Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dieta a wit C

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: mysiapysia » 12 maja 2018, 0:23

czytam, czytam od początku i dalej nie rozumiem...czy dając świnkom dietę bardzo bogata w warzywa i owoce min 5-6 rodzajów dziennie: melon, truskawka, jabłko, gruszka, morela, arbuz, banan winogrona, świeża trawa, skrzyp koniczyna, mlecz, siano, zioła suszone oraz suszone kwiaty i liście wszystkiego co się da ususzyć, np liście malin, porzeczek,, truskawek(i ich owoce) świeżą trawę, skrzyp, koniczynę, mlecze, jabłka, buraki, botwina, sziaak, pietruszka i natka seler, gruszka, burak i botwina, papryka czerwona, sałata mini rzymska, koperek, natka itp dalej muszę dawać wir c?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Sammy&Lucky
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 15:49
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Sammy, Lucky
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Sammy&Lucky » 12 maja 2018, 0:50

mysiapysia pisze:czytam, czytam od początku i dalej nie rozumiem...czy dając świnkom dietę bardzo bogata w warzywa i owoce min 5-6 rodzajów dziennie: melon, truskawka, jabłko, gruszka, morela, arbuz, banan winogrona, świeża trawa, skrzyp koniczyna, mlecz, siano, zioła suszone oraz suszone kwiaty i liście wszystkiego co się da ususzyć, np liście malin, porzeczek,, truskawek(i ich owoce) świeżą trawę, skrzyp, koniczynę, mlecze, jabłka, buraki, botwina, sziaak, pietruszka i natka seler, gruszka, burak i botwina, papryka czerwona, sałata mini rzymska, koperek, natka itp dalej muszę dawać wir c?



Nie :)

W tym wszystkim jest wystarczająco witamin.
Nie dawaj im tylko za dużo owoców. Może jeden owoc co kilka dni. (Kilka kawałków, nie cały owoc)

I nie więcej niż około 50g warzyw/owoców na świnkę na dzień. Podstawa diety musi być siano które musi zawsze być dostępne. :)


Naitel
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 18 marca 2018, 23:47
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Naitel » 16 maja 2018, 6:59

Ok. Dziękuję wszystkim za wypowiedź. Dzięki wam odstawiam witC w kropelkach a zostawiam dietę w której na pewno wystarczy dla świnek witaminek.


mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: mysiapysia » 16 maja 2018, 23:50

Ja popieram autorkę tekstu- mam świnki od 4 miesięcy, kupione w lutym kiedy niczego praktycznie nie było, oswajane koperkiem natką pietruszki, szpinakiem i czerwoną papryką- wszystko to uwielbiały o ogórku i salacie mini rzymskiej (sporadycznie raz czy dwa w tygodniu bo się jej obawiam do tej pory- zdania na temat wzdymania sałat są wciąż w necie podzielone a i weterynarz nie był w stanie jednoznacznie się określić, kazał obserwować bobki świnek ale jak dla mnie to wciąż wyglądają jednakowo). I Pani z zoologicznego kazała mi uzupełniać Wit c do poidełka. Problem jest taki ze od 4 miesięcy żadna z moich 2 swinek z niego nie pije....Po tygodniu wydalo mi sie to dziwne, myslalam ze nie potrafia i nalam wody do miseczki- obecnie maja i jedno i drugie ale dalej nie pija z niczego,, wit C utlenia sie z wody ponoc po kilku h wiec to nie miało sensu. Za namową weterynarza zaczęłam podobnie jak koleżanka podawać im wit C strzykawką- niestety jedna ze swinek pluła i musiałam robić kilka podejść zeby cokolwiek połknęła, do tego piszczala w wniebogłosy. Druga jakoś to przelykala ale obie przestaly mnie lubic po tym zabiegu. Po jakims czasie wpadlam na to zeby skraplac jedzenie bezposrednio przed podaniem zeby tę witaminę zjadly- niestety jedzenie zostalo nieruszone za kazdym razem, jakby bylo otrute. Ostatecznie odpuscilam, dbajac o wit c w diecie, świnki SA zdrowe, szczęśliwe i znowu mnie lubią bo ich nie męczę strzykawką.
Na koniec dodam ze waznym uzupelnieniem diety swinek są ziola- w sklepach dosc drogie ale ja postanowilam wyrabiac je samodzielnie, wraz z corka, bo mamy do tego warunki (domek na wsie posrodku lasow i drugi dom w innym rejonie tesciow tez na wsi), ziola sa zbierane z łąk i polan bez nawozow, suszone pod duzymi parasolami ale w w cieniu wiec nie zolkną i nie tracą wlasciwosci witaminowych. Hitem jest skrzyp polny ktory swinki uwielbiaja, ja teraz daje swoim swinkom swiezy ale zimą wprost bily sie o suszony (wczesniej go kupilam i nie byl najlepszej jakosci bo byl zolty, mimo to chcialam swinkom zapewnic mikroelementy dla zdrowego lsniacego futerka i bardzo go polubily). Ponadto polecam siano wlasnej produkcji (juz wysuszylam 2. partię i wyszlo piekne, duzo zielonych duzych zdzbel bo jest zdrowsze dla swinek). Oferuje tez suszone liscie porzeczek, malin i truskawek, dopiero z tym startuje ale jak bedzie sezon to bedą też suszone owoce oraz "poluje" na eklogivczne dzikie kwiaty chabru, bo ponoc to tez przysmak prosiaczkow, ale takze w sklepach jest b. drogi. U mnie zapewniam ceny tansze niz w sklepach, stalo dostawe i gratisy, lepszej oferty nie znajdziecie bo zalezy mi na rozwoju firmy . Niedowiarkom moge wylac darmowe probki (wymagam jedynie oplacenia kosztu przesylki). Zapraszam ainteresowane osoby na priv. Pozdrawiam



Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas