Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
fosforus
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 listopada 2018, 22:42
Świnki morskie: Bąbel, Trąbel
Kontaktowanie:

Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: fosforus » 14 listopada 2018, 11:25

1. Versele Laga Cavia Complete. Producent na stronie podaje że 1kg karmy zawiera 1000mg witaminy C. Łatwo licząc jeśli prosiak zje dziennie 20g karmy 20mg witaminy C. Jeśli do tego regularnie dostaje marchew, paprykę, brukselkę, liście kalafiora, szpinak i jarmuż to rozumiem że suplementacja witaminą C wydaje się zbędna.

2. Moim prosiakom nie za bardzo podchodzi sianko, może na razie bo są jeszcze młode (miesiąc i 3 miesiące). Szaleją za to na punkcie zieleniny. Szpinaku i jarmużu zjedzą ile włożę. Nie ukrywam że boli mnie to trochę finansowo, paczka szpinaku z 5pln idzie w dwa dni. Obecnie ratuję się trochę liśćmi kalafiora które za darmo obrywam w sklepie. Dajcie jakieś pomysły czym jeszcze można zastąpić kupną zieleninę zimą, bo latem to raczej nie ma tego problemu.

3. Świnki zawsze mają sianko i karmę, mogą jeść bez limitu. Porcję warzyw i zielonych liści dostają 2 razy dziennie: śniadanie przed wyjściem do pracy i obiado-kolację. Taka porcja warzyw to to tyle ile się zmieści na zwykły talerzyk stołowy (np.: garść szpinaku, kawałek marchewki, ćwierć papryki, 1 brukselka, ćwierć małego buraczka, kawałek ogórka, kawałek selera naciowego – na 2 świnki). Czy taki sposób żywienia będzie ok. Nie mam możliwości dawać im pomiędzy tymi posiłkami bo często nie ma nas w domu, więc stwierdziliśmy że nie będziemy ich przyzwyczajać do podjadania. Po prostu talerzyk warzyw co 12 godzin i muszą się przyzwyczaić.

4. Świnki mam od tygodnia. Owoców na razie nie dawałem. Myślę żeby zostawić je jako smakołyki dawane z ręki w małych ilościach.
Załączniki
20181110_080919.jpg
Na zdjęciu zamieszczam przykładowy posiłek.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: ita79 » 14 listopada 2018, 19:03

ad 1. suplementacja zbędna, ale... pod warunkiem że ad 3. nie wymieszasz na talerzu warzyw bogatych w witaminę C z ogórkiem, bo razem z nim wit C się nie przyswoi. (więc ogórek dopiero ze dwie , trzy godziny przed lub po posiłku) .

ad 2 . - normalna sytuacja, że gdy zieleniny pełno to i sianko nie podchodzi.. myślę wiec, że (także w ramach oszczędności) możesz ograniczyć jej podawanie- co może się przełożyć na większy apetyt na sianko - co i zdrowsze będzie, bo ono i lepiej oczyszcza jelita i regularnie wyciera ząbki. Spróbuj różnych rodzajów siana- jednego świnki mogą nie ruszyć, a inne im podejdzie. Zresztą nie dziwię się .. naocznie widać różnicę między "słomą" sprzedawaną przez np. Vitapol a siankiem dobrej jakości jak np. Węgrowskie, czy "od Pana Roberta" https://www.facebook.com/mazurskiesianko/ .

ad 3. taka dieta jest dietą bardzo dobrą

ad 4. też dobry pomysł


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: Moreni » 14 listopada 2018, 20:00

Nie polecam podawania szpinaku - ma dużo szczawianów, a one bardzo sprzyjają tworzeniu piasku i kamieni w pęcherzu (tak samo jak szczaw; podobne działanie mają też wszelkie nacie w nadmiarze, ale to ze względu na dużą zawartość wapnia). W ramach oszczędności na zieleninie polecam wysiać owies tudzież inne zboże. :)

Tak jak pisze ita76, warto wypróbować kilka rodzajów siana. Moje prosiaki na przykład jedzą tylko miękkie źdźbła, jeśli siano jest sztywniejsze, to go nie ruszą. Warto też obwąchać paczkę w sklepie - świeży i mocny zapach, no cóż, siana wskazuje na dobrą jakość produktu. Lepsze też jest siano lekko zielonego koloru niż żółte.


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: Darom » 14 listopada 2018, 20:39

A propo sianka od Pana Roberta, to czy on dalej to sianko sprzedaje i caly czas w dobrej jakości ? I jak to sianko u niego zamówić ? Przez facebooka na messangerze ? Czy jak ? I po ile kilo tego siana on to sprzedaje ?


fosforus
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 listopada 2018, 22:42
Świnki morskie: Bąbel, Trąbel
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: fosforus » 15 listopada 2018, 7:31

Zmieniłem siano. Miałem właśnie Vitapol a teraz dostały Węgrowskie z ziołami, będę dawał też trochę mniej zieleniny. Zobaczę czy coś się zmieni.

Świnki w ogóle nie piją wody. Wyczytałem że nie ma się co przejmować. Że może im starczy to co mają z pożywienia. Zamontowałem poidełko Ferplast Sippy. Może nie potrafią z niego pić bo ono ma jakiś inny system? Może wziąć co jakiś czas prosiaka przycisnąć jego pyszczkiem końcówkę poidełka żeby się pomoczył?

A jak to to jest z tym nie dawaniem mokrych warzyw? Bo ja tam nie suszę im sałaty rzymskiej czy szpinaku po umyciu gryż nie mam na to czasu. Strząsnę tylko nadmiar nad zlewem i na talerz. Przynajmniej jak jedzą to mają trochę wody. Może dlatego nie piją.


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: ita79 » 15 listopada 2018, 23:16

Rzeczywiście to poidełko które masz może być nie używane przez świnki, bo trzeba włożyć sporo siły by nacisnąć mechanizm- w przeciwieństwie do tych klasycznych . Klasyczne z kolei czasami kapią samoczynnie, ale paradoksalnie to może pobudzić świnki do picia wody, bo z czasem zauważą kropelkę przed skapnięciem i zlizując zaskoczą że tam jest woda . Brak picia może też być przyczyną nie jedzenia sianka.

Warzywa zroszone wodą- sama jestem ciekawa dlaczego są zabronione dla świnek, bo nie raz widziałam jak świnka nawet bezpośrednio po zjedzeniu takich osuszonych idzie do poidełka i popija.. i żadnych skutków ubocznych nie zauważyłam. Zdarzyło mi się też kilka razy podać takie wilgotne warzywa i też nic się nie działo, ale na wszelki wypadek unikam tej metody.
Słyszałam że niektóre świnki wody nie piją- moje robią to regularnie. Testowałam kilka różnych piodeł, wieszając razem z klasycznym (kulkowym ) do wyboru i zawsze właśnie to było wybierane.


fosforus
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 listopada 2018, 22:42
Świnki morskie: Bąbel, Trąbel
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: fosforus » 16 listopada 2018, 11:29

Powiesiłem drugie poidło, zobaczymy czy będą piły.

Z tym suszeniem sałaty sprawa wydaje mi się absurdalna. Może to jedno z bezmyślnie powtarzanych prawideł forumowych. Jak pytałem znajomych czy suszą sałatę przed podaniem świnką to się popukali w głowę.

Mam w planach przegłodzić je jeden dzień żeby się trochę do tego sianka przekonały.


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: ahimsa » 16 listopada 2018, 11:54

Osobiście nie narażałabym świnek mokrą sałatą, słyszałam, że królik umarł po najedzeniu się mokrej trawy, powstały zbyt duże wzdęcia i coś się mu stało, opowiadał to ktoś znajomy. Moje świnki też zjedzą, potem popiją, ciekawa sprawa, ale no cóż, trzeba osuszyć myślę...


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: Darom » 16 listopada 2018, 20:15

Z racji tej, że nie lubię być olewany ponawiam moje pytanie:

A propo sianka od Pana Roberta, to czy on dalej to sianko sprzedaje i caly czas w dobrej jakości ? I jak to sianko u niego zamówić ? Przez facebooka na messangerze ? Czy jak ? I po ile kilo tego siana on to sprzedaje ?

Nie wiedzialem, że świnki mogą jeść liście kalafiora. Więc, czy mogą ?
fosforus nie można świnek głodzić ani jednego dnia. Świnka może się pochorować. Ogłupiałeś ?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań nowego posiadacza prosiaków

Postautor: Moreni » 17 listopada 2018, 14:46

@fostyorus @ita79 - nie podajemy mokrych warzyw, ponieważ mogą wywołać wzdęcia i biegunki. Dotyczy to w zasadzie wszystkich zwierząt roślinożernych, nie tylko gryzoni.

@Darom - https://mazurskiesianko.pl/?fbclid=IwAR ... erYQJa4jP8


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas