Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pomocy, choroby atakują!

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
paulus306
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:22
Kontaktowanie:

Pomocy, choroby atakują!

Postautor: paulus306 » 11 kwietnia 2018, 22:23

Witam, mam dwie świnki. Jedna bardzo młoda 1,5 miesiąca, a druga będzie miała w maju 3 lata. Młodą mam od niedawna i najprawdopodniej przyniosła ze sobą jakieś paskudztwo ze sklepu, bo zachorowała. Kaszel, katar, psikanie, zaropiałe oczy i charakterystyczne rzężenie w nosie przy oddychaniu. Do weterynarza chodzę codziennie od prawie dwóch tygodni i leczę małą, ale efekty są takie, że zostało jej to rzężenie, albo bardzo słabe. Natomiast dzisiaj zachorowała ta starsza. Oko jej zaczęło łzawić, zaczęła kichać i kaszleć - to wiadomo weterzynarz. Dał jej antybiotyk i zapisał probiotyk. Po powrócie do domu świnka jadła nie dużo ale jadła. Teraz natomiast nie je i nie pije nic. Wciskam w nią wodę, pietruszkę siano i suchoty ale ciągle sie ode mnie odwraca i ewidentne nie chce jeść, a wiem że jest słaba, ponieważ ciagle leży. Czy miał ktoś podobną sytuacje? Ja mam jakiegoś pecha do świnek, ostatnio pożegnałam siostrę tej dużej bo z dnia na dzień dostała wzdęć i ją uśpilismy, bo na końcu sie dusiła. Teraz nie cały miesiąc po tym mam pożegnać kolejną? Nie ma opcji, musi być ktoś to wie jak mi pomóc, bo serce mi sie kraja jak widzę jak cierpi.... bardzo proszę o pomoc i ang to doszło do jak największej ilości osób


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Pomocy, choroby atakują!

Postautor: MixQQ » 11 kwietnia 2018, 23:00

Trzymasz obydwie świnki razem? Tą chorą ze zdrową? Jeśli tak to oczywiste jest, że się zarazi. Ciężko coś więcej dodać, weterynarz zrobił chyba swoje a jedynie co Ci pozostaje to czekać i dokarmiać jakąś karmą ratunkową, nie znam się jaka to karma, także tutaj się nie wypowiem. Prosiak leży? Możliwe że to jakiegoś rodzaju osłabienie wynikające z podania zastrzyku
Pytanie tylko, czy weterynarz ma jakieś pojęcie jak leczyć prosiaki i czy zna się na ich chorobach?

Wygląda mi to na zapalenie płuc - czyli najgorsze co może być, to już jest bardzo zaawansowane stadium choroby. Czy lekarz ją osłuchał stetoskopem? Za mało konkretów odnośnie Twojej wizyty u owego weta.


paulus306
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:22
Kontaktowanie:

Re: Pomocy, choroby atakują!

Postautor: paulus306 » 12 kwietnia 2018, 14:42

Lekarz oczywiście osłuchał świnkę i stwierdził, że cicho oddycha także żadnych szmerów tam nie miała. Świnka je bardzo mało, jakiś kawałek ogórka i sianko, ale naprawdę minimalne ilości. Martwi mnie oko świnki, ponieważ cały czas leci z niego ropa. Świnka ma katar i ciagle wyciera sobie nosek. Nie ma problemów z wypróżnieniem, chodzi bardzo mało. Dzisiaj idę z nią ponownie do weterynarza i zobaczymy co mi powie. Oczywiście zapytam również o karmę ratunkową, ale boje się że vet może jej nie mieć. Czy w zoologicznym dostanę taką karmę i jeśli tak to mniej więcej ile wynosi cenowo ?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Pomocy, choroby atakują!

Postautor: Moreni » 12 kwietnia 2018, 21:23

W zoologicznym czasem mają, ale rzadko. Można zakupić w internecie, na przykład w sklepie Super Świstak - opakowanie to coś koło 20 zł, ale nie wiem, na ile porcji. Zanim dojdzie, można rozmoczyć zwykłą karmę dobrej jakości (Cavia Complete, albo lepiej Brit - jest bardziej kaloryczny) i taką papkę podawać strzykawką.


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Pomocy, choroby atakują!

Postautor: MixQQ » 13 kwietnia 2018, 2:21

Zbiera mu się coś takiego białego wokół oka? Przykładowe zdjęcie jak to wygląda jest w moim byłym temacie: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?t=9497



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

  • Dołącz do nas