Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Witamina C

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Kamila20
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 marca 2019, 22:43
Kontaktowanie:

Witamina C

Postautor: Kamila20 » 10 kwietnia 2019, 21:25

Witam! Moja świnka nie lubi źródeł witaminy c na przykład pietruszki czy pomidorków, papryki. Oprócz karmy nie mam innych pomysłów co mogłabym jej dawać, aby to zapotrzebowanie było spełnione, proszę o pomoc


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Gegoru » 11 kwietnia 2019, 9:33

Widziałem filmik jak ktoś (osoba doświadczona) dawała świnką witaminę C za pomocą strzykawki, a one same się nadstawiały, aby się napić, ale to chyba wyższa szkoła. A jaką paprykę dawałaś? Spróbuj z czerwoną, zieloną. Od biedy w ogórkach też jest witamina C, choć mało. Gdy odwiedzisz weterynarza, możesz o to zapytać. Poszperaj też w Internecie na stronach o świnkach morskich, są tam przykłady warzyw/owoców, które możesz podawać śwince poza suchą karmą.


tofikania
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 14 marca 2019, 7:39
Świnki morskie: tofik i tuptuś
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: tofikania » 11 kwietnia 2019, 16:42

hej ja mam taką choćby w syropie do poidełka dodaję 4 krople


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Gegoru » 12 kwietnia 2019, 9:51

Odnośnie witaminy C w poidełko to nie polecam. Ono się tam "rozpuszcza" i skuteczność jest znikoma. Chyba, że wody jest mało, my tam dodamy wiele kropel, a świnka od razu to będzie pić. Inaczej to słabo.

Polecam: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?t=6773

"UWAGA: nigdy nie podajemy witaminy C do wody w poidle!!! Jest to całkowicie nieskuteczne! Witamina C to kapryśny i delikatny związek, który łatwo wchodzi w rozmaite reakcje, które prowadza do utraty jej właściwości. Czynniki, które temu sprzyjają to m.in.: obecność tlenu, zbyt wysokie pH (czyli każde wyższe od kwasowego), zbyt wysoka temperatura, obecność jonów niektórych metali (miedzi, żelaza srebra). Jak widać w wodzie w poidle występują wszystkie te czynniki. Ponadto mało która świnka jest w stanie wypić jednego dnia całe poidełko wody. W efekcie przy takiej formie podawania nie mamy pojęcia ile witaminy C dotarło do świnki (i czy w ogóle jakakolwiek)."


Tosiu
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwietnia 2019, 2:19
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Tosiu » 18 kwietnia 2019, 2:25

Polecam koperek,zawiera dużo witaminy c i jest uwielbiany przez świnki.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: MajaiRosie » 15 lipca 2019, 20:17

Sensu nie ma ;) Lepiej podawać w warzywach, typu koper, pietruszka, papryka


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Gegoru » 19 lipca 2019, 16:35

Potwierdzam, tabletki raczej bez sensu, w kropelkach bardzo średnio, bo w wodzie się utleniania i bawimy sie w homeopatię.

Widziałem na youtubie jedną osobę z USA chyba, która karmiła świnki witaminą C ze strzykawki, ale tak umiejętnie, że ustawiały się w kolejce, a wręcz biły się, która pierwsza weźmie strzykawkę z witaminą C do pyszczka. No ale to raczej wyjątek, jak mamy zdrowe świnki ;)

Najlepiej iść w naturę, czyli witamina C w jedzonku, karmie suchej i powinno być dobrze.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas