Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
kamilaaak
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 lipca 2018, 0:16
Świnki morskie: szymon
Kontaktowanie:

Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: kamilaaak » 5 lipca 2018, 0:45

Szymon zawsze kochał dużo jeść, ważył trochę ponad 1kg, ogólnie wyglądał na dobrze odżywiona świnkę. Zauważyłam u niego brak apetytu, brak chęci do czegokolwiek, ślinienie i koniec końców nie jadł nic. Od razu pojechałam do weta, zostal zwazony -804g. Dostawał kroplówki dopóki nie doczekał zabiegu. Zabieg miał w czwartek 21.06.2018. Wybudził się z narkozy, już miało być wszystko pięknie. Następnego dnia z racji tego, ze wyjeżdżałam na wakacje a w domu sama zostać nie mogłam zawieźliśmy jego do znajomych, którzy naprawdę dobrze potrafią się zająć zwierzakiem. Przez 2 dni mało jadł, jak to po zabiegu, miał leki przeciwbólowe i przez następne 8 dni jadł normalnie, wszystko co się mu dało. Wróciłam 2 dni temu i jak go wzięłam na ręce to nie poznałam. Chudziutki, jakiś znudzony, taki bez życia. Jego waga po moim powrocie wynosiła 710g... Dzisiaj pojechaliśmy ponownie do weta. Pani go zbadała - zęby ładne, żadnego zakażenia/ropy czy ranek w buzi, dostał przeciwbólowe w razie czego no i pojechaliśmy do domu. Problem jest taki, ze on ciagle chudnie, od 2 dni w domu nic nie je, nie widziałam żeby pił wodę. Ledwo co chodzi i się rusza, dość nerwowo oddychał, Karmiłam go dzisiaj łyżeczka- starta marchewka, później dostał troszkę selera, którego o dziwo zaczął trochę skubać. Podsumowując, nie ma apetytu, chudnie nieustannie, nie ma siły przez to, ze praktycznie w ogóle nie je, sianka nie rusza, codziennie dostaje witaminę C, staram się go tulić i zajmować się kiedy tylko mam czas i boje się, ze może za tym iść jakaś poważna choroba :/ Weterynarz nic nie widzi i powiedział, ze jeśli jutro tez niczego nie tknie to najlepiej by było jutro jeszcze pojechac i myśle, ze tak zrobię. Miał ktoś podobna sytuacje i wie co się z nim może dziać?
ps. Pani weterynarz zna się na zwierzątkach egzotycznych, ma certyfikaty itd. Ząbki ma dobrze zrobione(już mu powoli zachodziły na język), po zabiegu zaczął jeść a teraz znowu coś się dzieje :(

Dziś (05.07) świnka odeszła...
Jeśli ktoś wie jaka to mogla być choroba, proszę o informacje.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: MixQQ » 5 lipca 2018, 10:20

Zapewne jakaś choroba wewnętrzna, która niestety nie została zdiagnozowana - innej opcji nie widzę.
Paskudztwo mogło się wykluwać już od dłuższego czasu. Nigdy nie masz 100% pewności, że nawet specjalista najwyższej klasy zrobi wszystko jak należy.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: Renika » 5 lipca 2018, 22:17

Powinnaś świnkę dokarmiać przez strzykawkę karmą ratunkową tak często jak to możliwe. Można też zmielić w młynku do kawy jednorodną karmę którą lubi, rozcieńczyć z ciepłą wodą i podawać w ten sam sposób. Często się zdarza że po korekcie ząbków świnka nie chce jeść. Zrób badanie RTG aby wykluczyć ropnie w okolicach zębów, wzdęcia lub guzy. Najlepsze karmy ratunkowe dla świnek to dr Ziętek, Herbi care plus i Marumoto. Podawaj wit C a świeże warzywa i owoce rozdrabniaj lub utrzyj na tarce. Jeżeli chcesz aby świneczka przybrała na wadze to kup karmę ratunkową Marumoto body build, można też zmielić pestki dyni lub słonecznika w młynku i podawać lekko rozcieńczoną papkę przez strzykawkę. Tak samo można przygotować papkę z banana lub coś z owsem (moje uwielbiają Vitakraft Lofty's).


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: MixQQ » 6 lipca 2018, 8:55

Przecież prosiak już nie żyje... więc po co jakieś badania i dokarmianie?


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: Darom » 6 lipca 2018, 18:22

Co się przejmujesz MixQQ - może dzięki temu zmartwychwstanie :D


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: Renika » 6 lipca 2018, 22:55

Przecież autorka edytowała post. Logiczne że jak pisałam odpowiedź to nie było jeszcze informacji o śmierci świneczki. W każdym razie może moje rady przydadzą się komuś innemu. Współczuję straty...


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: MixQQ » 6 lipca 2018, 23:17

Post nie był edytowany, zresztą mój komentarz został opublikowany o wiele wcześniej niż Twój. Także musiałaś to przeoczyć.


kamilaaak
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 lipca 2018, 0:16
Świnki morskie: szymon
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: kamilaaak » 7 lipca 2018, 7:16

Świnka czekajc na zabieg jak i po zabiegu dostawała kroplówki i byla karmiona karma ratunkowa. Tarłam mu jego ulubiona marchewkę, starałam się go karmić jak najczęściej. Z początku 2 dni po zabiegu nie chciał jeść ale miał przepisane leki przeciwbólowe, później już jadł normalnie przez jakiś tydzień i znów się zaczęło... Swiniaczek ważył jedynie 710g, weterynarz wykluczyła zakażenie czy ropę w buźce :( Podejrzewam, ze przez niejedzenie po prostu układ pokarmowy jak i organizm nie wytrzymal. Karma ratunkowa mi niezbyt wiele pomogła ponieważ on wypluwał to jedzenie i nie dał się zmusić do połknięcia :/ Był ze mną prawie 4 lata, zdecydowanie za młodo odszedł


kamilaaak
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 lipca 2018, 0:16
Świnki morskie: szymon
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: kamilaaak » 7 lipca 2018, 7:19

Mi już nic rady nie pomogą ale może ktoś kiedyś będzie miał podobny problem, znajdzie wątek i uratuje swiniaczka


zmora90
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 sierpnia 2014, 17:17
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu po zabiegu przycinania zębów trzonowych

Postautor: zmora90 » 31 sierpnia 2018, 20:36

A ja właśnie podczepię się pod wątek ;) Mój Tyr choruje. Dużo stracił na wadze - nie wiem dokładnie ile bo zaposiałam gdzieś notatki z ważenia a już jakiś czas nie był ważony - mój błąd. Jeszcze niedawno jadł normalnie ale stracił na wadze (zbiegło się to z czasem śmierci mojego drugiego świnka i uznałam, że może to tęsknota - monitorowałam ale do weta jeszcze nie szłam). Kilka dni temu przestał totalnie jeść, suchego nie ruszał, mokre tylko nadgryzał - wizyta u weta, przycięcie zębów, ostrzeżenie, że waga za niska, antybiotyki, przeciwbólowe, probiotyki, wspomagacze układu trawiennego i karma ratunkowa Herbi Care z rozpiską stosowania. Do tego pobrana krew do analizy - czekam na wyniki. Antybiotyk, probiotyk i dokarmianie nadal kontynuujemy. Z tym, że świnek już nawet ogórka (!!!) niemal nie rusza, inne warzywa i owoce leżą nietknięte, sucha karma nieruszona (nawet "słodycze"). Karmę ratunkową zjada ze strzykawki bez większych problemów. Czekam na telefon z wynikami. Jak nie zadzwonią to w poniedziałek się wybiorę dopytać co jest grane.
Jakiś pomysł jak tymczasem zachęcić anorektyka do jedzenia?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas