Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: Batman » 7 kwietnia 2017, 21:42

Średnio tygodniowo nie przekraczam 4 zł.
I tak tydzień temu kupiłem: 2 jabłka, gruszkę, kiwi, buraczka
Dzisiaj: rzodkiewki (starczą na 2 tygodnie), seler, pieruszkę i 2 marchewki.
Co tydzień co innego i prosiak dostaje całkiem sporo.
Nie oszczędzam - nie kupuję na siłę tego co najdroższe.
Latem nie wydaję prawie nic - większość z ogródka jest.
Obawiam się, że mój prosiak nie byłby w stanie przejeść 30 zł. To 20kg marchewki czy jabłek :D


Awatar użytkownika

Figa
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 16:00
Świnki morskie: Figa, Frezja
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: Figa » 7 kwietnia 2017, 22:12

Dalej dziwi mnie kilka kwestii - na przykład to, że dietę urozmaicasz co tydzień, a nie codziennie lub co dwa, trzy dni. Bo zgodnie z zaleceniami podawania świnkom 2 różnych warzyw dziennie (owoce jako przysmak i dość rzadko) to i tak 3 produkty tygodniowo nie będą w stanie się wymieniać na tyle, aby zapewnić optymalną dietę świnek. Biorąc pod uwagę, że owoce podajmy raczej nieczęsto ze względu między innymi na sporą liczbę cukrów, buraka i marchewkę też nie w dużych ilościach i nie bardzo często (jak to korzeniowe), np. nadmiar marchewki szkodzi na wątrobę, a i z ilością pietruszki też nie należy przesadzać - dużo wapnia, to jednak przyda się częstsze urozmaicenie. Zresztą, rozpisywać się nie będę, bo na forum można znaleźć dużo przydatnych informacji odnośnie żywienia;) Trochę też nie widzę tych rzodkiewek po upływie 2 tygodni. Ale już pozostawiając kwestię owoców i warzyw - sama karma dobrej jakości (np. VL) to koszt około 15 zł za opakowanie, więc zostawałoby 15 zł na resztę - suszone zioła, sianko itp. Nikt też nie mówi, że za 20 zł masz kupić samą marchewkę ;) Dlatego też wymieniam, jakie inne dobre i zdrowe rzeczy można kupić (choćby papryka, pomidory, ogórki, cykoria, cukinia), wcale nikt nie oczekuje "kawiorów". Bardzo dobrze, że masz możliwość brania jedzonka dla świnek z ogródka, zazdroszczę osobom, które mają taką opcję. No ale już kończąc - chyba nie czas i miejsce na przegadywanki. Mamy tu sobie wzajemnie pomagać i wymieniać doświadczeniami, a nie licytować ;)


Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: Świnkomaniaczka » 20 stycznia 2018, 13:26

Taak, data.
Karma VL CC 500g x 1msc. 16 zł
Siano - różnie x 1msc. ok.5zł (cena waha się, zależy jakie siano)
Przysmaki - i tu jest problem, bo tylko jak coś zobaczę to już to mam. Zakładałabym, że 20 zł pójdzie.
Trociny, żwirek, ogólnie podłoża - razem ok 15 zł.
Ziółka - 5 zł
Warzywa i owoce - hmmm, ciężko mi obliczyć, ale na te pietruchy i kopery pójdzie z 20 zł miesięcznie.

81 zł ?? Wydaje się mało.

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

Magdaemilka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 10 sierpnia 2017, 18:34
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: Magdaemilka » 2 marca 2018, 14:03

Hmm to i ja się wypowiem. Są to ilości spożywane lub wykożystywane przez dwie świnki na miesiąc.
Karma VL Cavia Complete 1 opakowanie- 11euro
Sianko 1opakowanie- 5 €
Ziółka 2 opakowania- 2.50 x2=5€
Pelet, worek na dwa miesiące- 8€:2=4€
Trociny- 3€
Razem- 28€ co daje ok 100-110zł.
Warzyw nie liczę bo spożywamy je codziennie więc dzielimy się ze świnkami czego nie da sie obliczyć.


mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: mysiapysia » 22 maja 2018, 23:36

Ja mam świnki tzw "zimowe" w momencie ich zakupu nic nie mialam i wszystko kupilam w sklepie- nie che tego wspominac bo pociagnelo po kieszeni nie powiem, gdzie i tak przeplacilam nieraz dwukrotnie bo potem w necie to samo siano, karme i gryzaki znalazlam za polowe ceny....Zima aby oswoic nowe towarzyszki nie zalowalam im niczego, codziennie koperek lub natka pietruszki, szpinak, czerwona parryka, ogorki ,pomidory, mini rzymska salata, oczywiscie wszystko *2 bo swinki toczyly nieustanną walke o jedzenie i kazda musiala miec swoja "dzialkę":) (W sumie tak zostalo do dzis:))O trocinach nie wspomne bo swinki moje mają mega dużą klatke i jednorazowo ok 25 l zuzywam wiec koszt ok 10zl 2*w tyg, bo tak siusiają ze 1 * to jest za malo i wstyd kogokolwiek wpuscic:) Planuje zatem zakup podkladu za ok 180zl ktory jest wielorazowy mozna go prac i nie trzaba juz inwestowac wiecej w trocilny albo 2 na zmianę ale musze dozbierac kasę:) Siana zima tez jadly od groma. Do tego zamawialm im ziola, suszone owoce i inne przysmaki. To jest drogie nawet bardzo dlatego od tego lata sama otwieram firmę (w sumie to mam inną wiec i tak podatek pacę tylko kwestia zorganizowania się:)) Mam dom rodzinny i dom tesciow na wsi gdzie mam nieograniczony dostep do trawy i ziół, wszystko koszę (tzn tata i tesciu ja tylko susze) zbieram ziola i też suszę na zimę (wazne pod parasolem zeby nie żółkły). Wszystko nie pryskane, bez nawozow i spalin. Mamy plantacje porzeczek, malin i truskawek, jablonie, grusze, brzozy. Polecam wiec samodzielne przygotowanie sie do zimy bo jak moje świnki dostały zimą suszony skrzyp, pokrzywę i liscie truskawki to nie chciały nawet koperku i ogórka, co bylo dla mnie nie do pomyślenia.


mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: mysiapysia » 22 maja 2018, 23:42

aha dodam ze zima owoce typu jablka, gruszka, banan czy warzywa typu burak czy marchwka, seler, pietruszka kosztujące "grosze" nie wymienialam, skupilam sie na tych tzn "bardziej" kosztownych. A latem jak to latem, jemy arbuza to i swinki dostana, to samo z melonem, truskawkami, porzeczkami itp dalam swoim cukienię ostatnio to nie tknęły niestety zimą dyni też nie zjadły ani mango co mnie bardzo zaskoczylo:))


Awatar użytkownika
Sammy&Lucky
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 15:49
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Sammy, Lucky
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: Sammy&Lucky » 28 maja 2018, 13:51

Ciekawe pytanie, ja jakoś tak nigdy wszystkiego razem nie liczyłam.
Wiec dla 2 świnek wydaje:
Karma - Burgess Excel, starcza na jakieś 2 miesiące, może dłużej. Około £6 za 2kg.
Powiedzmy £3 na miesiąc.

Siano - kupuje 10kg worki, dzielą je z 3 królikami i tak gdzieś 2 razy w miesiącu zamawiam. 1 worek kosztuje £18, wszyscy razem zjadają około 15kg na miesiąc. Wiec może na świnki wyjdzie około £9?£8?

Warzywa - staram się kupywać tez w tygodniu ale czasem częściej jak jestem w sklepie i coś zobaczę. Na tydzień na warzywa staram się nie wydać więcej niż £5-£6, miesięcznie około £22 ale dziela się z królikami wiec powiedzmy ze £11 na miesiąc.

Suszonki, smakołyki i takie rzeczy - tym tez się dzielą wiec może £3 na miesiąc dla świnek.

Wiec £25 jest wydawane na jedzenie. Do tego

Proszek nie biologiczny do prania - £2 - £3 za małe pudełko

Żwirek do kuwety - £5 za torbę

Podkłady pod vetbed - £1 za paczkę (6) starcza na miesiąc.

Płyn do czyszczenia klatek - £3

£11

£36 razem i do tego prąd który zużywa pralka, ich rzeczy trzeba prac 2 razy w tygodniu ale nie wiem jak to obliczyć :P


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: ahimsa » 28 maja 2018, 19:36

Hej, Summy&Lucky, a jaki płyn do mycia klatek stosujesz (?) bo widzę napisałaś też proszek nie biologiczny - co to znaczy (?), ja się tak boję detergentów, że w sumie do mycia używam ciepłej wody tylko, a do prania mam taki proszek ekologiczny bezwonny firmy Klar z ekstraktem z orzechów piorących.
A na świnki wydaję może trochę mniej, nie mam królików, ale też by się zebrało trochę pieniędzy jakbym to tak szczegółowo przeliczyła, no i jeszcze doliczając wizyty w lecznicy to tak by się rozłożyło podobnie jakby rozważyć obecny rok.


Awatar użytkownika
Sammy&Lucky
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 15:49
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Sammy, Lucky
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: Sammy&Lucky » 28 maja 2018, 23:59

Używam takich zwykłych płynów w sprayu do czyszczenia klatek, porostu jaki w sklepie w którym jestem maja :D teraz mam ten https://www.ocado.com/webshop/product/S ... n/88445011

Proszek nie biologiczny jest delikatniejszy od zwykłego biologicznego i używa się go na przykład dla dzieci lub jeśli ma się sensytywna skórę. Ja często swoje ubrania tez piorę w nie biologicznym bo od biologicznego mnie zaczyna wszystko swędzieć :P

Świnkowe pranie wszyscy (przynajmniej tu gdzie ja mieszkam) piorą w nie biologicznym. Nie ma różnicy w cenie.
I właśnie się dowiedziałam ze w Polsce to jest chyba sprzedawane jako proszek dla dzieci ale ktoś by musiał popatrzeć w sklepie bo nie jestem pewna.

Tu ktoś jeszcze to wyjaśnił http://forum.gazeta.pl/forum/w,37418,80 ... _Bio_.html

A i jak nie lubisz używać płynów to klatkę możesz tez myć octem.


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Ile wydajecie misięcznie na jedzenie dla swoich świnek morskich ?

Postautor: ahimsa » 29 maja 2018, 13:03

Dzięki, oj chyba też tak zrobię, kupię w sklepie zoologicznym płyn w sprayu po prostu. Za octem nie przepadam, a z proszkami - ciekawe, ja zawsze patrzyłam czy ekologiczny, czy nie szkodliwy itd. nie spotkałam się z taką nazwą - nie biologiczny, zapytam o mój proszek pod tym kątem...


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas