Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

słabnąca świnka :(

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
aldi31
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 8:35
Kontaktowanie:

słabnąca świnka :(

Postautor: aldi31 » 20 czerwca 2019, 8:45

Moja bidulka dostała w sobotę biegunkę,w niedzielę przestała jeść.
Pod opieką weterynarza od poniedziałku ,niestety z każdym dniem marnieje. Nie robi kupek,nie chce już przełykać pokarmu ze strzykawki. Dziś już tylko leży i ma świszczący oddech. Antybiotyki od poniedziałku.Nie wiem co robić!!!Postanowiłam ją karmić co godzinę ale i tak wszystko trzyma w pyszczku...


Awatar użytkownika

aldi31
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 8:35
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: aldi31 » 20 czerwca 2019, 9:24

Mój kochany Skubi odszedł 25 minut temu...


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: Renika » 20 czerwca 2019, 12:09

Oj, właśnie przeczytałam twój post, bardzo mi przykro że świneczka odeszła :(
Czy weterynarz ustalił jakąś chorobę? Czy to było zatrucie, nowotwór, kokcydia, wzdęcie lub jakieś zapalenie? Czy świneczka dostawała jakieś probiotyki? Niestety czasem tak jest że mimo leczenia nie da się nic zrobić...


Karola25
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 czerwca 2019, 21:09
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: Karola25 » 24 czerwca 2019, 21:28

Ponieważ iż jestem tutaj pierwszy raz chciałam wszystkich serdecznie przywitać. Mam podobny problem od soboty nasza Pusiulka nie je nie pije, nie oddaje moczu i kupki. Karmimy ja strzykawką ale bardzo malo je okolo 1 ml reszte mimo podania nie polyka dostała dzisiaj 3 zastrzyki została nawodniona całe czasy tylko leży proszę o jakąś poradę jutro mamy kolejną wizytę i zaplanowane przeswietlenie bardzo mi ciężko patrzeć na bidulke jak mogę jej pomóc. Proszę o jakieś rady.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: Renika » 24 czerwca 2019, 23:18

A jaka jest diagnoza bo bez tego ciężko coś poradzić? Ponieważ świnka jest już w ciężkim stanie to nie wiem czy moje rady się na coś przydadzą. Najważniejsze aby weterynarz specjalista postawił trafną diagnozę co śwince jest bo jeżeli to np. zaawansowany nowotwór to nic już się nie da zrobić...
Nie wolno doprowadzić do wzdęcia poprzez niejedzenie, należy karmić świnkę małą strzykawką (insulinówką) różnymi karmami ratunkowymi (dr Ziętek, Marumoto, Herbi care plus itp.) w tym wypadku małe ilości co godzinę. Jeżeli to jakieś zatrucie to można podać węgiel leczniczy i probiotyki, jeżeli to np. zapalenie płuc to leczymy antybiotykami + probiotyki. Gdy świnka ma problem z oddychaniem (płun w płucach) należy szybko podać furosemid i dotlenić świnkę w komorze tlenowej. Czy świnka nie ma problemów z ząbkami i przez to przestała jeść? Jakie były objawy przed tym jak poważnie zasłabła?


Karola25
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 czerwca 2019, 21:09
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: Karola25 » 25 czerwca 2019, 7:50

No właśnie lekarz nie ma pojęcia co może być przyczyna temperatura prawidłowa ząbki też w porządku wzdęć nie ma dostała trzy zastrzyki jeden na pracę jelit i jeszcze dwa inne i nawodnie pod skórę 5ml plus 5ml glukozy. Nie było żadnych objawów świnka normalnie się zachowywała jadła i nagle przestała przez sobotę i niedzielę karmilysmy ja z córką przez strzykawke ale nie zjadala więcej niz 1ml przy kazdym podaniu. Dzisiaj mamy kolejną wizytę i przeswietlenie .


Karola25
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 czerwca 2019, 21:09
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: Karola25 » 25 czerwca 2019, 7:56

Zapomniałam dodać że osłuchowo również czysta nadal nie robi ani siku ani kupki


Karola25
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 czerwca 2019, 21:09
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: Karola25 » 25 czerwca 2019, 16:45

Nasza kochana Pusiulka odeszła godzinę temu:(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: Renika » 25 czerwca 2019, 22:30

Same smutne wiadomości :(
Podejrzewam że to mogło być zatrucie, niewydolność jakiegoś narządu wewnętrznego lub nowotwór skoro nie było objawów chorobowych. Sama wiem z doświadczenie że świnki trzeba bacznie obserwować bo już mała zmiana w zachowaniu może być ważna. Istotny jest też pokarm dla świnek bo większośc sklepowych produktów to dziadostwo przepełnione trującymi dodatkami. Bardzo współczuję utraty świneczki :(


izulka9
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 lipca 2019, 18:47
Kontaktowanie:

Re: słabnąca świnka :(

Postautor: izulka9 » 3 lipca 2019, 18:59

A ja mam pytanie - bo nie moge sobie darowac ze nie zdazylam albo ze spowodowalam odejscie prosiaczka. Moja kochana swinka 4letnia najsmieszniejsza ze stada odeszla. W niedziele zauwazylam ze zachowuje sie troche inaczej, trzymala sie na uboczu a jak ja wzielam na kolana I glaskalam to garsciami wychodzila jej siersc. Na nastepny dzien nie chciala jesc, dziubnela tylko troszke ogorka I miala spuchniety brzuszek, weterynarz mogl nas przyjsc dopiero we wtorek ale niestety nie zadazyla. Przeczytalam ze moze pomoc jej herbatkka z koperku ale mialam tylko mieszanke ziol na trawienie zkminkiem, melisa, rozmarynem I kolendra. Wypila moze 2 ml, przed tym piciem Co pare minut miala jakby skurcze pupy I kladla sie na jednym boku z lapkami w gorze, po wypiciu Nadal sie tak samo zachowywala przez pare minut, potem sie umyla I lezala a jakas godzine pozniej miala dziwne podrygi Co pare minut, rzucalo ja na boki raz lekko, raz mocniej. Po 4 godz odeszla, jeszcze sie cieszyla jak ja glaskalam, pojekiwala Zadowolon jak zawsze. Mam okropne wyrzuty sumienia ze moze jej zaszkodzilam ta herbata, że moze gdyby nie te ziola to wytrzymala by jeszcze do rana do lekarzaCzy to juz zblizal sie jednak koniec?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas