Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

dieta świnki morskiej

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
julia12321
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 września 2017, 0:59
Kontaktowanie:

dieta świnki morskiej

Postautor: julia12321 » 3 września 2017, 1:14

witam. jestem tu nowa i nie mam zielonego pojęcia jak karmić moją świnkę którą jutro kupię. wyczytałam w internecie żeby karmić świnkę 2 razy dziennie i dawać jej jednorazowo 20g karmy i owoce i warzywa od 40 do 70g. byłoby okej gdybym zaczęła od 15g i od 20g jednorazowo? 10g owoców i 10g warzyw:) i stopniowo zwiększać ilość jedzenia. jeżeli jest okej to co ile zwiększać i w jakich ilościach? bardzo będę wdzięczna za pomoc. chcę żeby mojej śwince było jak najlepiej


Awatar użytkownika

Bevan
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2 września 2017, 19:33
Kontaktowanie:

Re: dieta świnki morskiej

Postautor: Bevan » 3 września 2017, 10:54

Ja przyznam się bez bicia , nie daje mojemu prosiakowi jedzenia wyliczonego wagą , świnki morskie jedzą do sytości i jak nie zmieści to nie doje. Jeśli chcesz dawkować by nie zgrubł , dawaj go często by sobie pobiegał . Jakies jedzenie hmm, ja mojemu w dzień daję sałatę ,sianko ,słomę czasem pomidory koktajlowe (3-4 na tydzien) , trochę banana, trochę arbuza( tą zieloną skórkę i jak mam arbuza) , a na wieczór michę suchej karmy. Pierwszej nocy jak miałem prosiaka nie mogłem zmróżyć oka bo chciał żebym go głaskał trochę jak z dzieckiem więc się przygotuj. Jeszcze jak pisałęm że nie doje , jak będzie głodny to zje nawet to co wcześniej odrzucił. Nie martw się że z czasem klatka będzie np. zielona z sałaty, nie zje to nie daj mu , żeby zjadł to co ma , nie wyjdzie mu na złe, a nie będzie grymasił :).


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: dieta świnki morskiej

Postautor: Moreni » 3 września 2017, 11:48

Przede wszystkim siano musi być dostępne bez przerwy, 24/7 - dzięki temu ograniczysz ryzyko przerostu zębów i kłopotów z brzuszkiem. Sucha karma (bez nieprzetworzonych ziaren zbóż) powinna stanowić 1-3% masy świnki dziennie (czyli dla dorosłej, kilogramowej świnki powinno to być nie więcej niż 30g. Dla maluszka wystarczy w zupełności płaska łyżka stołowa). Warzyw osobiście daję na oko, tyle, żeby dały radę zjeść w 2-3 godziny - ważne, żeby były różnorodne i nie powtarzały się za często.:) Owoce dajemy rzadko, jako przysmak. Warto też codziennie podać trochę suszonych ziół. No i oczywiście ciągle jeszcze mamy sezon na trawę, więc jeśli nie mieszkasz w mieście, to możesz jej narwać.:)


julia12321
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 września 2017, 0:59
Kontaktowanie:

Re: dieta świnki morskiej

Postautor: julia12321 » 3 września 2017, 23:49

dziękuję za odpowiedź :)


Disperato
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 maja 2017, 1:49
Kontaktowanie:

Re: dieta świnki morskiej

Postautor: Disperato » 4 września 2017, 0:18

Pamiętaj, żeby dobrze myć warzywa i owoce. Świnki mają bardzo delikatny układ pokarmowy i pryskane owoce i warzywa mogą być przyczyną rozwolnienia lub innych problemów z przewodem pokarmowym u świnek. Są prosiaczki, które nie ruszą sałaty lub pomidorów ze sklepu, natomiast jak się przyniesie sałatę z własnego ogródka to szaleją w klateczce jak tylko poczują jej zapach.

.: Zwierzęta to małe aniołki, które zdecydowały się zostać z nami na ziemi :.

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: dieta świnki morskiej

Postautor: Kluzka » 4 września 2017, 2:57

Tak gwoli ścisłości to świnki nie powinny jeść sałaty.
Natomiast owszem, mycie jest wskazane. Jeśli myjemy coś dla świnki, trzeba pamiętać, żeby dokładnie to wytrzeć i osuszyć z wody (świnki mogą dostać od tego wzdęć). Z kolei obieranie jest zbędne w wielu przypadkach, np. ogórek - prosiaki z reguły uwielbiają skórkę ogórka dużo bardziej, niż jego samego.
W klatce powinno się znajdować cały czas siano i woda, dobrze by było, gdyby karmy również nie brakowało (jeśli świnka ma dostęp do siana, to raczej nim się zapycha, a karmy je tyle, ile potrzebuje, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karma była dostępna również cały czas). Najlepsze karmy to Verse Laga Nature oraz Verse Laga Cavia Complete.
Co do owoców wolałabym się zastanowić, ponieważ są trochę jak słodycze dla prosiaków. Radziłabym się skupić na warzywach i zieleninie. Tego w diecie nie może zabraknąć. Sporo osób podaje świnkom warzywa trzy razy dziennie, ale do tego trzeba dochodzić stopniowo, przyzwyczajać prosiaki do "mokrego" jedzenia żeby nie rozregulowały im się brzuchy ;)
Ważne są też suszki, można kupić gotowe mieszanki/zioła/warzywa/kwiaty lub ususzyć samemu, jeśli akurat ma się możliwość.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas