Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy zielenina jest bezpieczna dla świnek?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
tulitofi
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2019, 18:29
Kontaktowanie:

Czy zielenina jest bezpieczna dla świnek?

Postautor: tulitofi » 18 stycznia 2019, 19:41

Dzisiaj byłam u weterynarza z młodą świnką leczoną na grzybicę. Przy okazji powiedziałam czym karmię: dużo natki i jarmużu( z biedronki) bo b. to lubią, marchewka, ogórek, burak, jabłko, sianko i ziarenka. Pani dr powiedziała, że teraz zielenina ze sklepów jest naszpikowana chemią i szkodzi świnkom. Powinnam ją dokładnie myć i jeśli już podawać to tylko jako przysmak.
W związku z tym mam do Was pytania:po pierwsze czy to prawda, bo przecież czytałam co dawać świnkom, po drugie czy jeśli umyję zieleninę to powinna ją dobrze wysuszyć czy też nie ma to znaczenia. Pozdrawiam.


Awatar użytkownika

RozetkaCookie
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 stycznia 2019, 19:47
Kontaktowanie:

Re: Czy zielenina jest bezpieczna dla świnek?

Postautor: RozetkaCookie » 18 stycznia 2019, 19:51

Tak, zielenina jest bardzo zdrowa, lecz nie może być mokra, i nie można przesadzić z ilością. :yes:


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Czy zielenina jest bezpieczna dla świnek?

Postautor: kira » 18 stycznia 2019, 20:58

Zieleninę trzeba umyć i wytrzeć. Jednak nie dawaj świnkom ziarenek ze względu na to, że większość jest dla świnek trująca, a nawet jak te akurat nie są, to może się po prostu udławić.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Czy zielenina jest bezpieczna dla świnek?

Postautor: Moreni » 18 stycznia 2019, 23:02

Zawsze warto umyć zieleninę i ją osuszyć - mokra może wywołać wzdęcia i biegunkę. Ogólnie jeśli chodzi o "chemię" to właściwie unikać (i to niezależnie od pory roku) należy tylko szczelnie zafoliowanych warzyw liściastych, szczególnie takich, gdzie w opakowaniu osadza się para wodna - mają podwyższony poziom azotanów, co może się źle odbić na świńskim zdrowiu (ludzkim zresztą też, ale człowiek musiałby zjeść tego znacznie więcej niż świnka). Dawka dla dorosłej świnki to jakieś 40-60g dziennie.
Ziaren zbóż (czy jakichkolwiek innych w całości) nie należy podawać - raz, że tłuste i niezdrowe dla świńskiej wątroby, dwa, mogą kaleczyć pyszczek i wywoływać ropnie. Lepiej kupić granulat dobrej jakości, będzie od razu źródłem witamin i mikroelementów :) Suszone ziółka też mile widziane ;)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas