Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oswajanie dwóch młodych samczyków - jak dać się polubić?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
chomik325
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 8:22
Kontaktowanie:

Oswajanie dwóch młodych samczyków - jak dać się polubić?

Postautor: chomik325 » 12 grudnia 2018, 19:25

Dziś mija równo tydzień jak Stefcio i Maniek są w domu. Przez ten tydzień już nieco się nauczyły i są śmielsze - nie chowają się do domków na pierwszy lepszy hałas czy nawet zaczepienie klatki. Nauczyły się szelestu opakowania od suchej karmy, którą jak tylok usłyszą, to piszczą w niebogłosy. :) Jedzą też nawet z ręki (w klatce). Niestety, i jeden i drugi boją się brania na ręce. Maniek ogólnie jest bardziej płochliwy (krótkowłosy, 4,5 miesiąca), na pierwsze lepsze tknięcie go ucieka - Stefan jest troszke śmielszy (rozetek, 3 miesiące), głosniej piszczy o jedzenie, szybciej przychodzi do ręki i nie ucieka przed głaskaniem w klatce, ale gdy wkładam ręke pod niego żeby go podnieść - tez ucieka. O ile wyjęcie Mańka z klatki to wielki wyczyn (zanim ucieknie do domku, a nie będę mu przecież robił "najazdu" na dom :) próbuję go łapać gdy jest poza domkiem), o tyle Stefana łatwiej - tak czy siak jednak jeden i drugi w rękach zamiera, jeść wtedy nie chce, a przy ruszaniu podgryzają nerwowo moje palce.

Jak je do siebie przekonać i do brania w ręce? Jutro odbieram paczkę z typowymi smakołykami (suszone jabłka i owoce dzikiej róży), to może na nie się skuszą w rękach. A może jeszcze dać im nieco spokoju i niech sobie siedzą ciągle w klatce?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Baby guinea pig <3
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 13 grudnia 2018, 17:47
Świnki morskie: Leia
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie dwóch młodych samczyków - jak dać się polubić?

Postautor: Baby guinea pig <3 » 13 grudnia 2018, 18:01

Wyjmij domek i rób to ostrożnie podnoś je podbrzuszkiem mów do nich miło i spokojnie i cicho aby kojarzyła cię miło. Postaraj się głaskać. Ja moją oswojiłam w weekend.

Świnki morskie to nie zwierzęta, to są kochani mali przyjaciele o których pamiętasz całe życie

Tosia1
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 8 kwietnia 2018, 11:12
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie dwóch młodych samczyków - jak dać się polubić?

Postautor: Tosia1 » 14 grudnia 2018, 18:36

proponuje natkę pietruszki czy koperek :)

moje gamonie również miały ten problem. podobnie jak u Ciebie krótkowłosa/rozetek - dokładnie takie samo zachowanie. brałam je zawsze powoli, przywoływałam że mam smakołyk i jak podchodziły bliżej to głaskałam i brałam z klatki. trzeba je oswoić że wyjście z klatki to coś przyjemnego.

co do jedzenia po za klatką, to u mnie na początku też nie chciały jeść … ale jak je głaskałam to wtedy pałaszowały natkę czy koperek. jak nie głaskałam już nie jadły. teraz to nie problem.

próbuj i daj czas prosiaczkom, one do wszystkiego potrzebują czasu :)


chomik325
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 8:22
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie dwóch młodych samczyków - jak dać się polubić?

Postautor: chomik325 » 17 grudnia 2018, 8:49

Przywoływać to ich nie muszę. :) Już wiedzą doskonale, że ręka w klatce = jedzenie. ;) O ile krótkowłosy jest strachliwy i z dystansu obserwuje i wącha, o tyle rozetek to wręcz rzuca się na dłoń i szuka w ręku czy coś jest (nadgryzając mnie delikatnie) - jak nic nie znajdzie, to zawiedziony piszczy, a krótkowłosy zaczyna kratki gryźć. :D

Cóż - czyli po prostu trochę na siłe je brać, wpychać jedzenie poza klatką i liczyć, że w końcu się nauczą. :)

Troszkę inne pytanie mam teraz - kupiłem poidło Ferplast Sippy. Jest świetne, kompletnie z niego nie kapie, i możliwość dolania wody bez demontażu w ogóle super. Jednak o ile krótkowłosy w miarę się nauczył z niego korzystać, o tyle rozetek dosłownie bierze do paszczy cały ten korek i go bardziej gryzie. Chyba po prostu nie rozumie, że pchając językiem ten mały pypeć - leci woda. :P Gdy pije, próbuję mu pokazać, że nie musi całego brać do paszczy a po prostu z tej końcówki leci woda...ale wtedy po prostu się zniechęca. :P Deneruwje to strasznie, bo on mocno gryzie i szarpie to poidło, więc nie dość, że boję się, że zniszcyz, to jeszcze po nocy aż mnie budzi.


Awatar użytkownika
elizaaa
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 grudnia 2018, 9:50
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie dwóch młodych samczyków - jak dać się polubić?

Postautor: elizaaa » 18 grudnia 2018, 10:00

Mój robił to samo XD aż się zastanawiałam, czy nie zmienić poidła, ale świniak po jakimś czasie się przyzwyczaił. Poobserwuj go jeszcze przez jakiś czas :)


chomik325
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 8:22
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie dwóch młodych samczyków - jak dać się polubić?

Postautor: chomik325 » 26 grudnia 2018, 7:09

Omijając już poidło i samo oswojenie do mnie i brania na ręce.

Maniek (krótkowłosy, 2 miesiace starszy i większy) wyraźnie gnębi wręcz Stefana. Ogólnie połowę czasu spędza w klatce na tym pokazującym dominację mruczeniu i spychaniu tyłkiem Stefana. Jednak dziś w nocy trochę intensywniejsze to musiało być bo aż obudził mnie piski Stefana gdy Maniek ciągle go zaczepiał, wąchał/podgryzał (nie wiem co wtedy mu robi) tyłek i wręcz próbował czasem na niego wskoczyć. Niby to ciągle nie jest jakas wyraźna walka, ale po prostu szkoda mi Stefana - gdy ten sobie próbuje spokojnie jeść czy pić, to jest gnębiony przez drugiego i ciągle popiskuje. Co można zrobić?


Mmonia
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 grudnia 2018, 16:28
Kontaktowanie:

Re: pomocy

Postautor: Mmonia » 26 grudnia 2018, 16:40

:sad: witam proszę o poradę. Mam świnke morska, która dwa tygodnie temu urodziła prosiaczka. Potwierdzony samiec. Dziś jest 15 dzień po porodzie a mały choć nie jest już tak mały bo urósł moment. Skacze na samice ona ucieka. Zachodzi ja od tyłu i skacze. Piszczy jak ja się zabiera. Biega obok niej i podskuje ona czasem "furczy".. Czy ona ma rujke? A on może ja zaplodnic?? Mając 15 dni. Ona nadal go karmi. Co robić. Samice kupiłam już ciężarna.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

  • Dołącz do nas