Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Chora swinka

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
ewelinkab30
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 lutego 2018, 12:11
Kontaktowanie:

Chora swinka

Postautor: ewelinkab30 » 12 lutego 2018, 22:16

Witam
Moja swinka od soboty przestała jeść karmę ani żadnego owocu na poczatku piła wodę z pudełka jednak później też już przestała. Do tego doszedł problem z kupka nie robiła wcale lub wszystko zostawało na niej i była tam krew. Podaje jej Wit c podałam tez espymisan z racji wrkendu nie mogłam dostać się do weterynarza. Dziś jak zabrałam bo strasznie schudła niestety diagnoza wrerynarza ze jest bardzo źle ze to niby zwyrodnienie zuchwy a jak pytam skąd ta krew przy odbycie mówił ze to przez to ze nie je? Dał jej zastrzyk i powiedział ze może przedluzyc jej życie karmiąc ja szczykawka:((( problem w tym ze podaje jej i wodę i jedzenie ale ona jakby nie lykala tego wcale i widać ze rusza niby ta zuchwa ale nie tak jak wcześniej martwi się bo jsali nie będzie jeść tego co jej podaje to zdechnie. Czy zna ktoś podobny przypadek? Czy jest ratunek jakiś dla niej ze może zacznie jeść jak dawniej. Jest bardzo osowiala wigole nie wydaje dźwięków z siebie


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: Renika » 12 lutego 2018, 22:55

Jak najszybciej powinnaś udać się do weterynarza specjalisty od zwierząt egzotycznych http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... d8baf3d6d6, https://forum.cavia.pl/viewforum.php?f=20. Liczy się tu każda godzina, świnka która nie je dostaje wzdęcia lub słabnie tak że nie jest później możliwe jej odratowanie. Powinnaś już mieć u siebie karmę ratunkową i podawać śwince strzykawką do pyszczka co 2-3 godziny (Herbi care, dr Ziętek, Rodi care itp.) Jak nie masz to jednorodną karmę, np. Versele laga cavia complete trzeba rozmoczyć z wodą i podawać ostrożnie śwince przez strzykawkę tak aby się nie zachłysnęła. Jakie badania wykonał weterynarz? Może świnka ma przerośnięte zęby trzonowe i nie może jeść? Krew w kale to zły objaw, może ma kokcydia lub stan zapalny jelit. Czy bobki były badane? Jeżeli świnka ma biegunkę to należy podać węgiel leczniczy, 1/4 tabletki rozpuszczona w niewielkiej ilości wody. Zwichnięcie stawu żuchwowego to poważna sprawa ale niektóre świnki po podaniu odpowiednich leków z tego wychodzą. Jakie leki masz podawać śwince? Na twoim miejscu nie czekałabym ani chwili dłużej tylko od razu do weterynarza, źle to wygląda :(


ewelinkab30
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 lutego 2018, 12:11
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: ewelinkab30 » 13 lutego 2018, 7:33

Problem w tym ze weterynarz u którego byłam podałam jej tylko zastrzyk wzmacniajacy i tyle nic nie zalecil z leków on od razu spisał ja na straty bo moim zdaniem on się porosty nie zna na gruzionach. Powiedział ze we wroclawiu jest specjalista no super tylko co ja mam gnac 200km z nia? W takim stanie to nawet nie wiem czy dojedzie skoro według weterynarza jej pomóc nie można. Obejrzał ja tylko niby do pyszczka zaglądał i mówił ze tam jest ok.


directe
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, 12:41
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: directe » 13 lutego 2018, 8:32

Po pierwsze, jeżeli chcesz uratować świnkę, to gnaj nawet 1000km. Po drugie oceń, czy są w ogóle jakieś szanse na leczenie, ale tego nie będziesz wiedziała, jak nie skonsultujesz się z wykwalifikowanym lekarzem. W każdym razie widzę tu cierpienie zwierzęcia....


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: Renika » 13 lutego 2018, 11:24

A skąd jesteś? Podałam linki do polecanych weterynarzy, nie ma nikogo bliżej? Ja bym jechała nawet i 300 km aby uratować moje prosiaczki.


directe
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, 12:41
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: directe » 13 lutego 2018, 20:03

A ja jestem zdania że świnkę trzeba uśpić


ewelinkab30
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 lutego 2018, 12:11
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: ewelinkab30 » 14 lutego 2018, 22:04

Trafiłam z nią do weterynarza który zna się na swinkach. Zrobiono jej Rtg i z zurzchwa jest wszystko ok i zebami tez. Ale pojawił się cień w brzuchu pani doktor robiła usg ale jest tak dużo gazów ze nic nie widać jutro powtórka mam podawać espumisan. Podejrzewa ze to ropie lub guz . I wtedy powie co dalej


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: Renika » 15 lutego 2018, 0:27

To są wzdęcie, bardzo niebezpieczne dla świnki. Trzeba podawać espumisan, koperek (lub herbatka z kopru) też działa wiatropędnie. Można bardzo delikatnie masować brzuszek świnki aby gazy wyszły. Poczytaj tu o wzdęciach http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... f=81&t=104. Mam nadzieję że to nie guz...


ewelinkab30
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 lutego 2018, 12:11
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: ewelinkab30 » 15 lutego 2018, 17:32

Niestety naszej Tosi juz nie ma. Byliśmy dzisiaj na usg i okazało sie ze jest guz bardzo duży od nereki bardzo ja bolało biedulka cierpiała i niestety musiałam ja uśpić. Serce pęka nie wiem czy podejmę się opieki nad kolejna czas pokaże. Dbajcie o wasze malutkie zwierzaczki


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Chora swinka

Postautor: Renika » 15 lutego 2018, 21:36

Strasznie mi przykro...szkoda że nie dało się przeprowadzić operacji usunięcia guza. Ale i wtedy jest mała szansa na przeżycie, tak jak było z moją Chrupką. Niech biegają szczęśliwie za tęczowym mostem...


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas