Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy to trochę nie za mało?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Felaja4
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 14 grudnia 2017, 15:14
Świnki morskie: Mucia
Kontaktowanie:

Czy to trochę nie za mało?

Postautor: Felaja4 » 8 marca 2018, 15:23

Przeglądając dział Żywienie zaczęłam zastanawiać się ile właściwie waży mój prosiaczek. Poszłam więc po wagę kuchenną i zważyłam moją samiczkę. Otóż okazało się, że waży ona niespełna 870g i teraz moje pytanie - czy to trochę nie za mało jak na dorosłą 6-letnią samiczkę? Bo z tego co czytałam to dorosła świnka powinna ważyć ok. 1200g, no i teraz nie wiem czy mam Mucie trochę podtuczyć czy to dobra waga :confused: Zamierzam zważyć ją jeszcze raz za ok. 1,5 tygodnia i zobaczyć czy przypadkiem nie chudnie bo to by oznaczało że dzieje się z nią coś niedobrego, a tego bym nie chciała :unsure: . Jeszcze jedno, jeśli by się okazało, że muszę ją podtuczyć to czym i jak? Bo nie chcę jej w żaden sposób zaszkodzić i dlatego chcę wiedzieć co miałabym w takim wypadku zrobić :blush:


Świnki Morskie czyli Mali Terroryści :blush: Okupują nasze serca ;)

Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Czy to trochę nie za mało?

Postautor: Moreni » 8 marca 2018, 17:57

Ogólnie rozpiętość wagi u świnek jest tak duża, że nie ma jakichś szczegółowych widełek. Świnka może ważyć 700g i nie być za chuda. Dlatego trzeba raczej brać pod uwagę wygląd sylwetki - czy nie widać wystającego kręgosłupa (prawidłowo powinien być zaledwie lekko wyczuwalny), czy da się wyczuć pojedyncze żebra (u zdrowej świnki o prawidłowej wadze można wyczuć klatkę piersiową jako całość, a nie pojedyncze kości), czy miednica wystaje i tak dalej (hodowcy dodatkowo utrzymują, że łyse świnki powinny być nieco pulchniejsze od owłosionych koleżanek, bo dla nich tłuszcz to dodatkowa izolacja). Dlatego też uczula się na regularne ważenie - wtedy wiadomo, czy świnka jest drobna "od zawsze", czy też zaczęła nagle chudnąć.


Awatar użytkownika
Felaja4
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 14 grudnia 2017, 15:14
Świnki morskie: Mucia
Kontaktowanie:

Re: Czy to trochę nie za mało?

Postautor: Felaja4 » 8 marca 2018, 18:27

Niestety w przypadku Muci patrzenie nic nie daje ponieważ futro jest tak gęste że nawet gdyby zostały by z niej sama skóra i kości to przez tą sierść i tak będzie wyglądała na grubą. Jednak wystarczy wziąć ją na ręce i już się wie że do grubych nie należy. Każde żebro można jej dokładnie wyczuć - gdzie się kończy a gdzie zaczyna, jak się podniesie futerko to widać jak na dłoni te wgłębienia między żebrami i jak skóra się na tych żebrach opina. Jeśli chodzi o kręgosłup to wystarczy przyłożyć rękę do grzbietu i można liczyć jej wszystkie kręgi. Miednica i łopatki to samo skóra wyraźnie się na nich opina i dokładnie można wyczuć ich zarys i kształt. W ogóle biorąc ją na ręce mam wrażenie jakbym trzymała na kolanach sam szkielecik i to tak delikatny że za raz rozsypie się w proch :sad: .


Świnki Morskie czyli Mali Terroryści :blush: Okupują nasze serca ;)

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Czy to trochę nie za mało?

Postautor: Moreni » 8 marca 2018, 20:23

W takim razie jest za chuda - zaczęłabym od wizyty u dobrego weta, bo może to być jakaś poważna choroba. Profilaktyczne badanie krwi na dobry początek też by nie zaszkodziło (nie jest szczególnie drogie). Starsze świnki tracą nieco na wadze, ze względu na zanikanie mięśni (tak jest u każdego gatunku), ale dobrze byłoby wykluczyć inne przyczyny.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas