drybed (uwaga,niektóre swinie wprost uwielbiają jeść maty).


strzyga
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 maja 2017, 11:32
Kontaktowanie:

Re: Stopy prosiaka

Postautor: strzyga » 22 maja 2017, 22:56

Ja samego Pinio nie kładłam, tylko jak już to mieszałam ze ściółką konopną - jest miękka. Kupuję ją w maxi zoo.


Awatar użytkownika
KasiaKK
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 26 sierpnia 2016, 10:35
Kontaktowanie:

Re: Stopy prosiaka

Postautor: KasiaKK » 23 maja 2017, 9:27

Ja polecam VetBed a pod niego maty jednorazowe - mięciutkie, higieniczne i bezpieczne a do tego wygodnie się sprząta.
Jeżeli chodzi o smarowanie to polecam ozonelle - oliwka ozonowana naturalna - przyśpiesza gojenie i ładnie nawilża, lub hydrospray dr Seidla - nie zostawia tłustej warstwy i też fajnie nawilża. Ale przede wszystkim faktycznie zmianę podłoża. Jeżeli zależy Ci na pelecie to lepszy od drewnianego bo delikatniejszy - taki bardziej miękki jest słomiany.

Najlepszy dedykowany świnkom morskim sklep internetowy.
Szybka wysyłka.
Rewelacyjne Ceny.
Rzetelny opis produktów.
Kompleksowe doradztwo.
Zapraszamy na zakupy: http://www.sklep.swinkamorska.com.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Stopy prosiaka

Postautor: Kluzka » 23 maja 2017, 11:09

Dobrze by było obserwować łapki, bo mogą się na nich rozwinąć wrzody - zaczyna się niewinnie, a po niedługim czasie świnka nie jest w stanie chodzić. Ciężkie toto do wyleczenia i mija dużo czasu, zanim prosiak może normalnie stawiać łapki na ziemi. Często też problem przechodzi z jednej łapki w na pozostałe. Przechodziłam to z jedną świnką i zaczęło się od strupka i opuchlizny łapki, na szczęście w miarę szybko weterynarz przepisał antybiotyk w maści. Jeśli nic się nie poprawi, łapka spuchnie i będzie świnkę boleć, to dobrze byłoby odwiedzić weterynarza, który zajmuje się gryzoniami. Widziałam przypadek cholernego zaniedbania wrzodów, gdzie trzeba było prosiakowi usunąć palca, bo cała łapka była zdeformowana przez wielką otwartą ranę.
Oby to było tylko delikatne zadrapanie, ale ostrożności nigdy za wiele, szczególnie przy tak uciążliwym problemie.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas