Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka po porodzie

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Coreu
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 17 czerwca 2017, 23:55
Kontaktowanie:

Świnka po porodzie

Postautor: Coreu » 17 sierpnia 2017, 7:09

Witajcie,

tak się złożyło, że dwa miesiące temu kupiłem świnkę, która była w ciąży. Dziś urodziła dwa śliczne maluchy. Teraz nie wiem jak z tym wszystkim postępować. Daję jej względny spokój, nie podchodzę do klatki, ale pytanie brzmi - kiedy mogę maluchy wyjąć z klatki? Kiedy będą na tyle dojrzałe, żebym mógł oddać je w dobre ręce? Czy trzeba je traktować w jakiś specjalny sposób? Jak młode powinny jeść na początku? Proszę o porady :)


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Świnka po porodzie

Postautor: Moreni » 17 sierpnia 2017, 18:32

Można je brać na ręce od razu. :) Dobrze jest w dzień po porodzie porządnie wysprzątać klatkę (przy tej temperaturze płyny porodowe, które wsiąkły w ściółkę zaraz zaczną się rozkładać i staną się siedliskiem bakterii), a maluchy codziennie ważyć na wadze kuchennej i zapisywać wagę, żeby wiedzieć, czy dobrze się rozwijają (powinny być codziennie trochę większe, poza pierwszym dniem - wtedy może być malutki spadek wagi).

Maluchy jedzą to, co mama już praktycznie o pierwszego dnia. Trzeba zadbać, żeby miały pod dostatkiem dobrej jakości jedzenia.:)

Samce trzeba oddzielić w wieku około trzech tygodni (jeśli nie zaczepiają matki i sióstr, to mogą zostać tydzień dłużej). Płeć zwykle da się rozpoznać od razu, jeśli ktoś ma doświadczenie (choć nie zawsze, bywają tajniaki ;) ). Osobiście radziłabym, jeśli któreś z maluchów okaże się samiczką, zostawić je sobie z mamą - samotna świnka to smutna świnka, a takie rodzinne grupy zawsze świetnie się dogadują.


Coreu
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 17 czerwca 2017, 23:55
Kontaktowanie:

Re: Świnka po porodzie

Postautor: Coreu » 18 sierpnia 2017, 22:54

Dzięki za cenne informacje ;)


paulinah0
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 16 lutego 2018, 22:26
Kontaktowanie:

Re: Świnka po porodzie

Postautor: paulinah0 » 16 lutego 2018, 22:37

[NIECH TO PRZECZYTA KAŻDY KTO ZAMIERZA ŁĄCZYĆ ŚWINKI RÓŻNEJ PŁUCI] >Starsza< świnka samiczka nie powinna być łączona z samcem (jeśli jest płodny), bo istnieje ryzyko zagrożenia życia świnki jak i młodych.. Mogą udusić się przez miednice. Niestety moja świnka Pusia była w ciąży i urodziła martwe maleństwa, ale Pani weterynarz powiedziała, że to jest po prostu cud, że Pusia wgl żyje podkreślając to wielokrotnie. Ważne jest żeby rozpowszechniać takie informacje, by zapobiec jak największej ilości takich przykrych wydarzeń, więc jeśli tylko napotkacie jakiś post itp. dotyczące tego tematu - informujcie o wszystkich wszelkich konsekwencjach. MOŻE TO ZAPOBIEC PRZEDWCZESNEMU ODEJŚCIU NASZEGO PUPILA.. piszę to dla osób które są jeszcze przed zakupem i nie są świadomi wszystkiego. Jeśli mój komentarz odbiega od problemu pod postem proszę się nie irytować, ponieważ to dla dobra świniaczków.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas