Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dwie świnki gryzą najmniejszą świnkę

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Natalias8
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 lipca 2018, 8:47
Kontaktowanie:

Dwie świnki gryzą najmniejszą świnkę

Postautor: Natalias8 » 9 lipca 2018, 9:03

Cześć. Mam moje świnki morskie od ponad miesiąca. Są trzy, kupione u hodowcy. Od jakiegoś czasu dwie z nich zaczęły gryźć trzecią, która jest najmniejsza i to znacznie. Szczególnie jedna ze świnek (średnia) najbardziej ją atakuje i to za nic. Wtedy trzecia (największa) się denerwuje i też zaczyna gryźć najmniejszą, która nie atakuje i tylko ucieka z piskiem. Doszło do tego, że kiedy mała widzi, że zbliża się do niej inna świnka to piszczy i ucieka. Na ludzi za to reaguje dobrze. W dodatku na jej ciele jest dużo ran. Mam wrażenie, że mała świnka nie rośnie, bo tamte odganiają ją od jedzenia.
Takie zachowanie ma miejsce od jakichś dwóch tygodni, wcześniej było w porządku. Te świnki mieszkały w jednej bardzo dużej klatce razem już u tego hodowcy, były tam też inne świnki, łącznie 8 świnek.
Wpadłam na pomysł, żeby tej najmniejszej śwince dawać jedzenie osobno, poza klatką.
Co zrobić, żeby najmniejsza świnka nie była gnębiona lub chociaż się broniła? Kiedy widzę, jak tamte atakują, mam ochotę je rozdzielić. Lepiej wkraczać i bronić najmniejszej czy zostawić je?


Awatar użytkownika

Cavcia
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 25 marca 2017, 18:34
Świnki morskie: Niro
Kontaktowanie:

Re: Dwie świnki gryzą najmniejszą świnkę

Postautor: Cavcia » 9 lipca 2018, 10:33

Lepiej je rozdziel niech odpoczną od siebie,niech mała wróci do normalnosci a po jakimś czasie zobacz jak na siebie reagują.Może jak mała podrośnie to duże nie będą jej zaczepiać ;) Powodzenia !


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Dwie świnki gryzą najmniejszą świnkę

Postautor: ahimsa » 10 lipca 2018, 11:44

Też oddzieliłabym małą, zwłaszcza jak piszesz, że ma dużo ran, jedzenie dawałabym osobno, albo np. na wybiegu jak byłyby razem pilnowała przy innych świnkach aż ta najmniejsza zje, nie dopuszczała by zabrały jej jedzonko. Dopieściłabym ją jedzeniem, przysmakami , a potem pomyślała, co dalej. Tak jak napisała Cavcia rozdzieliłabym, aż mała dojdzie do dobrego stanu.


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dwie świnki gryzą najmniejszą świnkę

Postautor: ita79 » 10 lipca 2018, 19:36

już po pierwszej ranie powinny być rozdzielone. Kiedy dochodzi do rozlewu krwi to się nie czeka na to, aż którejś stanie się prawdziwa krzywda. Na dodatek sam terror fizyczny to jedno , ale co ta mała musi czuć cały czas..stres i przerażenie, pewnie nawet spokojnie nie może zasnąć (pomijając jedzenie).. osaczona z jednej strony przez kraty , z drugiej przez agresywne towarzystwo.. straszne :(


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Dwie świnki gryzą najmniejszą świnkę

Postautor: MixQQ » 10 lipca 2018, 22:30

Heh. Do takich wniosków - jakich napisał użytkownik wyżej, autorka tematu powinna sama dojść, już po pierwszej takiej sytuacji jaka tam miała miejsce. To jest naprawdę dziwne, co z Wami ludzie?

Jak człowiek przywali drugiemu po łbie - bo się nie lubią, to też ich nikt nie rozdzieli? Tylko będą dalej się tłuc?


Klaudia Bojanowska
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 czerwca 2020, 22:12
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Pimpusia 4 lata i Prymulka 1 rok
Kontaktowanie:

Re: Dwie świnki gryzą najmniejszą świnkę

Postautor: Klaudia Bojanowska » 23 września 2020, 11:59

:( Współczuję . Moje świnki miały podobną sytuację tylko że jedna najstarsza zaczeła gryść młodszą. Młodsza wogule się nie broni tylko piszczy i się chowa. Ja zalecam spokojne wzięcie obu świnek i karmienie ich razem poza klatką. To czasami pomaga:)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas