Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Chora łapka :(

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
xile
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 12 września 2017, 18:19
Kontaktowanie:

Chora łapka :(

Postautor: xile » 12 września 2017, 18:42

Ostatnio zobaczyłam, że moja świnka morska ma coś z łapką, a mianowicie tylna nóżka jest cała spuchnięta, niemal 2 razy większa od drugiej, jest sina, a odcień jest mocno fioletowy. Zobaczyłam to wczoraj, przemyłam łapkę. Rożnica miedzy zdrową łapką a chorą jest ogromna, a sam widok chorej jest przerażający. Dzisiaj nie widzę zmiany i wcale jej sie nie spodziewałam. Świnka chodzi normalnie, ale łapke podnosi do góry w wielu sytuacjach. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ mega się martwie. Do weterynarza oczywiście pójdę, ale chce się od was dowiedzieć co mniej więcej moge usłyszeć od lekarza.


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Chora łapka :(

Postautor: ahimsa » 12 września 2017, 18:52

Biedna świnka... Mam nadzieję, że jak najszybciej wyzdrowieje... Czasem lecznice są otwarte długo, do wieczora, albo jest jakiś telefon, może nawet dziś udałoby się pójść... Pozdrawiam.


Marrta
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 lipca 2017, 19:04
Świnki morskie: Freda, Felka, Tygrysek
Kontaktowanie:

Re: Chora łapka :(

Postautor: Marrta » 13 września 2017, 7:45

Hej, u mojej świnki z dnia na dzień tylna łapka spuchła bardzo ale była w normalnych kolorach i miała suchą łuszczącą się skórę. Nie chodziła na niej w ogóle tylko trzymała w górze. Okazało się że to pododermatitis, ale zdjęcie RTG i tak zrobiłam, nic w nim nie wyszło co wykluczyło uraz. Po trzech miesiącach (walki o nogę), zmiany podłoża na miękkie, smarowaniu nogi miodem Manuka i maścią przeciwobrzękową jest dobrze, tzn obrzęk zszedł, świnka nogi używa normalnie, ale jej staw skokowy znieruchomiał, co jest zauważalne tylko jak ja chcę jej tą nogą biernie poruszać ale sama jak chodzi to normalnie działa wszystko ;-)
Natomiast u Ciebie fakt zasinienia i obrzęku bardziej wskazuje na uraz, jakieś skręcenie nogi bo jakby złamała to by raczej w ogóle na niej nie stawała. Także myślę że wizyta u weterynarza i zdjęcie RTG rozwieje wątpliwości :-)
Pozdrawiam


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Złe podłoże.

Postautor: Ptyś i ... » 13 września 2017, 18:07

Świniaczek ma zapewne granulat. Mógł się skaleczyć, albo miał dawno wymieniane podłoże. Rada: kup dry beda (ja znalazłem za około 33 zł). Granulat zostaw pod dry beda, to najlepsza opcja dla świnek.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Chora łapka :(

Postautor: ahimsa » 13 września 2017, 18:30

Fajny pomysł z tym dry bedem, ale co np. jeśli świnka podgryza podłoże... Moje świnki czasem podgryzają trociny, a kiedyś kupiłam materacyki też z takiego materiału dla świnek jakby i rękaw, to też jednak całkiem suche nie były, a Bursztyn wszedł pod materacyk i tam siedział i w ogóle w klatce jeszcze większy był bałagan, ja trochę boję się tych podkładów, a z kolei trociny tak często trzeba wymieniać, ale są tanie i jednak jakoś naturalne...



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: MajaiRosie i 14 gości

  • Dołącz do nas