Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Agresywny samiec

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Ola95
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2019, 22:38
Świnki morskie: Chrumek
Kontaktowanie:

Agresywny samiec

Postautor: Ola95 » 12 lipca 2019, 7:38

Witam.
Pierwszą świnkę- samiec około 4 miesięcy adoptowaliśmy w kwietniu. Tydzień temu przygarnęliśmy druga świnkę, również samczyk około 2-3 miesiące. Wczoraj łączyliśmy świnki. Starszy zdecydowanie zdominował młodszego. Z charakteru jest bardziej bojowy a młodszy totalnie się mu podporządkował. Biega za nim, liże pyszczek, nie atakuje. Starszy natomiast burczy na niego z nie nacka. Wchodzi na niego jakby starał się go zgwałcić czy coś w tym stylu. Są chwile (coraz częstsze), ze siedzą sobie razem na kocyku i jest spokój ale nagle starszy zaczyna atakować młodszego(być może nawet lekko go podgryza chociaż młody nie piszczy ani nie ma żadnych śladów).Dodam, ze cały czas są jeszcze na wybiegu i nie zamierzam szybko wkładać je do klatki. Powiedzcie czy proces przebiega dobrze czy takie zachowania jakie nakreśliłam mogą oznaczać ze starszy zawsze będzie wrogiem młodszego ? Jestem początkującym właścicielem świnek. Staram się robić wszystko najlepiej jak umiem podążając za wskazówkami z internetu ale nie mam porównania i nie wiem co odstaje od normy.
Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Agresywny samiec

Postautor: ahimsa » 13 lipca 2019, 21:38

Mówią, że jak się "krew nie leje" to jest okay, jak obie mogą jeść itd.- spełniać podstawowe potrzeby. Z czasem może się jeszcze bardziej zaprzyjaźnią, a może trochę te tarcia zostaną. Wybieg stopniowo chyba powolutku potem trzeba zmniejszać aż do wielkości klatki, by mieć je na takim obszarze jakim jest klatka... Każdy przypadek jest inny, niestety, ja ze swojego doświadczenia tylko bym uczulała, by klatka w której będą mieszkać była duża, pozdrawiam!


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Agresywny samiec

Postautor: MajaiRosie » 15 lipca 2019, 0:30

To całkowicie normalne zachowanie. W ten sposób świnki ustalają pozycje w stadzie. W żaden sposób nie należy ingerować w ich dogadywanie się, chyba że zmienią się w taką "kulę futra", wtedy należy spsikać je wodą, by ostudzić emocje.
To, czy później będą się kochać i spać ze sobą, czy po prostu tolerować to już ich sprawa ;) Nie możemy nic zwierzakom zarzucić. Na pewno konieczność dla ich wspólnego dobra to odpowiednia klatka- jak wyżej. Dla samców min. 120cm, w mniejszej będą występować walki.



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas